
Jørgen Schøler Kristensen


Efter otte år i spidsen siger Jørgen Schøler Kristensen farvel til Medicinrådet Næste år stopper Jørgen Schøler Kristensen som formand for Medicinrådet. Det har været et formandskab, som har været fyldt med godt samarbejde, til tider stort pres fra omgivelserne og en stor fornøjelse at være en del af, lyder det fra Jørgen Schøler Kristensen.

Medicinrådet får ny forperson Jørgen Schøler Kristensen stopper som formand for Medicinrådet, og der er udpeget et nyt formandsskab for Medicinrådet.

Medicinrådet genovervejer anbefaling efter nyt studie En behandling med lenalidomid virker ikke så godt som forventet, viser studie. Medicinrådet har derfor besluttet at revurdere sin anbefaling på sit seneste møde, hvor rådet også er kommet med fem nye anbefalinger.

Medicinrådet skal vejlede praktiserende læger Den nye økonomiaftale mellem regeringen og Danske Regioner lægger en ny opgave over til Medicinrådet, der skal vejlede praktiserende læger om udskrivning af tilskudsmedicin.

Dagen før skæbnesvanger beslutning: Medicinrådet skal ikke være for restriktivt, mener Sophie Løhde Sundhedsministeren er ‘meget opmærksom på’, at Medicinrådet møder kritik for at give afslag på kræftmedicin, oplyser hun til Dagens Medicin. Sophie Løhdes melding kommer i kølvandet på en ny kortlægning, der viser, at Danmark er mere restriktivt end andre lande, når det gælder anbefaling af nye kræftlægemidler.

På 3 år har Medicinrådet afvist 21 ud af 40 nye kræftlægemidler Medicinrådet i Danmark afviser flere kræftlægemidler, som andre europæiske lande godkender. Det viser en opgørelse foretaget for Dagens Medicin, som vækker undren og bekymring blandt kræftlæger.

Medicinrådet møder kritik fra flere sider for at afvise kræftlægemidler Flere kritiserer Medicinrådet for at begrænse adgangen til nye og potentielt livsforlængende kræftlægemidler, men det er nødvendigt i et sundhedsvæsen med begrænsede ressourcer, lyder svaret.

Medicinrådet ændrer anbefaling på brystkræftmedicin efter prisstigning Medicinrådet anbefaler ikke længere Tukysa som standardbehandling af brystkræft. Det blev besluttet på det seneste rådsmøde, hvor rådet også blev enige om en anden ny anbefaling og behandlingsvejledning.
