Det er formentlig ikke nødvendigt at give patienter, der venter på en autolog stamcelletransplantation, en restriktiv diæt med kun mad, som er kogt ved minimum 80 grader samt at holde dem væk fra frisk frugt og grøntsager. Det er konklusionen i et studie, der netop er præsenteret på den årlige hæmatologiske kongres for American Society of Hematology (ASH). I studiet kunne forskere vise, at det ikke øgede patienters risiko for infektioner at spise den normale hospitalsmad, ligesom det også højnede...

ASH: Kunstig intelligens kan støtte hæmatologer i behandlingsvalg til CLL-patienter Mange variabler spiller ind i, hvad der vil være den bedste behandling til individuelle patienter med kronisk lymfatisk leukæmi. Kunstig intelligens kan hitte hoved og hale i variablerne og pege på, hvem der er i høj risiko for alvorlige bivirkninger ved den givne behandling, og hvem der er i lav risiko viser dansk forskning præsenteret på ASH.
Skriv en kommentar
Opfølgning på GLOW-studiet: Større indsigt i optimal behandlingsstrategi ved CLL Behandling af IGHV-muteret eller IGHV-umuteret kronisk lymfatisk leukæmi med enten ibrutinib plus venetoclax eller klorambucil plus obinutuzumab kommer med hver deres aftryk på sammenhængene mellem minimal restsygdom og progressionsfri overlevelse. Det viser en opfølgning på GLOW-studiet, der præsenteret på årets ASH.
Skriv en kommentar
Muligt at udelade knoglemarvsbiopsi ved diagnostik af lymfomer i CNS Diagnosticering ved lymfomer i centralnervesystemet er baseret på anbefalinger fra 2005. De anbefalinger skal måske laves om til ikke længere at inkludere knoglemarvsbiopsier. I hvert fald viser ny dansk forskning præsenteret på ASH, at PET/CT-skanninger sagtens kan benyttes til at finde spredning til knoglemarven.
Skriv en kommentarLovende takter med mulig mere skånsom behandling til ældre patienter med MCL Kombinationsbehandling med acalabrutinib plus rituximab ser ud til at være mere skånsom og have bedre effekt end andre BTK-hæmmere til skrøbelige patienter med mantle celle lymfom. Vi kan ikke sætte to streger under resultatet endnu, men det ser lovende ud, siger overlæge.
Skriv en kommentarTopstudier på ASH 2023: Darzalex og venetoclax imponerer igen Nogle af de forskningsresultater, der blev fremlagt på sidste dag af årets store hæmatologiske kongres i USA, viste, at darzalex måske skal have en plads i første linje ved behandling af myelomatose, og at venetoclax plus ibrutinib kan gøre noget godt for patienter med tilbagefald ved mantlecellelymfom.
Skriv en kommentar
Genmab-middel imponerer på stor hæmatologikongres Genmabs epcoritamab til behandling af patienter med follikulært lymfom var i fokus på andendagen af ASH, og det samme var en sammenligning mellem autolog stamcelletransplantation og CAR T-terapi til patienter med storcellet B-celle lymfom efter komplet remission.
Skriv en kommentar
Venetoclax bør foretrækkes over klorambucil til bestemt CLL-patientgruppe Omkostningseffektivitetsanalyse af de bedste behandlinger til patienter med kronisk lymfatisk leukæmi peger på, at det også kan betale sig at tilbyde venetoclax plus obinutuzumab frem for klorambucil plus obinutuzumab som førstelinjebehandling til patienter uden del17p/TP53-mutation. Analysen er præsenteret på årets ASH.
Skriv en kommentar
Forskere kortlægger symptombyrden ved behandling af MPN-sygdomme Myeloproliferative neoplasier (MPN-sygdomme) kommer ofte med høj symptombyrde, der kraftigt kan påvirke livskvaliteten hos patienterne. Nu har danske forskere kortlagt, hvordan forskellige behandlinger påvirker symptombyrden i den ene eller anden retning.
Skriv en kommentarSammenhæng mellem miltens størrelse, funktion og røde blodcellers evne til at ændre form ved seglcelleanæmi Forskere bekræfter i dansk studie præsenteret på ASH sammenhængen mellem røde blodcellers manglende elasticitet hos personer med seglcelleanæmi og beskadigelse af milten. Lægemidler kan måske afbøde beskadigelse af milten, siger læge og forsker bag studiet.
Skriv en kommentarDenne gruppe patienter med B-celle lymfom har mindre gavn af bispecifikke antistoffer Dansk studie indikerer, at patienter med diffust storcellet B-celle lymfom eller follikulært lymfom med NOTCH1-mutation måske ikke får den helt store gavn af behandling med bispecifikke antistoffer. Måske skal vi screene for NOTCH1-mutationer og behandle denne gruppe med CAR-T i stedet for, siger forsker.
Skriv en kommentar
VIDEO: Daratumumab halverer risikoen for progression ved smoldering myelomatose Professor Meletios Dimopoulos fra National and Kapodistrian University of Athens School of Medicine fortæller om nye interessante resultater med behandling af patienter med højrisiko smoldering myelomatose med daratumumab.
Skriv en kommentar