Neurologidag 2025Fysisk konference

27 maj, 08:30 - 16:15

Konferencen tilbyder en enestående mulighed for at få en opdatering på de nyeste fremskridt inden for diagnostik og behandling af neurologiske sygdomme som Alzheimer, migræne og sklerose.

Disse sygdomsområder repræsenterer nogle af de mest udbredte og komplekse neurologiske udfordringer, der påvirker millioner af mennesker verden over. Ved at fokusere på dem kan vi fremme tidlig diagnostik, forbedrede behandlingstilgange og bedre livskvalitet for patienter og deres pårørende. Derudover er forskning og klinisk praksis på disse områder i rivende udvikling, hvilket gør det relevant og vigtigt at dele ny viden.

Der sker konstant nyt inden for neurologiske sygdomme. For Alzheimer ser vi fremskridt i brugen af nye lægemidler og andre biomarkør-baserede behandlinger. Inden for migræne er CGRP-hæmmere blevet en gamechanger, mens der i skleroseforskning arbejdes intensivt med BTK-hæmmere og behandlingsstrategier for progressive former af sygdommen.

Ved at deltage får du adgang til ekspertviden, mulighed for at deltage i workshops og paneldiskussioner samt muligheden for at netværke med førende eksperter, kolleger, patientrepræsentanter og møde nogle af firmaerne der udvikler nye behandlinger. Det er en dag dedikeret til at styrke samarbejdet på tværs af faggrupper og forbedre kvaliteten af behandlingen for patienter med neurologiske lidelser.

 

TILMELD DIG KONFERENCEN HER

 

Program:

08.30-09.00: Registrering og morgenkaffe

09.00-09.15: Velkomst
Introduktion til formålet og dagens program ved mødeleder Henrik Winther Schyts, klinisk forskningslektor i neurologi, overlæge, dr.med, Ph.d.

09.15-10.00: Keynote: Status på neurologisk forskning i Danmark
Overblik over de nyeste fremskridt inden for neurologiske sygdomme.
TBA

10.00-10.45: Session 1: Opdatering på alzheimers diagnostik og behandling

  • Biomarkører og billeddiagnostik
  • Nye behandlingsstrategier

TBA

10.45-11.00: Pause

11.00-11.45: Session 2: Kliniske fremskridt inden for migrænebehandling

  • CGRP-hæmmere og deres langsigtede effekter
  • Anbefalinger til forebyggende og akut behandling

TBA

11.45-12.30: Session 3: Sklerose – Nye behandlingsmetoder og patientperspektiv

  • BTK-hæmmere og deres potentiale i MS-behandling
  • Kombination af medicin og livsstilsændringer

TBA

12.30-13.30: Frokost

13.30-14.15: Paneldiskussion: Tværfagligt samarbejde i neurologisk behandling
Paneldeltagere: Neurologer, sygeplejersker og patientrepræsentanter

14.15-14.30: Pause

14.30-15.30: Behandlingsstrategier

  1. Praktisk tilgang til brug af biomarkører i klinikken
  2. Optimering af migrænebehandling med patientens perspektiv
  3. Behandlingsstrategier for progressive former for MS

TBA

15.30-16.00: Afsluttende panel: Vejen fremad i neurologisk forskning og behandling
Paneldeltagere: Forskere og klinikere

16.00-16.15: Afrunding og tak for denne gang
Ved mødeleder Henrik Winther Schyts

 

TILMELD DIG KONFERENCEN HER

 

Målgruppe:

Neurologer, praktiserende læger, forskere, sygeplejersker, sundhedsfaglige og patientorganisationer.

 

Pris:

Målgruppe: 1.990 kr. ekskl. moms (2.487,50 kr. inkl. moms)

Andre sundhedspersoner* : 3.490 kr. ekskl. moms (4.362,50 kr. inkl. moms)

Pharma/Medico: 10.000 kr. ekskl. moms (12.500 kr. inkl. moms) og max 1 medarbejder fra hver virksomhed

 

* Ved Sundhedsperson forstås læger, tandlæger, farmaceuter, sygeplejersker, farmakonomer, jordemødre, bioanalytikere, kliniske diætister, radiografer, social- og sundhedsassistenter, og studerende inden for disse fag.

OBS: Som betalende deltager er din tilmelding bindende 1 måned før afholdelse af konferencen.
Dagens Medicin lægger moms på alle fakturaer.

« Alle Begivenheder

Begivenhed Kategori: