USA advarer mod anafylaksi ved lægemiddel Lægemidlet Varubi kan give anafylaksi og andre overfølsomhedsreaktioner, advarer amerikansk lægemiddelmyndighed.

Den amerikanske lægemiddelmyndighed FDA advarer mod anafylaksi, anafylaktisk shock og andre overfølsomhedsreaktioner, der forekommer ved brug af intravenøs Varubi (rolapitant) fra Tesaro hos patienter med kræft. Det skriver Medscape. Varubi forebygger mod kvalme og opkastning i forbindelse med kemoterapi hos voksne. Patienter bør spørges om de er overfølsomme over for nogen som helst bestanddel af produktet herunder sojabønneolie, skriver lægemiddelproducenten Tesaro ifølge Medscape. Da der også er krydsreaktioner over for andre allergener, bør patienter med kendt allergi over for bælgfrugter...

Denne artikel er forbeholdt abonnenter.

Log indEller opret en brugerprofil for at få adgang til artikler.Opret konto

Få Dagens Medicin gratis i 14 dage.

Tilmeld dig vores ugentlige nyhedsbrev og få gratis adgang til artikler på dagensmedicin.dk i 14 dage. Prøveabonnement er uforpligtende og udløber automatisk efter prøveperiodens udløb.


Allerede bruger? Log ind