
15


‘Den perfekte storm’ giver TMC vind i sejlene En kombination af mangel på radiologiske speciallægekompetencer i mange europæiske lande, stærkt stigende kompleksitet i stadigt flere scanninger og et øget behov for at kunne trække på radiologer med subspecialistkompetencer sætter mange især mindre og mellemstore hospitaler i Danmark, Sverige og Storbritannien i en vanskelig situation.

Hanne Heebøll tager arbejdet som radiolog med verden rundt Teleradiologiske beskrivelser kan udføres fra de fleste steder på kloden. Det har den 51-årige danske radiolog Hanne Heebøll brugt til at arbejde for firmaet Telemedicine Clinic i Australien og Spanien.

Camilla Noelle Rathcke lader op med kunst, ballet og arkitektur Overlæge og formand for Lægeforeningen Camilla Noelle Rathcke holder af at gå på museum, se ballet og kigge på arkitektur. Hun kan godt lide at have kunst på væggene, og i sit hjem har hun værker af Michael Bundesen og Leif Sylvester hængende.

Kynisk slutspil om psykiatriplan
Skriv en kommentar
Hæv ambitionsniveauet for life science-sektoren Vi nævner ofte, at Danmark er en life science-nation, men vi har brug for en klar, ambitiøs og langsigtet strategi for at kunne realisere det store potentiale og dermed skabe yderligere økonomisk vækst, sundhed og velfærd.
Skriv en kommentar
Færre digitale indgange til sundhedsvæsenet, tak Mange patienter ved ikke, hvortil de skal skrive for at komme i kontakt med deres behandlere. Der er for mange digitale døre ind til det offentlige sundhedsvæsen. Lad os arbejde på at samle tilbuddene og få patienten reelt i centrum.
Skriv en kommentar