Gå til indhold

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

  • Dagens Pharma
  • Kommunal Sundhed
  • Praktisk Medicin
Log ind
  • Job
  • Konferencer
  • Annoncer
  • Feriebolig
  • Abonnement
  • Om avisen
  • Gratis nyhedsbrev
  • Kontakt

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

Dagens Medicin

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

Dagens Medicin
Søg
Indhold
Log ind

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

  • Job
  • Konferencer
  • Annoncer
  • Feriebolig
  • Abonnement
  • Om avisen
  • Gratis nyhedsbrev
  • Kontakt
  • Nyheder
    • Seneste nyheder
    • Rapporten
    • Almen praksis
    • Kræft
    • Hjerte-kar
    • Diabetes
    • Respiration
    • Hæmatologi
    • Psykiatri
    • Hjernesygdomme
    • Allergi
  • Opinion
    • Debatindlæg
    • Lederen
    • Stikpillen
    • Kronik
  • Karriere
    • Ledelse
    • Navne
    • KBU-guiden
  • Kultur
    • Bøger
    • KulturKanylen
  • ECO
  • ESMO-BC

02

Mere forskning er nøglen til bedre forhold for alle i psykiatrien Sundhedsstyrelsens faglige oplæg til en 10-årsplan fremhæver forskning og udvikling som én af fem særligt prioriterede indsatser. Psykiatriprofessor Poul Videbech er en af dem, der har store ambitioner på området og blik for de lavthængende frugter.

»Det bedste, du kan gøre for menneskeheden, er at holde op« De blev udskammet af kolleger fra nær og fjern for at sætte spørgsmålstegn ved ‘plejer’. De blev beskyldt for at slå folk ihjel og opfordret til at stoppe deres forskning. Men Jakob Stensballe og Pär Ingemar Johanssons fritænkning har reddet utallige patienter fra at dø af blodtab.

Når patienten styrtbløder af sin hjertemedicin Efterhånden som flere og flere mennesker får ordineret blodfortyndende medicin, er akutpersonalets udfordringer vokset. For det fortyndede blod flyder. Og flyder. Og flyder.

Derfor er Copenhagen Concept i verdensklasse Logistik og organisering er et af de mere upåagtede forskningsfelter inden for sundhedsvidenskaben, men Copenhagen Concept er et eksempel på, at området kan være supervigtigt, siger Novo Nordisk Fondens senior vice president.

Forskning var altid drømmen I den nye serie ‘Psykiatrien set indefra’ tager vi denne gang med Jesper Nørgaard Kjær ind i forskningens verden. Han arbejder i øjeblikket på at udvikle et redskab til at afdække selvskadende adfærd og ser forskning som nødvendig for bedre behandling og som en måde at holde sig ydmyg over for faget på.

Ny kvalitetsrapport om diabetesbehandling er lidt af en fuser Problemer med teknikken i forhold til indberetninger fra almen praksis gør årsrapporten for især voksen­diabetes fra Regionernes Kliniske Kvalitetsudviklingsprogram (RKKP) til mangelfuld læsning, siger styregruppe.

Få overblikket: Danmarks Bedste Hospitaler til kræftbehandlinger 2022 Dagens Medicin rangerer den kommende tid igen Danmarks Bedste Hospitaler indenfor mere end 60 behandlingsområder. Find alle artikler om årets rangering inden for kræftområdet her.

Patientrapporterede data skal bruges til at forebygge senfølger efter kræftbehandling Hospitalsafdelingernes evne til at bruge viden om senfølger efter kræftbehandling skal på sigt indgå i vurderingen af kvaliteten af behandlingen af danske kræftpatienter.

Aarhus kravler op på førstepladsen i kræftbehandling Et tværfagligt fokus med ugentlige MDT’er hjælper Aarhus Universitetshospital til at give den rette og bedste behandling til kræftpatienterne i årets rangering af Danmarks Bedste Hospital efter en årrække med podieplaceringer. Ambitionen i behandlingen er i høj grad at tilpasse sig patienterne.

Kulturens vigtigste og fornemste formål er at være den samlende kraft, der styrker fællesskabet Speciallæge, forfatter, foredragsholder og konsulent Imran Rashid brænder for at sætte fokus på den påvirkning, som digitalisering har af menneskers biologiske, psykologiske og sociale behov. Han ser kultur som noget, der kan få os til at føle samhørighed med andre mennesker.

Indlæg navigation

← Ældre artikler

Seneste nyheder

  • 12/05
    Efter gentagne voldsepisoder: Nu kommer der vagter på hospital
  • 12/05
    Statsrevisorerne udtaler kritik: Der er for stor ulighed i ventetider til specialiseret palliativ behandling
  • 12/05
    SDU har udnævnt ny professor i kronisk inflammatorisk tarmsygdom
  • 12/05
    Herlev Gentofte Hospital henter ny cheflæge fra Nykøbing F
  • 12/05
    Lægeforeningen: ADHD- og autismeklinikker er en dårlig idé, men reaktionen vidner om lys forude
  • 09/05
    Hvornår blev systemets behov vigtigere end patientens?

Seneste artikler

Seneste kommentarer

  • Stinus Ancher Pedersen til Praktiserende læge: En afvisning af en ambulant patient er et misfoster, der afføder dårlig stemning
  • Mikael Warner til PLO-formand glæder sig over ‘klare forbedringer’ i vigtigt lovforslag
  • Kasper Lund til Værktøjskassen er ikke tom: Der findes behandling til patienter med kroniske smerter
  • Søren Strande til Man kan sagtens få sjællandske speciallæger til at arbejde 100 km fra Rådhuspladsen uden tvang
  • Anette Bygum til Man kan sagtens få sjællandske speciallæger til at arbejde 100 km fra Rådhuspladsen uden tvang
Leder

Et grønt råb om hjælp

Debat

Lægeforeningen: ADHD- og autismeklinikker er en dårlig idé, men reaktionen vidner om lys forude

Almen praksis

Hvornår blev systemets behov vigtigere end patientens?

Karriere

SDU har udnævnt ny professor i kronisk inflammatorisk tarmsygdom

Bøger

Boganmeldelse af ‘Hvordan transformerer vi sundhedsvæsenet?’: Læs den, og gør noget nu

Fik du læst:

Karriere

Sigurd ville blive i Thisted, men han vil også uddanne sig til speciallæge. Så han ventede to år

Almen praksis

Christina Svanholm overtog lægehus på Lolland: Hver femte patient var på vanedannende medicin

Karriere

På fire år vendte afdeling et dårligt arbejdsmiljø til en succeshistorie

Synkope

Bliv klogere på synkope

Tag Praktisk Medicins e-læringskursus om synkope og få en hurtig, effektiv opdatering på området. Det tager 10 – 15 minutter, og alle svar er anonyme.

Job

  • Introduktionslæger søges til Gynækologisk og Obstetrisk afdeling D
  • Overenskomstansat overlæge til Det Børneintensive Terapiafsnit (BRITA), Odense Universitetshospital
  • Introduktionslæger til Hjertemedicinsk Afdeling B, OUH
  • Afdelingslæge til Individsektionen, Tilsyn og Rådgivning Øst
  • Overlæge i thoraxkirurgi, Hjerte-, Lunge- og Karkirurgisk afd. T
  • Centervicedirektør til Diagnostisk Center
  • Introduktionslæge til Øre-næse-halskirurgisk afdeling på Sygehus Sønderjylland
  • Dermatolog
  • Speciallæge søges
  • Ved Urinvejskirurgisk Afdeling L, OUH Odense Universitetshospital og Svendborg Sygehus, er en stilling som afdelingslæge med tilknytning til blæreteamet ledig til besættelse per 1. september 2025

Flere job

Events

ons 14

Køn og kræft

14 maj
Atrium
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
ons 21

Frokostmøde: Behandling af hyperhidrose

21 maj
Online
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
jun 12

Folkemøde 2025: Hvordan bruger vi vacciner bedst?

12 juni
Folkescenen ved Grønbechs Hotel, Allinge-Sandvig
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
jun 12

Folkemøde 2025: Polyfarmaci og multisyge: Hvem har ansvaret? Og hvordan sikres en sammenhængende indsats?

12 juni
Folkescenen ved Grønbechs Hotel, Allinge-Sandvig
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
jun 25

EHA/ICML Highlights 2025

25 juni
Atrium
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400

Se mere…

Forside » 2022 » 02

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

  • ABONNEMENT
  • KONTAKT
  • OM AVISEN
  • RSS

Dagens Medicin

Dagens Medicin

Dagens Medicin
Møntergade 19
1140 København K
Tlf: 3332 4400
Fax: 7242 5440
abonnement@dagensmedicin.dk

Chefredaktør (ansv.)
Jesper Bernstorf Jensen

© Dagens Medicin
Alle rettigheder til tekst og billeder tilhører Dagens Medicin og respektive ophavsmænd.

Persondatapolitik

Forretningsbetingelser

Cookiepolitik.