Region Syddanmark: 1000 ugentlige opkald til lægevagten burde vente til egen læge Lægevagten i Region Syddanmark oplever mere end 1.000 om ugen , som kunne vente til, at egen læge åbnede. Ny kampagne skal minde syddanskerne om, hvornår man skal bruge lægevagten, og om man kunne vente med lægeopkaldet til egen læges åbningstider.
Alles Lægehus overtager driften af lægeklinik i Syddanmark Region Syddanmark har forgæves forsøgt at få et ydernummer besat i Ribe med en praktiserende læge. Alles Lægehus var de eneste, som bød på opgaven.
Region Syddanmark forlænger særlig rekrutteringsindsats af praktiserende læger Region Syddanmark vil i de kommende år bruge 4,5 mio. kr. årligt på særlige rekrutteringsindsatser, som skal trække praktiserende læger til lægedækningstruede områder. Dermed forlænges den eksisterende aftale fra 2012, som har været med til at sikre regionens solide lægedækning.
I aften overtager Region Syddanmark driften af lægevagten i de sene timer Onsdag kl. 23:00 overtager Region Syddanmark driften af lægevagten i tidsrummet kl. 23-08 fra PLO. Efter et par hæsblæsende måneder melder regionen sig klar til start.
Ny formand for Udvalget for Det Nære Sundhedsvæsen i Syddanmark Pernelle Jensen (V) er ny formand for Udvalget for Det Nære Sundhedsvæsen i Region Syddanmark. Her afløser hun den mangeårige formand Bo Libergren (V).