Gå til indhold

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

  • Dagens Pharma
  • Kommunal Sundhed
  • Praktisk Medicin
Log ind
  • Job
  • Konferencer
  • Annoncer
  • Feriebolig
  • Abonnement
  • Om avisen
  • Gratis nyhedsbrev
  • Kontakt

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

Dagens Medicin

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

Dagens Medicin
Søg
Indhold
Log ind

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

  • Job
  • Konferencer
  • Annoncer
  • Feriebolig
  • Abonnement
  • Om avisen
  • Gratis nyhedsbrev
  • Kontakt
  • Nyheder
    • Seneste nyheder
    • Almen praksis
    • Kræft
    • Hjerte-kar
    • Diabetes
    • Respiration
    • Hæmatologi
    • Psykiatri
    • Hjernesygdomme
    • Allergi
  • Opinion
    • Debatindlæg
    • Lederen
    • Stikpillen
    • Kronik
  • Karriere
    • Ledelse
    • Navne
    • KBU-guiden
  • Kultur
    • KulturKanylen
    • Bøger
  • ADA
  • EHA

Heino Knudsen (S)

Lægeformand tror ikke på, at Region Sjælland selv kan løse problemer med lægedækning Lægeforeningens formand Camilla Rathcke kritiserer Region Sjælland for ikke at gøre nok for at sikre lægedækning i regionen. Derfor bør regionen slås sammen med Region Hovedstaden, lyder det. 

Heino Knudsen

Heino Knudsen: Den nye overenskomst er en anerkendelse af almen praksis Den nye overenskomst for almen praksis er et udtryk for en stor prioritering af sektoren, mener Heino Knudsen (S), formand for RLTN. Han tror ikke på, at økonomiloftet på sigt vil blive afskaffet i almen praksis.

PLO og Danske Regioner enige om overenskomst: Her er hovedtrækkene Ny et-årig overenskomstaftale tilfører almen praksis en samlet merøkonomi på 431 mio. kr., som især skal gå til at imødekomme den øgede efterspørgsel efter egen læge og udfordringer med lægedækningen. Aftalen kan dog ikke stå alene i forsøget på at sikre læger nok i hele landet, understreger PLO-formand. 

Heino Knudsen

Heino Knudsen stopper i politik Region Sjælland skal vælge en ny regionsrådsformand, for Heino Knudsen (S) har fået nyt job.

Dagens Medicin erfarer: Regeringen vil skabe sundhedsmastodont på Sjælland Region Sjælland og Region Hovedstaden skal slås sammen til én stor region, lyder det fra flere kilder. De to regionsrådsformænd er ikke begejstrede.

Almen Praksis Læge, Genre

Lægevagt i Region Sjælland afslutter flere patienter Region Sjælland har inkorporeret digitale muligheder i lægevagten. Hvor paradoksalt det end må lyde, skaber det en mere nær sundhedshjælp, viser en ny evaluering fra regionen.

Ny karkirurgisk afdeling skal styrke forebyggelsen i Region Sjælland Et løft til behandlingen for patienter i risiko for benamputation, og en styrkelse af samarbejdet med primærsektoren om patientforløbene, er blandt de definerede opgaver for den nyetablerede karkirurgiske afdeling på Sjællands Universitetshospital, Roskilde, der blev indviet onsdag.

Danske Regioner: Nogle praktiserende læger skal have flere patienter end i dag Et differentieret patientantal tegner til at blive et af temaerne under de kommende overenskomstforhandlinger mellem PLO og Danske Regioner. Parterne er dog uenige om, hvorvidt nuværende praktiserende læger skal have flere patienter end i dag.

Ann-Louise Reventlow Mourier

Ny aftale: Børn og unge med psykisk sygdom skal have hurtigere hjælp i det nære sundhedsvæsen En ny aftale giver praktiserende børne- og ungdomspsykiatere flere muligheder for at inddrage deres klinikpersonale i både udredning og behandling. Det skal gøre ventelisterne kortere for børn og unge med psykisk sygdom.

Ny overenskomst: Sundhedspersonale kan se frem til lønstigning Regionernes Lønnings- og Takstnævn (RLTN) og Sundhedskartellet har indgået en aftale om fornyelse af overenskomster for bl.a. sygeplejersker, bioanalytikere og radiografer.

Indlæg navigation

← Ældre artikler

Seneste nyheder

  • 04/07
    DSAM-formand Bolette Friderichsen om nyt lovforslag: Vi sidder tilbage med et stort ansvar
  • 04/07
    Jakob Kjellberg om lovpakke II: »Jeg ser ingen bomber«
  • 03/07
    Chef for Medicon Valley Alliance: Europa sakker bagud i life science, men Danmark og Sverige kan vise vejen frem
  • 02/07
    Lovforslag åbner for, at regionsråd kan sanktionere praktiserende læger langt hårdere
  • 02/07
    Jørgen Skadborg om regeringens nye lovforslag: »Alle vores røde linjer er blevet overskredet«
  • 02/07
    Ny uddannelse skal styrke implementering og skalering af digitale hjemmeindlæggelser i Skandinavien

Seneste artikler

Seneste kommentarer

  • Gunver Lillevang til Jakob Kjellberg om lovpakke II: »Jeg ser ingen bomber«
  • Martin Nielsen til Psykolog: Næstefter klienten er den praktiserende læge min nærmeste samarbejdspartner
  • Anette Bygum til Plejehjem stadig udfordrede af medicinhåndtering: »Vi bliver ikke bedre af at blive tjekket i hoved og røv«
  • Charlotte Rasmussen til Jakob Kjellberg om lovpakke II: »Jeg ser ingen bomber«
  • Andreas Lundh til Ny uddannelse skal styrke implementering og skalering af digitale hjemmeindlæggelser i Skandinavien
Leder

En motor for data, digitalisering og vækst

Debat

Chef for Medicon Valley Alliance: Europa sakker bagud i life science, men Danmark og Sverige kan vise vejen frem

Opinion

Forventningsafstemning er en overset nøgle i sundhedsdebatten

Karriere

Efter nedlagt professorat: Her er John Brodersens nye job

Kultur

Musik er Jannik Falhofs meditation i en travl hverdag

Fik du læst:

Vold i sundhedsvæsenet

Hvidovre Hospital får strakspåbud efter vold mod patient og personale

Psykiatri

Medicinsk sygdom øger risiko for depression

Opinion

Rejsebrev fra Grønland: Længslen efter hverdags­eventyr bliver til virkelighed

Overgangsalderen

Bliv klogere på overgangsalderen

Tag Praktisk Medicins e-læringskursus om overgangsalderen og få en hurtig, effektiv opdatering på området. Det tager 10 – 15 minutter, og alle svar er anonyme.

Synkope

Bliv klogere på synkope

Tag Praktisk Medicins e-læringskursus om synkope og få en hurtig, effektiv opdatering på området. Det tager 10 – 15 minutter, og alle svar er anonyme.

Job

  • Introduktionsstilling i intern medicin ved De Fælles Medicinske Afdelinger på Esbjerg Sygehus
  • Læge i Introduktionsstilling, Klinisk Mikrobiologi, Esbjerg Sygehus Grindsted Sygehus
  • Speciallæge til afsnittet for Neurointensiv terapi og Neuroanæstesi (An-U/NIA), Anæstesiologisk-Intensiv Afdeling V/OUH
  • Speciallæge eller overlæge til ældrepsykiatrisk ambulatorium, Psykiatrisk Afdeling Aabenraa
  • Overlæge i rygkirurgi, Rygcenter Syddanmark – en del af Sygehus Lillebælt
  • Speciallæge søges til nyt Botilbudsteam, Psykiatrisk Afdeling Odense – Svendborg, i Lokalpsykiatrien i Odense pr. 1. oktober 2025.
  • Læge søges til 7 mdr. vikariat i Gynækologisk Obstetrisk Afdeling
  • Yngre læger til 2 uklassificerede stillinger i Smertecenter Syd, Afd. V, OUH
  • Overlæge i Rygmedicin, Rygcenter Syddanmark – en del af Sygehus Lillebælt
  • Introduktionsstilling – reservelæge – Nuklearmedicinsk Afdeling, Odense Universitetshospital

Flere job

Events

sep 03

Frokostmøde: Prævention

3 september
Online
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 09

Praktisk Medicin 2025 – Odense

9 september
Frederik VI’s Hotel
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 10

Sygepleje i praksis 2025 – Odense

10 september
Hotel Sabro Kro
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 10

Sygepleje i praksis 2025 – Odense

10 september
Frederik VI’s Hotel
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 18

Vaccinedag 2025

18 september
Atrium
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400

Se mere…

Forside » Heino Knudsen (S)

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

  • ABONNEMENT
  • KONTAKT
  • OM AVISEN
  • RSS

Dagens Medicin

Dagens Medicin

Dagens Medicin
Møntergade 19
1140 København K
Tlf: 3332 4400
Fax: 7242 5440
abonnement@dagensmedicin.dk

Chefredaktør (ansv.)
Jesper Bernstorf Jensen

© Dagens Medicin
Alle rettigheder til tekst og billeder tilhører Dagens Medicin og respektive ophavsmænd.

Persondatapolitik

Forretningsbetingelser

Cookiepolitik.