»Udenlandske læger invaderer Danmark.« Denne overskrift kunne man læse i en frokostavis for nylig. For sit indre blik så man horder af blodtørstige og kittelklædte polakker marchere op gennem Danmark bevæbnet med stetoskoper og receptblokke. Naturligvis er virkeligheden ikke sådan. Desværre, kunne man tilføje, for selvom Danmark nok har haft held til at lokke en hel del udenlandske læger til landet de seneste år, så er tilstrømningen langt fra tilstrækkelig til at løse de massive problemer med lægemangel, Danmark langsomt...
![](https://cdn.dagensmedicin.dk/wp-content/uploads/2024/12/19123434/Leder17-12-2024-net-960x540.jpg)
Kill your darlings: Danmarks Bedste Hospitaler lukker og slukker LEDER: Fremover vil vi ikke længere kåre Danmarks Bedste Hospitaler. Efter 17 år med fokus på data og behandlingskvalitet har vi besluttet, at det er slut, og derfor blev kåringen af Danmarks Bedste Hospitaler 2024 fra februar i år den sidste. Selvom det selvfølgelig er vemodigt, er det også det eneste rigtige at gøre.
Skriv en kommentar![](https://cdn.dagensmedicin.dk/wp-content/uploads/2024/11/21090506/leder-DM09-2024-www-960x540.jpg)
Med ledelse skal sundhedsvæsenet bygges En succesfuld implementering af sundhedsreformen forudsætter, at vi viser sundhedsvæsenets ledere på alle niveauer tillid og giver dem tid og rum til at indarbejde de nye strukturer og samarbejder.
Skriv en kommentar![](https://cdn.dagensmedicin.dk/wp-content/uploads/2024/09/18210755/leder07-2024-960x539.jpg)
Tid til at give forskere samme rettigheder som patienter? I en tid, hvor det politisk er populært at give patienterne flere og flere rettigheder, er det måske tid til at overveje, om forskere, skal have tilsvarende rettigheder, hvis deres forskningsprojekter fordyres eller udsættes urimeligt længe på grund af offentlige myndigheders inkompetence, smøleri eller underbemanding.
Skriv en kommentar![](https://cdn.dagensmedicin.dk/wp-content/uploads/2024/08/22110400/Leder-21-08-2024-net-960x540.jpg)
Guld i gaderne Hospitaler i hovedstadsområdet har succes med at oplære og uddanne iranske sygeplejersker til danske forhold. Potentialet er stort, hvis man politisk vil investere i en fælles model, der kan uddanne de udenlandske sygeplejersker til både kommuner og hospitaler.
Skriv en kommentar![](https://cdn.dagensmedicin.dk/wp-content/uploads/2024/06/20091152/Kronik-05-2024-web-960x540.jpg)
Generalisterne kommer, men ikke af sig selv En revision af den lægelige videreuddannelse skal give os et bedre match mellem patienternes behov og lægernes kompetencer, mere fokus på faglig bredde og øget fleksibilitet. Men generalisterne kommer ikke uden opgør med måden, vi er vant til at uddanne speciallæger på, eller uden en ændring af strukturen i sundhedsvæsenet. Heldigvis er begge dele på vej, skriver Dan Brun Petersen.
Skriv en kommentar![](https://cdn.dagensmedicin.dk/wp-content/uploads/2024/06/19122900/Leder05-2024-960x540.jpg)
Én myndig enhed Nu har kommissionen en gang for alle peget på en retning, som kan bære sundhedsvæsenet ind i en holdbar fremtid, og den går via massive investeringer i det nære sundhedsvæsen og et entydigt politisk kædeansvar, der samler opgaver, økonomi og ledelsesansvaret hos én myndighed.
Skriv en kommentar![](https://cdn.dagensmedicin.dk/wp-content/uploads/2024/05/31100140/Leder-DM4-960x540.jpg)
Er der en tolk til stede? Det er tid til at indføre gratis tolkebistand i Folketinget, så regeringen kan få hjælp til at oversætte virkeligheden til et sprog, den forstår.
Skriv en kommentar![](https://cdn.dagensmedicin.dk/wp-content/uploads/2024/05/15123816/lars-andersen-15-maj-960x539.jpg)
Gad vide, hvilke argumenter Socialdemokratiet vil bruge for ikke at fjerne udskældt tolkegebyr? Folketingets sundhedsordførere skal torsdag diskutere om tolkegebyret i sundhedsvæsenet skal afskaffes. Socialdemokratiet sidder med de afgørende mandater, så det kan godt gå hen og blive både grinagtigt, tåkrummende og en smule absurd.
Skriv en kommentar![](https://cdn.dagensmedicin.dk/wp-content/uploads/2024/04/17212729/LederDM3www-960x540.jpg)
Medicinanbefalinger med blind makker Danmark har et forklaringsproblem, når det gælder kræftpatienters adgang til de nye og effektive behandlinger.
1 kommentar![](https://cdn.dagensmedicin.dk/wp-content/uploads/2024/03/21112952/leder-DM02-2024-960x540.jpg)
Et forældet kontrolsystem Det er skæbnens ironi, at det er afsløringerne af snyderi og profitmaksimering hos PLO’s hadeobjekt nummer et, Alles Lægehus, der nu har givet ny næring til debatten om bedre kontrol med økonomien i almen praksis. Det har sendt PLO på en særdeles vanskelig kommunikationsopgave. Lige nu blæser de politiske vinde med regionerne.
2 kommentarer![](https://cdn.dagensmedicin.dk/wp-content/uploads/2024/03/01150855/Leder-DM-1-3-2024-960x540.jpg)
Blind prioritering, nej tak Hvis hospitalsvæsenet virkelig skal have mulighed for at ‘vælge klogt’ – og det skal det – og dermed fravælge unødvendige behandlinger, forløb og procedurer, eller omvendt kunne reagere på fejl og mangler i behandlingen, så kræver det, at man fra regionernes side investerer i et evidensbaseret og tidstro fundament at gøre det ud fra. Når afdelingerne ikke kontinuerligt kan overvåge og følge med i deres egne data for behandlingskvaliteten i realtid, så famler man i blinde, når man skal prioritere.
Skriv en kommentar![](https://cdn.dagensmedicin.dk/wp-content/uploads/2024/02/02155934/Leder-02-02-2024-tegning-960x540.png)