Personer med type 2-diabetes har øget risiko for at udvikle Parkinsons, men et nyt studie peger på, at hvis disse personer behandles med givne lægemidler for deres diabetes, kan det også modvirke den øgede risiko for Parkinsons. Det skriver University College London Hospital i en pressemeddelelse. I forskningsprojektet, som er publiceret i Brain, har forskerne undersøgt data på 100.288 personer med type 2-diabetes fra den engelske The Health Improvement Network-database. Forskningsresultatet bekræfter, at personer med type 2-diabetes har øget risiko...

Ny kvalitetsrapport om diabetesbehandling er lidt af en fuser Problemer med teknikken i forhold til indberetninger fra almen praksis gør årsrapporten for især voksendiabetes fra Regionernes Kliniske Kvalitetsudviklingsprogram (RKKP) til mangelfuld læsning, siger styregruppe.
Skriv en kommentarVoksendiabetes: Regionshospitalet Silkeborg fuldender hattricket Regionshospitalet Silkeborg scorer højest i behandlingskvalitet af voksne med diabetes på landsplan. De mange data i seneste årsrapport fra Dansk Voksen Diabetes Database gør det efterhånden muligt at sammenstykke et troværdigt billede af behandlingskvaliteten på landsplan. Indberetningerne fra almen praksis halter dog fortsat gevaldigt.
Skriv en kommentarDiabetes: Lav forekomst af akutte komplikationer og senkomplikationer hos børn og unge Forekomsten af akutte komplikationer og senkomplikationer hos børn og unge er meget lav, viser data fra den seneste årsrapport fra Dansk Register for Børne- og Ungdomsdiabetes. Og så er der nye ambulatorier i front, når det kommer til Dagens Medicins årlige rangering af den bedste behandlingskvalitet på området.
Skriv en kommentarSeks erfaringer fra internationale studier på årets EASD Den store årlige kongres for European Association for the Study of Diabetes er slut. Vi gør status med seks internationale højdepunkter.
Skriv en kommentar
Første internationale guidelines vedrørende type 1-diabetes Dansk forsker har været med til at skrive de første internationale guidelines vedrørende behandling af type 1-diabetes. Guidelines er præsenteret på den årlige kongres for EASD.
Skriv en kommentar
Medicintilskudsnævnet gransker insulinanaloger i hætteglas: Endokrinologer vender tomlen op Nævnet har vurderet tilskudsområdet specifikt for insulinanaloger i hætteglas, efter Novo Nordisk sænker prisen på Novorapid, og Sanofi markedsfører deres middel som hætteglas. Det kunne vi ikke have ønsket bedre, siger afdelingslæge.
Skriv en kommentar
Syddanmark vil skabe bedre samarbejde om nydiagnosticerede diabetespatienter Diabetes type 2-patienter, som netop har fået diagnosen, efterlyser hjælp til at navigere i deres nye tilværelse, viser ny rapport bestilt af Steno Diabetes Center Odense. Centret er i forvejen i gang med at afprøve opstartsforløb for nydiagnosticerede i samarbejde med almen praksis og kommunerne.
Skriv en kommentar
Ny organisering sparer tid for patienterne Blodprøver, fodscreening og samtaler samlet på ca. tre timer i alt er den måde, som Steno Diabetes Centrenes patienter fremover vil blive kontrolleret på ved såkaldt sammedagsscreening. Initiativet er i gang på tværs af landet, og i Region Midt har de efter det første år gode erfaringer med de nye forløb tilpasset patienterne.
Skriv en kommentar
World Economic Forum udpeger SDCC som internationalt forbillede Danmarks pionerende rolle inden for behandling af diabetes bliver understreget af et stort skulderklap fra World Economic Forum, som peger på Steno Diabetes Center Copenhagen som internationalt forbillede, andre sundhedssystemer bør forsøge at efterligne.
Skriv en kommentarForskere: Flere og flere tegn på at COVID-19 kan lede til diabetes Forskere og flere end 350 læger mistænker COVID-19 for at være skyld i udvikling af diabetes – både type 1 og type 2.
Skriv en kommentar
Digital løsning skal lette praktiserende lægers arbejde med diabetespatienter Diabetespatienter er forskellige og skal også behandles forskelligt farmakologisk. Et nyudviklet og dansk digitalt værktøj, der er integreret i XMO, hjælper læger med hurtigt at sætte den enkelte patient på den rette medicin. Den digitale løsning støtter også op om en sundere livsstil for patienterne.
1 kommentar