Gå til indhold

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

  • Dagens Pharma
  • Kommunal Sundhed
  • Praktisk Medicin
Log ind
  • Job
  • Konferencer
  • Annoncer
  • Feriebolig
  • Abonnement
  • Om avisen
  • Gratis nyhedsbrev
  • Kontakt

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

Dagens Medicin

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

Dagens Medicin
Søg
Indhold
Log ind

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

  • Job
  • Konferencer
  • Annoncer
  • Feriebolig
  • Abonnement
  • Om avisen
  • Gratis nyhedsbrev
  • Kontakt
  • Nyheder
    • Seneste nyheder
    • Almen praksis
    • Kræft
    • Hjerte-kar
    • Diabetes
    • Respiration
    • Hæmatologi
    • Psykiatri
    • Hjernesygdomme
    • Allergi
  • Opinion
    • Debatindlæg
    • Lederen
    • Stikpillen
    • Kronik
  • Karriere
    • Ledelse
    • Navne
    • KBU-guiden
  • Kultur
    • KulturKanylen
    • Bøger
  • ADA
  • EHA

Anne-Marie Vangsted

Blodprøver, Genre

Datatilsynet: SSI har ikke opfyldt sin oplysningspligt Cirka 3 millioner borgere får snart en besked fra SSI, som har gemt blodprøver uden at oplyse borgerne om det. Men det går ikke, har Datatilsynet afgjort.

Vangsted skal styre nyt corona-testcenter Direktør i Styrelsen for Patientsikkerhed Anne-Marie Vangsted skal lede det nye Testcenter Danmark. Enhedschef og overlæge Anette Lykke Petri konstitueres som direktør for styrelsen.

Læring i fokus Den nye epikrise-vejledning - hvor både klinikere, driftsherrer og PLO sad med om bordet - er et godt eksempel på, hvordan vi øger læringen i sundhedsvæsnet. Og den slags projekter skal vi have flere af, skriver Anne-Marie Vangsted.

Vangsted afliver myte om skrankepaver: Vi har miks af det administrative og kliniske Lægerne i Styrelsen for Patientsikkerhed skal enten være administrative eller have bred klinisk ballast. Dugfrisk erfaring fra klinikken er vigtigt ved tilsyn, siger Vangsted. Hun ser gerne færre tilsyn i fremtiden, så læger kan bruge mere tid på læring.

Vi finder ikke syndebukke eller uddeler straf Det skaber unødig frygt blandt læger, når der tales om, at vi straffer læger.  Vi beskæftiger os med at imødegå fare for patientsikkerheden, skriver direktør for Styrelsen for Patientsikkerhed.

Vagten med Vangsted I slutningen af januar 2018 var direktør Anne-Marie Vangsted, Styrelsen for Patientsikkerhed, med overlæge Kristian Rørbæk Madsen på en travl vagt på intensivafdelingen på Odense Universitetshospital. Den bød på fødselsdagschokolade, dødsfald og et stort opsat pressemøde.

Rørbæk ­forberedte ­Vangsted på ­dramatisk vagt I en mail forud for den meget omtalte nattevagt beskriver overlæge Kristian Rørbæk Madsen, hvad der venter styrelsesdirektør Anne-Marie Vangsted: 27 intensivpatienter, der skal holdes i live for enhver pris. Også manglende dokumentation.

Tilsynet er nødvendigt Svendborgsagen havde slet ikke noget med den strammere lov at gøre, og læger bør bruge os – ikke frygte os, skriver Anne-Marie Vangsted, direktør i Styrelsen for Patientsikkerhed.

Dagens Medicin sætter projektøren på Styrelsen for Patientsikkerhed Nyt debatpanel vil i efteråret endevende Styrelsen for Patientsikkerhed. Deltag selv i debatten.

Styrelsen for Patientsikkerhed rækker hånden ud til praktiserende læger En debat på Folkemødet lørdag tog en uventet drejning, da Styrelsen for Patientsikkerhed opfordrede PLO til at komme med et udspil til, hvilke punkter patientsikkerheden i almen praksis skal måles på fremadrettet. Parterne vil nu sætte sig sammen og drøfte sagen nærmere.

Indlæg navigation

← Ældre artikler
Nyheder
Eske Aasvang (tv.) og Christian S. Meyhoff, begge professorer ved KU og overlæger på hhv. Rigshospitalet og Bispebjerg Hospital, har grundlagt og udviklet WARD i samarbejde med DTU Sundhedsteknologi.

Dansk system til intelligent overvågning af opererede patienter reducerer komplikationer og indlæggelsestid

Seneste nyheder

  • 11/07
    Patienternes talsmand ser lovpakke II tage almen praksis ind i fremtiden
  • 10/07
    Marie Storkholm bliver vicedirektør på Rigshospitalet
  • 08/07
    Dansk system til intelligent overvågning af opererede patienter reducerer komplikationer og indlæggelsestid
  • 04/07
    DSAM-formand Bolette Friderichsen om nyt lovforslag: Vi sidder tilbage med et stort ansvar
  • 04/07
    Jakob Kjellberg om lovpakke II: »Jeg ser ingen bomber«
  • 03/07
    Chef for Medicon Valley Alliance: Europa sakker bagud i life science, men Danmark og Sverige kan vise vejen frem

Seneste artikler

Seneste kommentarer

  • Mireille Lacroix til Patienternes talsmand ser lovpakke II tage almen praksis ind i fremtiden
  • Gunver Lillevang til DSAM-formand Bolette Friderichsen om nyt lovforslag: Vi sidder tilbage med et stort ansvar
  • Morten Krause Nielsen til Jakob Kjellberg om lovpakke II: »Jeg ser ingen bomber«
  • Morten Jørgensen til Jakob Kjellberg om lovpakke II: »Jeg ser ingen bomber«
  • Susanne Tvede Andersen til Jørgen Skadborg om regeringens nye lovforslag: »Alle vores røde linjer er blevet overskredet«
Leder

En motor for data, digitalisering og vækst

Debat

Chef for Medicon Valley Alliance: Europa sakker bagud i life science, men Danmark og Sverige kan vise vejen frem

Opinion

Forventningsafstemning er en overset nøgle i sundhedsdebatten

Karriere

Marie Storkholm bliver vicedirektør på Rigshospitalet

Kultur

Musik er Jannik Falhofs meditation i en travl hverdag

Fik du læst:

Vold i sundhedsvæsenet

Hvidovre Hospital får strakspåbud efter vold mod patient og personale

Psykiatri

Medicinsk sygdom øger risiko for depression

Opinion

Rejsebrev fra Grønland: Længslen efter hverdags­eventyr bliver til virkelighed

Overgangsalderen

Bliv klogere på overgangsalderen

Tag Praktisk Medicins e-læringskursus om overgangsalderen og få en hurtig, effektiv opdatering på området. Det tager 10 – 15 minutter, og alle svar er anonyme.

Synkope

Bliv klogere på synkope

Tag Praktisk Medicins e-læringskursus om synkope og få en hurtig, effektiv opdatering på området. Det tager 10 – 15 minutter, og alle svar er anonyme.

Job

  • Overlæge i rygkirurgi, Rygcenter Syddanmark – en del af Sygehus Lillebælt
  • Cheflæge til Medicinsk Afdeling
  • Introduktionslæge til Neurologisk Afdeling, OUH
  • Ledende overlæge til Ærø Sygehus
  • Psykolog søges til 12 måneders vikariat i Lokalpsykiatri Vejle
  • Afdelingslæge til Øjensygdomme, Sygehus Sønderjylland, Sønderborg
  • Introduktionsstilling – reservelæge – Nuklearmedicinsk Afdeling, Odense Universitetshospital
  • Yngre læger til 2 uklassificerede stillinger i Smertecenter Syd, Afd. V, OUH
  • Læge i Introduktionsstilling, Klinisk Mikrobiologi, Esbjerg Sygehus Grindsted Sygehus
  • Dygtig og nysgerrig afdelingslæge søges til Enhed for beredskab og smitsomme sygdomme

Flere job

Events

sep 03

Frokostmøde: Prævention

3 september
Online
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 09

Praktisk Medicin 2025 – Odense

9 september
Frederik VI’s Hotel
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 10

Sygepleje i praksis 2025 – Odense

10 september
Hotel Sabro Kro
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 10

Sygepleje i praksis 2025 – Odense

10 september
Frederik VI’s Hotel
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 18

Vaccinedag 2025

18 september
Atrium
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400

Se mere…

Forside » Anne-Marie Vangsted

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

  • ABONNEMENT
  • KONTAKT
  • OM AVISEN
  • RSS

Dagens Medicin

Dagens Medicin

Dagens Medicin
Møntergade 19
1140 København K
Tlf: 3332 4400
Fax: 7242 5440
abonnement@dagensmedicin.dk

Chefredaktør (ansv.)
Jesper Bernstorf Jensen

© Dagens Medicin
Alle rettigheder til tekst og billeder tilhører Dagens Medicin og respektive ophavsmænd.

Persondatapolitik

Forretningsbetingelser

Cookiepolitik.