Der er nye behandlingsvejledninger på vej til patienter med prostatakræft. Det sker, efter Medicinrådet har godkendt to protokoller for hhv. medicinsk kastration ved prostatakræft og metastatisk kræft i prostata. Lægemiddelvirksomheder, der markedsfører en række lægemidler nævnt i de to protokoller, har haft indtil d. 9. marts til at indsende litteratur til brug i behandlingsvejledningerne, hvilket betyder, at arbejdet med at få de to behandlingsvejledninger flyvefærdige er trådt ind i den sidste fase. Allerede d. 26. maj 2021 besluttede Medicinrådet at...

Overvågning af prostatakræft giver efter 15 år samme gode overlevelse som stråleterapi eller kirurgi Det største studie af sin slags til dato viser, at det hos mænd med lokaliseret ikke-metastatisk prostatakræft giver samme gode overlevelse at vente og reagere ved behov som ved øjeblikkelig behandling med stråleterapi eller et kirurgisk indgreb. Studiet rejser et stort filosofisk spørgsmål angående screening og behandling af prostatakræft, siger overlæge.
Skriv en kommentar
PARP-hæmmere vinder frem i behandlingen af prostatakræft Patienter med kastrationsresistent prostatakræft og BRCA-mutationer kan med fordel behandles med en PARP-hæmmer. Nyt studie bekræfter, at PARP-hæmmeren rucaparib forlænger tiden til sygdomsprogression hos patienter med kastrationsresistent prostatakræft og BRCA-mutationer, men ikke hos patienter med ATM-mutation. PARP-hæmmere skal måske længere frem i behandlingsrækkefølgen, men vi skal vide, hvad det skal kombineres med, siger forsker.
Skriv en kommentar
Chokbølger hjælper ikke på rejsningen efter operation for prostatakræft Mange mænd slås med inkontinens og erektil dysfunktion efter at have fået foretaget en omfattende operation for prostatakræft. Nyt dansk studie viser, at chokbølger ikke hjælper på erektil dysfunktion inden for tre måneder, men professor Lars Lund er forhåbningsfuld i forhold til effekt efter længere tid.
Skriv en kommentarTo store prostata-studier på urologikongres satte fokus på screening og ny behandling Mænd, der undlader at deltage i screening for prostatakræft, har øget risiko for at dø af prostatakræft, viser et nyt studie præsenteret på den årlige kongres for European Association of Urology. Et andet studie viser, at forstørret prostata kan behandles med vand under højt tryk.
Skriv en kommentar
Dansk succes med eksperimentel kræftkirurgi Danske læger har haft så stor succes med eksperimentel form for kirurgi til patienter med prostatakræft, at behandlingen nu udbredes til hele landet.
Skriv en kommentar
Læger tester ny behandling ved prostatakræft og tilbagefald Indvendig strålebehandling rammer kræftknuden meget mere præcist og kan formentlig kurere 50 pct. af de relevante prostatakræftpatienter med tilbagefald, siger læge og forskningsleder Simon Buus.
Skriv en kommentarDe Unge Prostatadrenge om kritik af manifest: DAPROCA er faktisk enige i manifestet Vi er enige på mange punkter, så DAPROCA-formand, Michael Borre, har måske haft lidt for travlt med at smide vores manifest i skraldespanden, skriver gruppen De Unge Prostatadrenge.
Skriv en kommentar
Professor samler op på EAU25: Dette var det mest interessante Professor Lars Lund fra Urinvejskirurgisk Afdeling L på Odense Universitetshospital deltog i årets store kongres for European Association of Urology. Han kommer her med sit bud på det, der var kongressens højdepunkter.
Skriv en kommentar
Tuberkulosevaccine beskytter mod tilbagefald efter blærekræft En BCG-vaccine er standard efter operation for blærekræft, men giver læger også en tuberkulosevaccine, bliver immunresponset endnu bedre, viser nyt studie præsenteret på EAU25. Kongressen bød også på et studie med en ny metode til at forudsige tilbagefald ved nyrekræft
Skriv en kommentar
Har ledt til ny praksis på AUH og ændrede retningslinjer: Urinmarkører sparer blærekræftpatienter for kikkertundersøgelser Et dansk studie, der blev belønnet med pris på EAU-kongressen, viser, at brugen af urinmarkører kan spare gruppe af patienter med blærekræft for en masse kikkertundersøgelser. Metoden er allerede indført på Aarhus Universitetshospital, ligesom Dansk Blære Cancer Gruppe har ændret retningslinjerne inden for området.
Skriv en kommentar
Bayer søger om EMA-godkendelse for prostatamiddel i ny indikation Medicinalgiganten Bayer har ansøgt det europæiske lægemiddelagentur EMA om godkendelse af darolutamide plus hormonterapi til behandling af metastaserende hormonsensitiv prostatakræft. Det kan give nogle fordele i forhold til den behandling, vi allerede benytter, siger overlæge Peter Meidahl Petersen.
Skriv en kommentar