Antallet af rapporterede utilsigtede hændelser er steget voldsomt, siden Region Hovedstadens nye akutordning trådte i kraft nytårsnat. Det siger overlæge og chef for Enheden for Kvalitet og Patientsikkerhed i Region Hovedstaden, Annemarie Hellebek. »Vi har oplevet et boom i rapporteringen af utilsigtede hændelser på akutområdet,« siger Annemarie Hellebek. Hun ser det som en positiv ting, at borgere og læger gør opmærksom på de ting, der ikke fungerer hensigtsmæssigt. »Vi har efterspurgt, at der bliver rapporteret utilsigtede hændelse, og regionen har...

STPS-direktør deler ikke lægernes modvilje mod forbeholdt virksomhedsområde for sygeplejersker Læger og sygeplejersker er stadig uenige, om sygeplejersker skal have et forbeholdt virksomhedsområde. Lægeforeningen peger på problemer for patientsikkerheden og risiko for unødvendigt ekstraarbejde for læger. Direktøren for Styrelsen for Patientsikkerhed (STPS) forstår ikke postyret.
1 kommentar
Yngre Læger og FAS ærgrer sig over PLO’s fravær i ny lægevagtsaftale En ny national aftale skal gøre det lettere og mere attraktivt at tage arbejde i lægevagten for læger i hele landet. Det vækker glæde hos Yngre Læger og FAS, som dog samtidig ærgrer sig over, at Praktiserende Lægers Organisation ikke er med i aftalen.
Skriv en kommentar
Praktiserende lægers aftale med 1813 har gjort andre læger vrede: Nu kræver de mere i løn Størrelsen på den lønpakke, som Region Hovedstaden tilbyder praktiserende læger, der tager arbejde i Akuttelefonen 1813, har startet en kædereaktion af utilfredshed og øgede lønkrav fra både FAS og Yngre Læger. Inden sommerferien opsagde parterne deres overenskomst på området. Det kan skade rekrutteringen af læger til 1813.
4 kommentarer
Borgere misbruger ikke lægevagtens akutknap Lægevagten kan trygt tilbyde borgere muligheden for at taste sig forrest i telefonkøen, hvis borgeren selv vurderer, at deres tilstand er så alvorlig, at de skal snakke med en læge her og nu. Kun under én procent af dem, der ringer ind, misbruger tilbuddet, viser ny forskning.
Skriv en kommentar
Vagtchefer er lettet over 1813-dom En tiltale for uagtsomt manddrab bør ikke kunne ramme læger, der blot passer deres arbejde i lægevagten. Det mener to af landets vagtlægechefer, der derfor glæder sig over afgørelsen ved retssag med to 1813-læger i sidste uge.
1 kommentarTo læger frikendt for uagtsomt manddrab To læger er ved Retten i Lyngby blevet frikendt for uagtsomt manddrab, efter at en kvinde døde 1. januar 2016 få timer efter sit andet opkald til 1813. Begge læger skal dog betale 5000 kr. i bøde for at have overtrådt autorisationsloven.
4 kommentarer
Svar fra styrelse om tolkegebyr skaber flere spørgsmål Efter lang ventetid har Johan Ludvig Reventlow fået svar fra Styrelsen for Patiensikkerhed på sit bekymringsbrev om tolkegebyr. Men svaret skaber flere spørgsmål, end det opklarer, mener den praktiserende læge.
3 kommentarerEMA undersøger årsager til fejldosering af gigtmiddel Stadig flere indrapporterede tilfælde af overdosering med methotrexat får nu det europæiske lægemiddelagentur EMA til at iværksætte en undersøgelse, som skal klarlægge metoder til at forebygge de alvorlige og ofte fatale tilfælde af fejldosering.
Skriv en kommentarPræhospital leder: Klagesager bør vurderes af sagkyndige med relevant baggrund Jurist i det præhospitale beredskab i Region Hovedstaden måtte søge aktindsigt for at få afklaret, at afgørelse i klagesag omkring et meningitisdødsfald var truffet af en kontorchef, der er speciallæge i samfundsmedicin.
1 kommentar
Styrelsen underkender udtalelser fra tre sagkyndige i klagesag Tre speciallæger fandt ingen grund til at kritisere hændelsesforløbet ved et meningitisdødsfald. Men i sin endelige afgørelse nåede Styrelsen for Patientsikkerhed frem til den modsatte konklusion. »Jeg har været meget rystet og forarget,« siger en af de tre sagkyndige, Jane Gregersen.
28 kommentarer