Antallet af kvinder, der gratis modtager vaccination mod livmoderhalskræft, skal udvides til at omfatte kvinder op 26 år. Det fremgår af regeringens udspil til en finanslov for 2012, skriver Berlingske. Dermed viderefører den nyvalgte sundhedsminister Astrid Krag (SF) sin forgængers beslutning. Bertel Haarder (V) meddelte i august, at han ville følge en anbefaling fra Sundhedsstyrelsen om at udvide vaccinationsprogrammet fra at omfatte kvinder op til de nuværende 18 år til 26 år. Der er afsat 150 mio. kr. på finansloven...

Ny metode til at screene for livmoderhalskræft hæver screeningsintervallet fra tre til fem år Når kvinder i alderen 30 til 59 år fremover screenes for livmoderhalskræft, vil alle prøver blive undesøgt for HPV-virus. Med denne metode bliver potentielle celleforandringer opdaget meget tidligt, og derfor kommer screeningen hvert femte år i stedet for hver tredje.
Skriv en kommentarNye anbefalinger skal styrke indsats mod livmoderhalskræft Sundhedsstyrelsens nye anbefalinger for screening af livmoderhalskræft skal give danske kvinder bedre mulighed for at deltage i screeningen.
Skriv en kommentarNy vaccine giver bedre beskyttelse mod livmoderhalskræft Undersøgelse viser, at ny udgave af HPV-vaccinen Gardasil kan give beskyttelse mod flere tilfælde af livmoderhalskræft.
Skriv en kommentar
Hjemmetest for HPV skal få flere kvinder med i screeningsprogram Region Hovedstaden tilbyder enkel hjemmetest for HPV til kvinder, der ikke deltager i det offentlige screeningsprogram
Skriv en kommentarKræftscreening fejler på otte ud af ni kvalitetsmål Dansk screening for livmoderhalskræft lever ikke op til otte ud af ni opstillede kvalitetsindikatorer.
Skriv en kommentar
Formand for kræftlæger savner plan med Kræftplan V Malene Støchkel Frank, formand for landets kræftlæger, er efterladt med en række spørgsmål efter sidste uges præsentation af Kræftplan V. Især ambitionen om at løfte områderne for palliation og senfølger samtidig med at behandlingen skal differentieres yderligere, er hun spændt på. »Vi løber allerede rigtig, rigtig stærkt ude på de kliniske afdelinger,« siger hun.
Skriv en kommentar
Fisker og Kühnau uddeler roser til Kræftplan V Både Danske Regioner og Kræftens Bekæmpelse roser regeringens udspil til en ny kræftplan. Danske Regioner ser dog gerne flere penge til at styrke behandlingskapaciteten, mens Kræftens Bekæmpelse ærgrer sig over, at planen ikke indeholder et konkret mål for danskernes kræftoverlevelse.
Skriv en kommentar
Ny forskning: Historisk lav forekomst af livmoderhalskræft Ny undersøgelse viser en historisk lav forekomst af livmoderhalskræft blandt danske kvinder. Succesen kan tilskrives en kombination af vaccinationer, screeninger og flere andre faktorer, forklarer professor emerita Elsebeth Lynge, der har stået i spidsen for undersøgelsen.
1 kommentar
Statsrevisorer kommer med næsthårdeste kritik af manglende overholdelse af kræftventetider Statsrevisorerne kritiserer i skarpe vendinger, at regionerne og Indenrigs- og Sundhedsministeriet ikke har sikret, at alle kræftpatienter starter i behandling i overensstemmelse med reglerne om maksimale ventetider.
Skriv en kommentar
Kommissorium for Kræftplan V er klar Mere fokus på tidlig opsporing, bedre udnyttelse af de seneste års teknologiske udvikling, og en forbedret indsats over for det stigende antal kræftoverlevere, der lever med senfølger, indgår i kommissoriet for Kræftplan V.
Skriv en kommentarMedicinrådet kommer med nye anbefalinger til livmoderhalskræft og gigt Der er kommet nye anbefalinger fra Medicinrådet på sygdomsområder som livmoderhalskræft og gigt. Rådet er desuden kommet med en ny lægemiddelrekommandation for migræne.
Skriv en kommentar