Elisabeth Bendstrup
Potent medicin kan have bivirkninger, og vi bør som lungemedicinere altid være opmærksomme på, om det kan være medicin, som kan være årsagen til patientens lungefibrose,« siger Elisabeth Bendstrup.Foto: Nicky Bonne

Behov for større opmærksomhed om lægemiddeludløst lungefibrose Læger bør altid være opmærksomme på, om det lægemiddel, de bruger til deres patient, kan give lungeskader i form af f.eks. lungefibrose, opfordrer klinisk lektor, overlæge Elisabeth Bendstrup.

Denne artikel er forbeholdt abonnenter.

Log indEller opret en brugerprofil for at få adgang til artikler.Opret konto

Log ind

Få Dagens Medicin gratis i 14 dage.

Tilmeld dig vores ugentlige nyhedsbrev og få gratis adgang til artikler på dagensmedicin.dk i 14 dage. Prøveabonnement er uforpligtende og udløber automatisk efter prøveperiodens udløb.

En adgangskode vil blive sendt til din e-mailadresse.

Dine personlige data vil blive anvendt til at understøtte din brugeroplevelse på webshoppen, til at administrere adgang til din konto, og til andre formål, som er beskrevet i vores Politik for personoplysninger.


Allerede bruger? Log ind