Claus Varnum er ny professor ved Syddansk Universitet.Foto: Syddansk Universitet

Ny professor undersøger værdien af robotassisteret kirurgi Ledende overlæge Claus Varnum udnævnes til professor i ortopædkirurgi ved Syddansk Universitet. Professoratet har fokus på robotassisteret kirurgi ved patienter, der opereres med kunstig hofte eller knæ.

Claus Varnum er ny professor i ortopædkirurgi ved Institut for Regional Sundhedsforskning, Syddansk Universitet (SDU). Han skal med sit nye professorat have fokus på robotassisteret kirurgi hos patienter, der skal have ny kunstig hofte eller knæ. Det skriver SDU i en pressemeddelelse.

Den nye professor er ledende overlæge på Ortopædkirurgisk Afdeling, Vejle Sygehus, der som den første i Danmark er begyndt at foretage robotassisterede hofte- og knæoperationer med MAKO systemet, der anvender en tredimensionel model af det led, der skal have en protese.

Afdelingen kommer til at undersøge, om der er nogle patientgrupper, som har større udbytte af en robotassisteret operation end andre. Den skal også undersøge, om der er forskel på, hvor længe det kunstige led holder, når der er anvendt robotassisteret kirurgi.

Afdelingen indgår i et nationalt forskningssamarbejde med syv andre ortopædkirurgiske afdelinger i Danmark, og det fælles formål med dette samarbejde er at bedre behandling og udbytte for patienter, der opereres med kunstig hofte eller knæ.

Skriv kommentar