Professor og overlæge Jens Sønksen fra Urologisk Afdeling på Herlev og Gentofte Hospital blevet valgt som ny adjungeret generalsekretær for de europæiske urologer. Det skete ved organisationens kongres i London. Jens Sønksen, der også er formand for Dansk Urologisk Selskab, har siden 2012 været medlem af EAU’s videnskabelige komite og har en lang række publikationer bag sig. Desuden er han medlem af The Executive Board i ReproUnion, et stort dansk/svensk forskningssamarbejde på fertilitetsområdet mellem bl.a. Region Hovedstaden, Region Sjælland og Skåne....

Ny cheflæge vil styrke Urologisk Afdeling med sit eget speciale Peter Zepernick er ny cheflæge i Urologisk Afdeling på Aalborg Universitetshospital. Han vil bruge sin baggrund som anæstesiolog til at styrke afdelingen og fortsat sikre det høje faglige niveau.
Skriv en kommentar
Nyt professorat skal styrke forskning i ikke-cancerrelaterede urinvejssygdomme Mikkel Mejlgaard Fode blev i begyndelsen af det nye år udnævnt som professor på Københavns Universitet og overlæge på Afdeling for Urinvejssygdomme på Herlev og Gentofte Hospital.
Skriv en kommentarUrolog: For tidligt af lovprise brugen af Irovulfen Ny forskning i det ældre lægemiddel Irovulfen til behandling af blærekræft har gode takter, men det er alt for tidligt at lovprise projektet, siger eksperter.
Skriv en kommentar
Gruppe bag manifest vil sikre bedre behandling for unge mænd med prostatakræft – lægefaglig formand er skeptisk En minidokumentar om unge mænd med prostatakræft har givet anledning til en række forslag til, hvordan behandlingen kan forbedres. Patientorganisation nikker genkendende til punkterne, mens formand for lægefagligt selskab både kan genkende dele, men samtidig er uenig i en række punkter.
1 kommentar
Midler til eksperimentel prostatakræftkirurgi glæder faglige aktører En prioritering af prostatakræft fra Sundheds- og Ældreministeriets side glæder både patientforening og lægefagligt selskab. Behandlingen kan gavne mange patienter, men det er vigtigt, at patienter går ind til det på et oplyst grundlag, siger læge.
Skriv en kommentar
Dansk studie sår tvivl om seneste årtiers forskning i blærebetændelse Med verdens første grisemodel for blærebetændelse sår danske forskere tvivl om de seneste årtiers forskning på området. Og så baner forskningen vej for nye behandlingsformer ifølge lægen bag studiet.
Skriv en kommentar
Ny professor skal undersøge langtidskonsekvenser ved urinvejssygdomme Overlæge Mette Nørgaard er ny professor i urologisk epidemiologi. Hun skal bruge sit professorat til at forske i de langsigtede konsekvenser ved god- og ondartede urologiske sygdomme.
Skriv en kommentar
Professor med speciale i infertile mænd Sandro Esteves er ny adjungeret professor i endokrinologi i Aarhus.
Skriv en kommentar
Ny klinikchef for Klinik Kvinde-Barn og Urinvejskirurgi i Aalborg Brian Brøndum Møller, kontorchef i Hospitalsadministrationen, bliver fra 15. oktober 2016 klinikchef for de afdelinger, der hovedsageligt befinder sig på Aalborg UH, Nord.
Skriv en kommentar
Esbjerg og Grindsted Sygehus finder ny cheflæge for urologien internt Else Brohm Kallestrup er ny cheflæge på Urinvejskirurgisk Afdeling på Esbjerg og Grindsted Sygehus.
Skriv en kommentar
Aarhus får ny klinisk lærestolsprofessor i ortopædkirurgi Ole Rahbek er ny klinisk lærestolsprofessor i ortopædkirurgi ved Institut for Klinisk Medicin på Aarhus Universitet og Afdeling for Ortopædkirurgi på Aarhus Universitetshospital
Skriv en kommentar