Gå til indhold

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

  • Dagens Pharma
  • Kommunal Sundhed
  • Praktisk Medicin
Log ind
  • Job
  • Konferencer
  • Annoncer
  • Feriebolig
  • Abonnement
  • Om avisen
  • Gratis nyhedsbrev
  • Kontakt

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

Dagens Medicin

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

Dagens Medicin
Søg
Indhold
Log ind

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

  • Job
  • Konferencer
  • Annoncer
  • Feriebolig
  • Abonnement
  • Om avisen
  • Gratis nyhedsbrev
  • Kontakt
  • Nyheder
    • Seneste nyheder
    • Almen praksis
    • Kræft
    • Hjerte-kar
    • Diabetes
    • Respiration
    • Hæmatologi
    • Psykiatri
    • Hjernesygdomme
    • Allergi
  • Opinion
    • Debatindlæg
    • Lederen
    • Stikpillen
    • Kronik
  • Karriere
    • Ledelse
    • Navne
    • KBU-guiden
  • Kultur
    • KulturKanylen
    • Bøger
  • ADA
  • EHA

17

Kvinder sætter sig på jobbet som ledende overlæge På 11 år er andelen af kvinder blandt de ledende overlæger næsten fordoblet. Og den udvikling må gerne fortsætte, siger lægeformand. Men det handler nu også om andet end køn, siger sygehusdirektør.

Ind med kandidattjeneren Da jeg var studentervikar på anæstesiafdelingen i Gentofte i 1978, var der smørrebrød til vagtholdene, hvilket gav glæde, men også sammenhold, skriver Torben Mogensen, tidligere vicedirektør på Hvidovre Hospital.

Regioner har anskaffet robotter uden en klar plan Robotkirurgi er utvivlsomt en lovende teknik for nogle typer indgreb, men den tages ukritisk i brug i visse regioner uden forudgående videnskabelige protokoller. Hvor er ansvarligheden for den overordnede prioritering?

Praksislægerne må komme ind i kampen Flere speciallæger er ikke i sig selv nok til at sikre mere behandlingskapacitet i almen praksis. Ligesom i sygehussektoren og kommunerne er der ingen vej uden om reformer, der kan frigøre ressourcer til faglig kvalitet og bedre tilgængelighed i almen praksis.

Specialet er den naturlige organisationsenhed Den eksperimenterende tilgang til ledelsesbegrebet, man har haft i regionerne, har ikke været forankret i hverken empiri eller baseret på kendte ledelses- eller organisationsformer.

Det sure og det søde fra chefredaktøren En veritabel gajolæske i Hillerød, den fede kommunikator og Mutter Region der slår i bordet. Aktuelle emner får ros eller ris af chefredaktør på Dagens Medicin, Nicolai Döllner.

»Jeg håber sandelig ikke, jeg er valgt, fordi jeg er en kvinde« Diskussionen om køn er uinteressant – hvis kvinder vil have en karriere, så skal de nok få det, siger Alice Skovhede Nielsen. Hun er ny ledende overlæge på akutmodtagelsen på Sydvestjysk Sygehus i Esbjerg og vil aldrig selv skele til køn, når hun ansætter.

Nyt netværk skal få flere kvinder på topposter Kvinder er for dårligt repræsenteret på ledelsesgangene i det danske sundhedsvæsen. Derfor skal et nyt netværk hjælpe kvinderne frem, siger en af initiativtagerne.

Enkel blodprøve kan halvere forbruget af binyrebarkhormon Undersøgelse, der tager afsæt i det landsdækkende KOL-forskernetværk COP:TRIN, kan være et væsentligt skridt på vejen mod mere målrettet anvendelse af prednisolon til KOL-patienter, der indlægges med akutte forværringer af sygdommen.

SSI i partnerskab med ­indisk koncern Serum Institute of India Pvt. Ltd. skal producere og udbrede test til diagnostik af tuberkulose, som er udviklet af Statens Serum Institut.

Indlæg navigation

← Ældre artikler

Seneste nyheder

  • 02/07
    Lovforslag åbner for, at regionsråd kan sanktionere praktiserende læger langt hårdere
  • 02/07
    Jørgen Skadborg om regeringens nye lovforslag: »Alle vores røde linjer er blevet overskredet«
  • 02/07
    Ny uddannelse skal styrke implementering og skalering af digitale hjemmeindlæggelser i Skandinavien
  • 02/07
    Nu kan medicinstuderende i Esbjerg arbejde i almen praksis én dag om ugen
  • 01/07
    Plejehjem stadig udfordrede af medicinhåndtering: »Vi bliver ikke bedre af at blive tjekket i hoved og røv«
  • 01/07
    Psykolog: Næstefter klienten er den praktiserende læge min nærmeste samarbejdspartner

Seneste artikler

Seneste kommentarer

  • Morten Krause Nielsen til Jørgen Skadborg om regeringens nye lovforslag: »Alle vores røde linjer er blevet overskredet«
  • Gunver Lillevang til Freitag: Myndighederne vil have disruption af almen praksis, og vi har kun set begyndelsen 
  • Gunver Lillevang til Nu kan medicinstuderende i Esbjerg arbejde i almen praksis én dag om ugen
  • Martin Sørensen til Plejehjem stadig udfordrede af medicinhåndtering: »Vi bliver ikke bedre af at blive tjekket i hoved og røv«
  • Morten Krause Nielsen til Freitag: Myndighederne vil have disruption af almen praksis, og vi har kun set begyndelsen 
Leder

En motor for data, digitalisering og vækst

Debat

Ny uddannelse skal styrke implementering og skalering af digitale hjemmeindlæggelser i Skandinavien

Opinion

Forventningsafstemning er en overset nøgle i sundhedsdebatten

Karriere

Efter nedlagt professorat: Her er John Brodersens nye job

Kultur

Musik er Jannik Falhofs meditation i en travl hverdag

Fik du læst:

Vold i sundhedsvæsenet

Hvidovre Hospital får strakspåbud efter vold mod patient og personale

Psykiatri

Medicinsk sygdom øger risiko for depression

Opinion

Rejsebrev fra Grønland: Længslen efter hverdags­eventyr bliver til virkelighed

Overgangsalderen

Bliv klogere på overgangsalderen

Tag Praktisk Medicins e-læringskursus om overgangsalderen og få en hurtig, effektiv opdatering på området. Det tager 10 – 15 minutter, og alle svar er anonyme.

Synkope

Bliv klogere på synkope

Tag Praktisk Medicins e-læringskursus om synkope og få en hurtig, effektiv opdatering på området. Det tager 10 – 15 minutter, og alle svar er anonyme.

Job

  • Uklassificeret reservelæge Øre-Næse-Hals, OUH
  • Afdelingslæge/speciallæge med interesse for retspsykiatri søges til Psykiatrisk Afdeling Aabenraa
  • Engageret speciallæge søges til Børnepsykiatrisk døgnafsnit med fokus på familiearbejde og recovery
  • Cheflæge til Røntgen og Skanning, Sygehus Sønderjylland
  • Introduktionsstilling ved Kirurgisk Afdeling, Esbjerg og Grindsted Sygehus
  • Psykolog søges til 12 måneders vikariat i Lokalpsykiatri Vejle
  • Bliv praktiserende psykiater i Region Midtjylland
  • Læge til introduktionsstilling, Øre-Næse-Hals, OUH
  • Afdelingslæge til Øjensygdomme, Sygehus Sønderjylland, Sønderborg
  • Speciallæge eller overlæge til ældrepsykiatrisk ambulatorium, Psykiatrisk Afdeling Aabenraa

Flere job

Events

sep 03

Frokostmøde: Prævention

3 september
Online
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 09

Praktisk Medicin 2025 – Odense

9 september
Frederik VI’s Hotel
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 10

Sygepleje i praksis 2025 – Odense

10 september
Hotel Sabro Kro
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 10

Sygepleje i praksis 2025 – Odense

10 september
Frederik VI’s Hotel
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 18

Vaccinedag 2025

18 september
Atrium
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400

Se mere…

Forside » 2019 » 17

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

  • ABONNEMENT
  • KONTAKT
  • OM AVISEN
  • RSS

Dagens Medicin

Dagens Medicin

Dagens Medicin
Møntergade 19
1140 København K
Tlf: 3332 4400
Fax: 7242 5440
abonnement@dagensmedicin.dk

Chefredaktør (ansv.)
Jesper Bernstorf Jensen

© Dagens Medicin
Alle rettigheder til tekst og billeder tilhører Dagens Medicin og respektive ophavsmænd.

Persondatapolitik

Forretningsbetingelser

Cookiepolitik.