40 dages betinget fængsel og en prøvtid på et år er ikke retfærdigt, mener Svend Lings, der er blevet dømt for at medvirke til selvmord. Derfor anker han nu dommen til Landsretten med målet om frifindelse. »Jeg oplever situationen som utålelig. Hver eneste dag bliver jeg kontaktet af syge og lidende mennesker der trygler om rådgivning. Hvilken medicin kan bruges, hvor meget skal man tage og hvordan? Som sagen står nu, er jeg tvunget til at afvise dem da jeg...
Svend Lings får sin sag til Højesteret Den pensionerede overlæge Svend Lings har fået tilladelse til at anke sin sag om medvirken til selvmord til Højesteret.
Skriv en kommentarLægeforeningen vil ekskludere Svend Lings Står det til Lægeforeningen, skal Svend Lings ekskluderes som medlem. Lægeforeningen vil indbringe sag ved Voldgiftsretten med påstand om eksklusion.
3 kommentarerSvend Lings får 40 dages betinget fængsel Svend Lings er ved retten i Svendborg kendt skyldig for for at vejlede personer til selvmord.
Skriv en kommentarLægeetisk Nævn: Svend Lings har overtrådt lægeetiske principper Lægeetisk Nævn vurderer, at Svend Lings i sit arbejde med aktiv dødshjælp har handlet i strid med de etiske principper for læger.
Skriv en kommentarSvend Lings risikerer ekskludering fra Lægeforeningen Lægeetisk Nævn skal vurdere, om Svend Lings skal smides ud af Lægeforeningen. Den nu pensionerede læge mener ikke selv, at han har handlet etisk forkert.
3 kommentarerPensioneret overlæge opretter borgerforslag: Aktiv dødshjælp bør lovliggøres Den pensionerede overlæge Svend Lings har oprettet et nyt borgerforslag om aktiv dødshjælp. Han mener, at situationen, som den er nu, er utilfredsstillende.
8 kommentarer
Ny handlingsplan for AMR: Fyldt med gode takter, men forskningen mangler Den nationale handlingsplan for antimikrobiel resistens indeholder masser af gode initiativer. Dog glimrer det manglende budget til forskning og udvikling af ny antibiotika ved sit fravær, lyder vurderingen fra Lars Østergaard, professor i infektionsmedicin.
Skriv en kommentar
Nyt Hospital Nordsjælland sprænger igen budgettet og udskyder samtidig åbningen Selvom det oprindeligt var planen, at det nye supersygehus Nyt Hospital Nordsjælland skulle åbne ved årsskiftet 2027, står det nu klart, at åbningen udskydes yderligere med et halvt år. Dertil forventes budgettet også at skride med op til 1 mia. kr.
Skriv en kommentar
Fem akutmodtagelser føler behov for sikkerhedsassistenter 5 ud af 17 cheflæger på landets akutmodtagelser kunne godt bruge hjælp fra sikkerhedsassistenter i forsøget på at forbedre sundhedspersonalets sikkerhed. »Det ville være rart at have specifikt personale til at gribe ind i de kritiske situationer,« siger Toke Kirchberg Nilsson, akutchef på Thisted Sygehus.
Skriv en kommentar
Nyt professorat skal styrke behandlingstilbud til transkønnede Dorte Glintborg er udnævnt til klinisk professor kønshormonbehandling til transkønnede personer ved OUH og SDU.
Skriv en kommentar
Afdeling for ældresygdomme vil være en aktiv medspiller i det nære sundhedsvæsen Et stærkere samarbejde med kommunerne er ikke bare et ønske, men nødvendigt, for at lykkes med den komplekse ældrepleje, lyder det fra geriatrisk overlæge på Amager og Hvidovre Hospital. Hun er specifikt blevet ansat til at stå i spidsen for afdelingens tværsektorielle samarbejde med de ti kommuner i hospitalernes optageområde.
Skriv en kommentar