ASCO 2019
Antistofbehandling gav respons på blærekræft Fase 2-resultater giver løfter om en behandling, der kan hjælpe patienter, som ikke har gavn af checkpoint-hæmmere.
Bedre overlevelsen for præ-menopausale kvinder Kisqali kan som første CDK4/6-hæmmer forbedre overlevelsen ved brystkræft.

De bedste melanomnyheder er lige om hjørnet Årets ASCO bød ikke på de store landevindinger når det handler om melanomer, men spændende nyt vil kom inden for de næste år, siger afdelingslæge Trine Heide Øllegaard. Et studie bekræftede dansk praksis.

Kroman: Ingen kioskbaskere i år ASCO’s store forskningsnyheder har ikke haft meget at byde på i år, mener cheflæge Niels Kroman fra Kræftens Bekæmpelse. En indisk kræftkirurg med fokus på palliativ behandling var derfor hans højdepunkt.

Cancerbiologien er overalt på ASCO Cancerbioloigen er integreret bredt, uanset om der bliver talt om ny medicin eller sygdomsgrupper på årets ASCO. Det vil stille krav til det danske setup, siger professor Julie Gehl.

Danmark er bagefter på personlig medicin Flere studier viser gode resultater, når behandlingen bliver målrettet efter den enkelte patient. Det er vejen frem, siger professor Morten Ladekarl, men Danmark halter efter på området.

Sidsteforfatter og posterfremviser på afbud Professor Christoffer Johansen rapporterer fra ASCO 2019: Jeg skal fremvise en poster for første gang i tyve år, og den er uheldig, hvis jeg skal være nøgtern. Men det er det hele værd.
