Gå til indhold

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

  • Dagens Pharma
  • Kommunal Sundhed
  • Praktisk Medicin
Log ind
  • Job
  • Konferencer
  • Annoncer
  • Feriebolig
  • Abonnement
  • Om avisen
  • Gratis nyhedsbrev
  • Kontakt

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

Dagens Medicin

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

Dagens Medicin
Søg
Indhold
Log ind

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

  • Job
  • Konferencer
  • Annoncer
  • Feriebolig
  • Abonnement
  • Om avisen
  • Gratis nyhedsbrev
  • Kontakt
  • Nyheder
    • Seneste nyheder
    • Almen praksis
    • Kræft
    • Hjerte-kar
    • Diabetes
    • Respiration
    • Hæmatologi
    • Psykiatri
    • Hjernesygdomme
    • Allergi
  • Opinion
    • Debatindlæg
    • Lederen
    • Stikpillen
    • Kronik
  • Karriere
    • Ledelse
    • Navne
    • KBU-guiden
  • Kultur
    • KulturKanylen
    • Bøger
  • ADA
  • EHA

Tue Flindt Müller

En uddannelsesansvarlig overlæge uden afdeling har givet gladere læger på Slagelse Sygehus For at løfte uddannelsesniveauet og gøre det mere attraktivt at være HU-læge i almen medicin på Slagelse Sygehus har man ansat en tidligere praktiserende læge som uddannelsesansvarlig overlæge. Egentlig var Tue Flindt Møller på vej på pension, men været en stor succes, der har gjort rekruttering nemmere og ført til gladere læger.

Tue Flindt Müller

Markant skikkelse stopper som praktiserende læge og giver stafetten videre Efter 31 år træder Tue Flindt Müller ud af ejerkredsen i sin kompagniskabspraksis i Slagelse og giver stafetten videre til to yngre læger. Karrieren, der også har budt på bestyrelsesposter i både PLO og Lægeforeningen, bliver dog ikke lagt helt på hylden lige foreløbig.

Jørgen Skadborg genvalgt som PLO-formand Jørgen Skadborg blev lørdag genvalgt som formand for Praktiserende Lægers Organisation for en toårig periode.

Patienterstatningen om alarmerende få sager: Læger skal være mere opmærksomme Direktør i Patienterstatningen, Karen-Inger Bast, mener, at det autoriserede sundhedspersonale, herunder de praktiserende læger, skal være bedre til at oplyse patienterne om deres rettigheder ved lægemiddelskader.

Praktiserende læger skal slippe for at søge om udleveringstilladelser Det bør være regionens opgave og ikke den enkelte læge, der ansøger om tilladelser til at udlevere alternativer til medicin i restordre. Det foreslår Region Midtjylland, der nu har ansøgt Sundhedsministeriet at ændre den nuværende proces.

Gør op med forgæves apoteksture: Kom nu med løsningen, minister Lægeforeningen kom for et halvt år siden med et konkret forslag til at løse problemerne med medicin i restordre, men sundhedsministeren lader vente på sig, skriver Tue Flindt Møller.

Apotekers tilbud om vaccination truer kontinuiteten i almen praksis Mange praksislæger er utilfredse med, at apoteker i stigende grad tilbyder borgere influenza- og rejsevaccinationer. De oplever, at det truer kontinuiteten i almen praksis, og tror ikke på, at det er lovligt. Men det har apotekerne ret til, pointerer ministeriet.

Lad os overtage efter lægernes ordinationer Apotekerforeningen er helt enige i, at det er en god idé at lade apotekerne administrere lægens ordination. Men det er afgørende, at man fastholder den høje sikkerhed i medicinudskrivning og -udlevering, skriver foreningens formand.

Nyt system for receptudskrivning vil lette lægers arbejde og øge patientsikkerheden Apotekerne har meldt ud, at de gerne løfter flere sundhedsopgaver. Det tilbud bør læger tage imod med indførsel af en ny arbejdsfordeling omkring recepter, skriver Tue Flindt Müller, formand for Lægeforeningens Lægemiddel- og medicoudvalg.

Gratis HPV-vaccine til alle 12-årige drenge Regeringen foreslår, at alle drenge fra 12 års alderen skal tilbydes gratis HPV-vaccine. Lægeforeningen er begejstret for forslaget.

Indlæg navigation

← Ældre artikler

Seneste nyheder

  • 04/07
    DSAM-formand Bolette Friderichsen om nyt lovforslag: Vi sidder tilbage med et stort ansvar
  • 04/07
    Jakob Kjellberg om lovpakke II: »Jeg ser ingen bomber«
  • 03/07
    Chef for Medicon Valley Alliance: Europa sakker bagud i life science, men Danmark og Sverige kan vise vejen frem
  • 02/07
    Lovforslag åbner for, at regionsråd kan sanktionere praktiserende læger langt hårdere
  • 02/07
    Jørgen Skadborg om regeringens nye lovforslag: »Alle vores røde linjer er blevet overskredet«
  • 02/07
    Ny uddannelse skal styrke implementering og skalering af digitale hjemmeindlæggelser i Skandinavien

Seneste artikler

Seneste kommentarer

  • Gunver Lillevang til Jakob Kjellberg om lovpakke II: »Jeg ser ingen bomber«
  • Martin Nielsen til Psykolog: Næstefter klienten er den praktiserende læge min nærmeste samarbejdspartner
  • Anette Bygum til Plejehjem stadig udfordrede af medicinhåndtering: »Vi bliver ikke bedre af at blive tjekket i hoved og røv«
  • Charlotte Rasmussen til Jakob Kjellberg om lovpakke II: »Jeg ser ingen bomber«
  • Andreas Lundh til Ny uddannelse skal styrke implementering og skalering af digitale hjemmeindlæggelser i Skandinavien
Leder

En motor for data, digitalisering og vækst

Debat

Chef for Medicon Valley Alliance: Europa sakker bagud i life science, men Danmark og Sverige kan vise vejen frem

Opinion

Forventningsafstemning er en overset nøgle i sundhedsdebatten

Karriere

Efter nedlagt professorat: Her er John Brodersens nye job

Kultur

Musik er Jannik Falhofs meditation i en travl hverdag

Fik du læst:

Vold i sundhedsvæsenet

Hvidovre Hospital får strakspåbud efter vold mod patient og personale

Psykiatri

Medicinsk sygdom øger risiko for depression

Opinion

Rejsebrev fra Grønland: Længslen efter hverdags­eventyr bliver til virkelighed

Overgangsalderen

Bliv klogere på overgangsalderen

Tag Praktisk Medicins e-læringskursus om overgangsalderen og få en hurtig, effektiv opdatering på området. Det tager 10 – 15 minutter, og alle svar er anonyme.

Synkope

Bliv klogere på synkope

Tag Praktisk Medicins e-læringskursus om synkope og få en hurtig, effektiv opdatering på området. Det tager 10 – 15 minutter, og alle svar er anonyme.

Job

  • Ledende overlæge til Ærø Sygehus
  • Overlæge i Rygmedicin, Rygcenter Syddanmark – en del af Sygehus Lillebælt
  • Cheflæge til Medicinsk Afdeling
  • Afdelingslæge til Øre-Næse-Halsafdelingen
  • Ledende overlæge eller overlæge/speciallæge i kardiologi
  • Psykolog søges til 12 måneders vikariat i Lokalpsykiatri Vejle
  • Introduktionsstilling i Øre, Næse og Halskirurgisk afdeling på Esbjerg Sygehus
  • Lægefaglige undervisere til kurset Vejledning for introduktionslæger i Region Syddanmark
  • Afdelingslæge til Øjensygdomme, Sygehus Sønderjylland, Sønderborg
  • Introduktionsstilling – reservelæge – Nuklearmedicinsk Afdeling, Odense Universitetshospital

Flere job

Events

sep 03

Frokostmøde: Prævention

3 september
Online
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 09

Praktisk Medicin 2025 – Odense

9 september
Frederik VI’s Hotel
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 10

Sygepleje i praksis 2025 – Odense

10 september
Hotel Sabro Kro
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 10

Sygepleje i praksis 2025 – Odense

10 september
Frederik VI’s Hotel
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 18

Vaccinedag 2025

18 september
Atrium
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400

Se mere…

Forside » Tue Flindt Müller

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

  • ABONNEMENT
  • KONTAKT
  • OM AVISEN
  • RSS

Dagens Medicin

Dagens Medicin

Dagens Medicin
Møntergade 19
1140 København K
Tlf: 3332 4400
Fax: 7242 5440
abonnement@dagensmedicin.dk

Chefredaktør (ansv.)
Jesper Bernstorf Jensen

© Dagens Medicin
Alle rettigheder til tekst og billeder tilhører Dagens Medicin og respektive ophavsmænd.

Persondatapolitik

Forretningsbetingelser

Cookiepolitik.