Gå til indhold

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

  • Dagens Pharma
  • Kommunal Sundhed
  • Praktisk Medicin
Log ind
  • Job
  • Konferencer
  • Annoncer
  • Feriebolig
  • Abonnement
  • Om avisen
  • Gratis nyhedsbrev
  • Kontakt

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

Dagens Medicin

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

Dagens Medicin
Søg
Indhold
Log ind

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

  • Job
  • Konferencer
  • Annoncer
  • Feriebolig
  • Abonnement
  • Om avisen
  • Gratis nyhedsbrev
  • Kontakt
  • Nyheder
    • Seneste nyheder
    • Almen praksis
    • Kræft
    • Hjerte-kar
    • Diabetes
    • Respiration
    • Hæmatologi
    • Psykiatri
    • Hjernesygdomme
    • Allergi
  • Opinion
    • Debatindlæg
    • Lederen
    • Stikpillen
    • Kronik
  • Karriere
    • Ledelse
    • Navne
    • KBU-guiden
  • Kultur
    • KulturKanylen
    • Bøger
  • ADA
  • EHA

Christoffer Buster Reinhardt (K)

Efter succesfuld prøveperiode: Akutberedskabet i Region Hovedstaden overtager lægevagtsporet i akutklinikker Efter tre måneders prøveperiode overtager Region Hovedstadens Akutberedskab ansvaret for lægevagtsporet i de lokale akutklinikker. Det betyder, at lægerne på de to klinikker skal modtage opkald fra Akuttelefonen 1813, når der ikke er patienter i klinikkerne.

Kirkerum på nyt superhospital deler vandene: Kristendommen bør ikke favoriseres Det nye supersygehus Nyt Hospital Nordsjælland skal efter planen have et tværreligiøst rum, som skal rumme alle de store trosretninger. Nu stiller de Konservative i Region Hovedstaden forslag om, at der som minimum indtænkes et selvstændigt kirkerum. Det får Radikale til at stille sig på bagbenene, for ingen tro skal have forrang, mener de.

Kampen for formandsposten i Region Østdanmark er skudt i gang De politiske partier er i øjeblikket i gang med at positionere sig i feltet i kampen om formandsposten til det nye Region Østdanmark. Tre kandidater er klar til at stå i spidsen for den nye stor-region.

Genre, foto, kontor, akuttelefon

Læger på akutklinikker tager 1813-opkald I et forsøg på at effektivisere Region Hovedstadens ressourcer, skal læger i akutklinikker tage telefoner, når venteværelset er tomt, og 1813 er under pres.

Mangel på personale: Operationslejer i Region Hovedstaden lukker på stribe Op mod hvert fjerde operationsleje i Region Hovedstaden er lukket på grund af personalemangel. Det sker, selvom at flere tusinder står på venteliste til operationer.

Taskforce kommer med 16 anbefalinger til forbedringer af Akuttelefonen 1813 På tirsdagens møde i Region Hovedstadens forretningsudvalg var der bred politisk opbakning til den plan for Akuttelefonen 1813, som en taskforce med den lægefaglige koncerndirektør i spidsen netop er nedkommet med.

Formandskab og udvalgsformænd på plads i Danske Regioner Danske Regioner har sat navne på den nye bestyrelse samt udvalgsformænd, hvor der bl.a. er oprettet et helt nyt udvalg for det nære sundhedsvæsen.

Akutte patienter: Region Hovedstaden og praktiserende læger styrker samarbejdet Ny aftale til 12 mio. kr. skal sikre, at flere syge ældre bliver bedre behandlet tæt på hjemmet. En anerkendelse af almen praksis’ rolle, siger PLO-formand.

Sundhedsudvalg diskuterer fremtiden for akutklinikker Region Hovedstadens sundhedsudvalg vil undersøge behovet for medicinske sengepladser. Beregningerne skal klarlægge, om akutklinikkerne fortsat skal have medicinske sengepladser.

Forretningsudvalg er indkaldt til ekstraordinært møde om Sundhedsplatformen Region Hovedstadens forretningsudvalg er blevet indkaldt til et ekstraordinært møde, hvor Sundhedsplatformen er på dagsordenen. Flere politikere kritiserer it-systemet og regionsdirektionen.

Indlæg navigation

← Ældre artikler

Seneste nyheder

  • 02/07
    Lovforslag åbner for, at regionsråd kan sanktionere praktiserende læger langt hårdere
  • 02/07
    Jørgen Skadborg om regeringens nye lovforslag: »Alle vores røde linjer er blevet overskredet«
  • 02/07
    Ny uddannelse skal styrke implementering og skalering af digitale hjemmeindlæggelser i Skandinavien
  • 02/07
    Nu kan medicinstuderende i Esbjerg arbejde i almen praksis én dag om ugen
  • 01/07
    Plejehjem stadig udfordrede af medicinhåndtering: »Vi bliver ikke bedre af at blive tjekket i hoved og røv«
  • 01/07
    Psykolog: Næstefter klienten er den praktiserende læge min nærmeste samarbejdspartner

Seneste artikler

Seneste kommentarer

  • Torben Larsen til Jørgen Skadborg om regeringens nye lovforslag: »Alle vores røde linjer er blevet overskredet«
  • Morten Krause Nielsen til Jørgen Skadborg om regeringens nye lovforslag: »Alle vores røde linjer er blevet overskredet«
  • Gunver Lillevang til Freitag: Myndighederne vil have disruption af almen praksis, og vi har kun set begyndelsen 
  • Gunver Lillevang til Nu kan medicinstuderende i Esbjerg arbejde i almen praksis én dag om ugen
  • Martin Sørensen til Plejehjem stadig udfordrede af medicinhåndtering: »Vi bliver ikke bedre af at blive tjekket i hoved og røv«
Leder

En motor for data, digitalisering og vækst

Debat

Ny uddannelse skal styrke implementering og skalering af digitale hjemmeindlæggelser i Skandinavien

Opinion

Forventningsafstemning er en overset nøgle i sundhedsdebatten

Karriere

Efter nedlagt professorat: Her er John Brodersens nye job

Kultur

Musik er Jannik Falhofs meditation i en travl hverdag

Fik du læst:

Vold i sundhedsvæsenet

Hvidovre Hospital får strakspåbud efter vold mod patient og personale

Psykiatri

Medicinsk sygdom øger risiko for depression

Opinion

Rejsebrev fra Grønland: Længslen efter hverdags­eventyr bliver til virkelighed

Overgangsalderen

Bliv klogere på overgangsalderen

Tag Praktisk Medicins e-læringskursus om overgangsalderen og få en hurtig, effektiv opdatering på området. Det tager 10 – 15 minutter, og alle svar er anonyme.

Synkope

Bliv klogere på synkope

Tag Praktisk Medicins e-læringskursus om synkope og få en hurtig, effektiv opdatering på området. Det tager 10 – 15 minutter, og alle svar er anonyme.

Job

  • Læge i Introduktionsstilling, Klinisk Mikrobiologi, Esbjerg Sygehus Grindsted Sygehus
  • Introduktionsstilling ved Kirurgisk Afdeling, Esbjerg og Grindsted Sygehus
  • Ledende overlæge eller overlæge/speciallæge i kardiologi
  • Bliv praktiserende psykiater i Region Midtjylland
  • Dygtig og nysgerrig afdelingslæge søges til Enhed for beredskab og smitsomme sygdomme
  • Læge til introduktionsstilling, Øre-Næse-Hals, OUH
  • Speciallæge/afdelingslæge i psykiatri søges til tværfagligt behandlingsteam
  • Afdelingslæge til Øjensygdomme, Sygehus Sønderjylland, Sønderborg
  • Afdelingslæge til Øre-Næse-Halsafdelingen
  • Uklassificeret reservelæge Øre-Næse-Hals, OUH

Flere job

Events

sep 03

Frokostmøde: Prævention

3 september
Online
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 09

Praktisk Medicin 2025 – Odense

9 september
Frederik VI’s Hotel
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 10

Sygepleje i praksis 2025 – Odense

10 september
Hotel Sabro Kro
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 10

Sygepleje i praksis 2025 – Odense

10 september
Frederik VI’s Hotel
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 18

Vaccinedag 2025

18 september
Atrium
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400

Se mere…

Forside » Christoffer Buster Reinhardt (K)

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

  • ABONNEMENT
  • KONTAKT
  • OM AVISEN
  • RSS

Dagens Medicin

Dagens Medicin

Dagens Medicin
Møntergade 19
1140 København K
Tlf: 3332 4400
Fax: 7242 5440
abonnement@dagensmedicin.dk

Chefredaktør (ansv.)
Jesper Bernstorf Jensen

© Dagens Medicin
Alle rettigheder til tekst og billeder tilhører Dagens Medicin og respektive ophavsmænd.

Persondatapolitik

Forretningsbetingelser

Cookiepolitik.