Camilla Rathcke og Marie Storkholm i fælles opråb: Tiden er løbet fra at lave lister som Magtlisten Cheflæge Marie Storkholm og lægeformand Camilla Rathcke har begge rettet kritik mod Dagens Medicins magtliste og kalder kriterierne for ‘boomeragtige’.
Til gavn for patienterne: Luk ikke ned for lægers forskningsmuligheder DEBAT: Læger med en ph.d.’er bidrager til at gøre Danmark attraktivt i den globale konkurrence om investeringer inden for life science-området. Det må regeringen ikke fjerne i en sundhedsreform, skriver Ida Sofie Jensen og Camilla Rathcke. Skriv en kommentar
Magtens top 100: Top 10 blandt læger er fyldt med faglighed I år er en fjerdedel af Dagens Medicins liste over Magtens Top 100 i sundhedsvæsenet besat af læger. Listen over lægernes top ti er præget af en stærk faglighed og et år med fokus på det landspolitiske. Sådan udlægger tidl. formand for Lægeforeningen Mads Koch Hansen og professor i sundhedsledelse på Aarhus Universitet Christian Bøtcher Jacobsen i hvert fald listen.
Sophie Løhde: »Debatten om UTH har været noget afsporet« Trods fremskredne planer om at afskaffe rapporteringssystemet for utilsigtede hændelser (UTH) har regeringen nu valgt at overdrage ansvaret til Danske Regioner. Beslutningen møder både ros og bekymring fra centrale aktører i sundhedsvæsenet.
Camilla Rathcke advarer mod at skabe konflikt mellem regioner Regeringens forslag om at samle Region Sjælland og Region Hovedstaden under én region er på tide og kan løse problemer med lægedækningen, vurderer Lægeforeningens formand.
Lægeformand tror ikke på, at Region Sjælland selv kan løse problemer med lægedækning Lægeforeningens formand Camilla Rathcke kritiserer Region Sjælland for ikke at gøre nok for at sikre lægedækning i regionen. Derfor bør regionen slås sammen med Region Hovedstaden, lyder det.
Camilla Rathcke forventer en ambitiøs sundhedsreform fra regeringen Sæt politisk handling bag sundhedsstrukturkommissionens rapport, og sørg for de nødvendige forandringer i sundhedsvæsenet, lyder Lægeforeningens formands besked til regeringen og Folketinget.
Flertal i udvalg for værdig død ønsker aktiv dødshjælp i Danmark Et flertal i regeringens udvalg for en mere værdig død ønsker at indføre aktiv dødshjælp i Danmark. 'Et fuldstændigt vildskud', mener Lægeforeningens formand.
Lægeformand optaget i Kraks Blå Bog 76 nye navne er optaget i Kraks Blå Bog for 2024-2025. Formand for Lægeforeningen, Camilla Noelle Rathcke, er bare ét af navnene på listen, der også tæller ældreministeren.
Lægeforeningen og LVS efter debat om tolkegebyr i Folketinget: Hvor er den sunde fornuft? Efter at et overvældende flertal i Folketinget i sidste uge endnu engang fastslog, at de ikke har planer om at afskaffe tolkegebyret, vil Lægeforeningen og Lægevidenskabelige Selskaber nu søge nye veje for at fjerne den omstridte ordning. »Jeg er ked af, at de ikke vil lytte til de faglige argumenter,« siger LVS-formand Susanne Axelsen.