En god idé kan opstå mange steder – under en forelæsning i auditoriet, på stuegang eller på personalemødet, hvor et hverdagsproblem skaber frustration og kalder på en løsning. Nu har de gode idéer fået deres helt eget hus i København. Huset hedder SUND Innovation Hub (SUND Hub) og er en del af Københavns Universitet. Her kan alle med en god idé få en snak om dens muligheder, og man kan ansøge om at få lov til at benytte husets lokaler,...
Aldersdiskriminationen trives Flere højt estimerede kolleger, overlæger og professorer oplever nu opgørets time og må gå deres bodsgang til mødelokalet, alene på grund af deres alder – ikke på grund af deres faglige virke og kvalitet.
Skriv en kommentar
Stenbæk: Problemer med rekruttering i Slagelse skyldes ikke skævhed i budgettet Regionsrådsformand Jens Stenbæk (V) afviser, at det nye psykiatrisygehus i Slagelse skulle have svært ved at ansætte og holde på læger og sygeplejersker, fordi psykiatriledelsen har valgt at reducere budgettet i psykiatri vest med 18,9 mio kroner.
Skriv en kommentarOmstridt psykiatrihospital har problemer med arbejdsmiljø Det nye psykiatrihus i Slagelse skulle give Region Sjællands psykiatri et gevaldigt løft. I stedet lider sygehuset under massive problemer med arbejdsmiljø og personaleflugt. Personale frygter, at psykiatriledelsen har overvurderet husets effektiviseringsgevinst.
Skriv en kommentarRegionsrådspolitikere vil finde penge til psykiatrisk akutberedskab Dansk Folkeparti føler sig ført bag lyset i forhandlinger om at spare halvdelen af det psykiatriske akutberedskab væk i Region Hovedstaden. Partiet mener ikke, at det har truffet beslutningen på oplyst grundlag.
Skriv en kommentar
Plejehjem stadig udfordrede af medicinhåndtering: »Vi bliver ikke bedre af at blive tjekket i hoved og røv« Mange plejehjem har problemer med patientsikkerheden, viser en ny rapport fra Styrelsen for Patientsikkerhed. Det største problem er håndtering og opbevaring af medicin, hvor næsten 60 pct. af plejehjemmene ikke lever op til standarden. Men STPS leder efter fejl og mangler forståelse for kommunernes hverdag, mener Torben Hollmann, centerchef for sundhed og ældre i Næstved Kommune.
2 kommentarer
Ny handlingsplan for AMR: Fyldt med gode takter, men forskningen mangler Den nationale handlingsplan for antimikrobiel resistens indeholder masser af gode initiativer. Dog glimrer det manglende budget til forskning og udvikling af ny antibiotika ved sit fravær, lyder vurderingen fra Lars Østergaard, professor i infektionsmedicin.
Skriv en kommentar
Nyt Hospital Nordsjælland sprænger igen budgettet og udskyder samtidig åbningen Selvom det oprindeligt var planen, at det nye supersygehus Nyt Hospital Nordsjælland skulle åbne ved årsskiftet 2027, står det nu klart, at åbningen udskydes yderligere med et halvt år. Dertil forventes budgettet også at skride med op til 1 mia. kr.
Skriv en kommentar
Fem akutmodtagelser føler behov for sikkerhedsassistenter 5 ud af 17 cheflæger på landets akutmodtagelser kunne godt bruge hjælp fra sikkerhedsassistenter i forsøget på at forbedre sundhedspersonalets sikkerhed. »Det ville være rart at have specifikt personale til at gribe ind i de kritiske situationer,« siger Toke Kirchberg Nilsson, akutchef på Thisted Sygehus.
Skriv en kommentar
Nyt professorat skal styrke behandlingstilbud til transkønnede Dorte Glintborg er udnævnt til klinisk professor kønshormonbehandling til transkønnede personer ved OUH og SDU.
Skriv en kommentar
Afdeling for ældresygdomme vil være en aktiv medspiller i det nære sundhedsvæsen Et stærkere samarbejde med kommunerne er ikke bare et ønske, men nødvendigt, for at lykkes med den komplekse ældrepleje, lyder det fra geriatrisk overlæge på Amager og Hvidovre Hospital. Hun er specifikt blevet ansat til at stå i spidsen for afdelingens tværsektorielle samarbejde med de ti kommuner i hospitalernes optageområde.
Skriv en kommentar
Formand for kræftlæger savner plan med Kræftplan V Malene Støchkel Frank, formand for landets kræftlæger, er efterladt med en række spørgsmål efter sidste uges præsentation af Kræftplan V. Især ambitionen om at løfte områderne for palliation og senfølger samtidig med at behandlingen skal differentieres yderligere, er hun spændt på. »Vi løber allerede rigtig, rigtig stærkt ude på de kliniske afdelinger,« siger hun.
Skriv en kommentar