Inflectra og Remsima er to biosimilære versioner af det hyppigt anvendte middel Remicade (infliximab) til behandling af bl.a. leddegigt, som er kommet på det danske marked de første måneder af 2015. Og introduktionen af de biosimilære lægemidler vil komme til at sætte sit præg på den medicinske behandling af leddegigt og andre reumatologiske sygdomme, mener Merete Hetland. Hun er professor i reumatologi ved Københavns Universitet, overlæge ved Videncenter for Reumatologi og Rygsygdomme på Rigshospitalet, Glostrup og formand for styregruppen for...

Gigtforeningen til kommende regering: Vi skal have en ny national handlingsplan Gigtforeningen har en række ønsker til en kommende regering, fortæller direktør Mette Bryde Lind.
Skriv en kommentarTil kamp mod slidgigt: Træning før operation Mange patienter der blev undersøgt af en fysioterapeut i stedet for en ortopædkirurg, valgte at starte med et træningsforløb. Det viser et nyt forskningsprojekt fra Næstved Sygehus, skriver Gigtforeningen.
Skriv en kommentar
Blæksprutter og søstjerner inspirerer Novartis til at udvikle ny medicin mod slidgigt Novartis er i Danmark gået i fase 2b med udviklingen af et lægemiddel mod slidgigt. Lægemidlet er inspireret af den måde, som forskellige dyr er i stand til at genetablere tabt væv.
Skriv en kommentar
Medicinrådet afviser lægemiddel til psoriasisgigt Guselkumab er et dårligere lægemiddel end den eksisterende behandling, mener Medicinrådet. Anbefalingen undrer Lars Erik Kristensen, forskningschef ved Parker Instituttet.
2 kommentarerGigtforeningen støtter forskningen i autoimmune gigtsygdomme med knap to millioner kroner Bevilling fra Gigtforeningen skal støtte forskningsprojekter, der undersøger bedre behandlingsmuligheder for patienter med henholdsvis myositis og psoriasisgigt.
Skriv en kommentar
Dronningen uddeler priser til rutineret gigtforsker og ungt forskningstalent H.M. Dronningen uddeler Dronning Ingrids Forskerpris til Aarhus-gigtforsker og et særligt forskningsstipendium til et ungt forsknings-talent. Priserne skal anerkende godt arbejde og inspirere unge forskere til at kaste sig over arbejde med gigtsygdomme, siger direktør i Gigtforeningen.
Skriv en kommentarLeddegigt forøger risiko for at udvikle type 2-diabetes med 23 procent Leddegigt og type 2- diabetes er formentlig koblet sammen gennem inflammation i kroppe, siger forskere bag et studie, der viser at leddegigt øger risikoen for at udvikle type 2-diabetes markant.
Skriv en kommentarCapsaicin-injektioner mindsker smerter ved slidgigt i knæene Et nyt fase 3-studie viser, at injektioner med syntetisk transcapsaicin i knæene markant kan mindske smerter i forbindelse med moderat til alvorlig slidgigt allerede efter tre dage.
Skriv en kommentarGigtafdelinger har svært ved at leve op til kvalitetetskrav Få afdelinger kan leve op til krav om tæt opfølgning af patienter, der har fået konstaterer ledde- og rygsøjlegigt. Manglende går det svært at sikre registrering af kvalitetsdata i hverdagen, fremgår det af den seneste årsrapport fra DANBIO-databasen.
Skriv en kommentar
Reumatolog: Vi risikovurderer konstant Samtlige patienter bliver vurderet i disse dage. Hvis muligt, bliver de udskudt. Det er både for deres egen skyld, men også for at sikre frie hænder til at håndtere coronavirussen.
Skriv en kommentar
Samme gigtsygdom kan kræve forskellig behandling Ny forskning viser, at to patienter med samme gigtsygdom kan have brug for forskellig medicin. Opdagelsen er et skridt på vejen mod skræddersyet behandling.
Skriv en kommentar