Regeringen og Danske Regioner er enige om at bruge visitationsretningslinjer til at styre antallet af offentligt betalte behandlinger inden for en række sygdomsområder. Det fremgår af økonomiaftalen, hvor blandt andet plastikkirurgi efter excessivt vægttab, operation for grå stær og ADHD er udpeget som områder, hvor sundhedsvæsenet skal træde på bremsen, skriver Berlingske. Ifølge økonomiaftalen skal visitationsretningslinjerne hjælpe til at begrænse udgifterne til behandlinger, hvor der er sket et indikationsskred og overbehandling. I forvejen er der lavet retningslinjer for blandt andet fedmekirurgi, hvor antallet...
Konservative vil undtage ADHD fra visitationsretningslinjer Konservative kritiserer regeringen og Danske Regioner for at planlægge retningslinjer for hvilke patienter, der kan få offentligt betalt ADHD-behandling.
Skriv en kommentarLægeforeningen: Forkert med flere visitationsretningslinjer Lægeforeningen er uenig i ønsket om at udbrede retningslinjer for hvilke patienter, der kan få gratis behandling, til flere sygdomsområder.
Skriv en kommentarNye retningslinjer for operation af øjenlåg skal sænke offentlige udgifter Sundhedsstyrelsen har sammen med de faglige selskaber og Danske Regioner udarbejdet nye visitationsretningslinjer for hvornår, patienter kan får fjernet overskydende hud på øvre øjenlåg på det offentliges regning.
Skriv en kommentar
Plejehjem stadig udfordrede af medicinhåndtering: »Vi bliver ikke bedre af at blive tjekket i hoved og røv« Mange plejehjem har problemer med patientsikkerheden, viser en ny rapport fra Styrelsen for Patientsikkerhed. Det største problem er håndtering og opbevaring af medicin, hvor næsten 60 pct. af plejehjemmene ikke lever op til standarden. Men STPS leder efter fejl og mangler forståelse for kommunernes hverdag, mener Torben Hollmann, centerchef for sundhed og ældre i Næstved Kommune.
1 kommentar
Ny handlingsplan for AMR: Fyldt med gode takter, men forskningen mangler Den nationale handlingsplan for antimikrobiel resistens indeholder masser af gode initiativer. Dog glimrer det manglende budget til forskning og udvikling af ny antibiotika ved sit fravær, lyder vurderingen fra Lars Østergaard, professor i infektionsmedicin.
Skriv en kommentar
Nyt Hospital Nordsjælland sprænger igen budgettet og udskyder samtidig åbningen Selvom det oprindeligt var planen, at det nye supersygehus Nyt Hospital Nordsjælland skulle åbne ved årsskiftet 2027, står det nu klart, at åbningen udskydes yderligere med et halvt år. Dertil forventes budgettet også at skride med op til 1 mia. kr.
Skriv en kommentar
Fem akutmodtagelser føler behov for sikkerhedsassistenter 5 ud af 17 cheflæger på landets akutmodtagelser kunne godt bruge hjælp fra sikkerhedsassistenter i forsøget på at forbedre sundhedspersonalets sikkerhed. »Det ville være rart at have specifikt personale til at gribe ind i de kritiske situationer,« siger Toke Kirchberg Nilsson, akutchef på Thisted Sygehus.
Skriv en kommentar
Nyt professorat skal styrke behandlingstilbud til transkønnede Dorte Glintborg er udnævnt til klinisk professor kønshormonbehandling til transkønnede personer ved OUH og SDU.
Skriv en kommentar
Afdeling for ældresygdomme vil være en aktiv medspiller i det nære sundhedsvæsen Et stærkere samarbejde med kommunerne er ikke bare et ønske, men nødvendigt, for at lykkes med den komplekse ældrepleje, lyder det fra geriatrisk overlæge på Amager og Hvidovre Hospital. Hun er specifikt blevet ansat til at stå i spidsen for afdelingens tværsektorielle samarbejde med de ti kommuner i hospitalernes optageområde.
Skriv en kommentar
Formand for kræftlæger savner plan med Kræftplan V Malene Støchkel Frank, formand for landets kræftlæger, er efterladt med en række spørgsmål efter sidste uges præsentation af Kræftplan V. Især ambitionen om at løfte områderne for palliation og senfølger samtidig med at behandlingen skal differentieres yderligere, er hun spændt på. »Vi løber allerede rigtig, rigtig stærkt ude på de kliniske afdelinger,« siger hun.
Skriv en kommentar
Kræftplan V skal tage bedre hånd om forebyggelse og senfølger Livet med og efter kræft var i fokus, da sundhedsminister Sophie Løhde (V) præsenterede Kræftplan V på et pressemøde, hvor der også var mange roser til Sjællands Universitetshospital.
Skriv en kommentar