Socialdemokratiet vil have sundhedsministeren til at redegøre for, om danskprøven for udenlandske læger er god nok, når flere ansatte på Sygehus Sønderjylland skal bruge tid på at oversætte – både skriftligt og mundtligt – for udenlandske kollegaer. Det skriver JydskeVestkysten. »Der er noget, der tyder på, at prøverne ikke er grundige nok, når vi kan høre alle de her beretninger,« siger Julie Skovsby til avisen. Yngre Lægers formand, Camilla Rathcke, er enig. »Det er uheldigt, hvis sprogtesten ikke får tydeliggjort,...

Danske hospitalsansatte oversætter for udenlandske læger Problemer med at rekruttere danske læger på Sygehus Sønderjylland har resulteret i, at dansk personale i flere tilfælde har måttet oversætte for de udenlandske kollegaer. Sygehusledelsen vil sætte ind med supplerende sprogundervisning.
Skriv en kommentar
Udkanten står på pinde for at skaffe læger Billige boliger nær sygehuset, ansvar, godt læringsmiljø og blomster er blandt de mange midler, som ’udkantssygehusene’ tyr til for at skaffe læger. Lovende takter, men ikke godt nok, siger fagforeningerne, som ikke bryder sig om, at sygehusene falbyder sig. Regionerne må på banen med helstøbte tilbud.
Skriv en kommentar
Sygehus Sønderjylland, KBU vinter 2025 Sygehus Sønderjylland svarer på 22 spørgsmål om KBU.
Skriv en kommentar
Camilla Rathcke om opgør med nulfejlskultur: »Vi kan alle sammen komme til at begå fejl, uanset hvor dygtige vi er« Der er brug for et opgør med nulfejlskulturen i sundhedsvæsenet, hvis vi skal prioritere ressourcerne rigtigt, lyder det fra Den Lægefaglige Tænketank ATLAS i en ny analyse. Det bakker Lægeforeningens formand, Camilla Rathcke, op om. Hos Styrelsen for Patientklager kender de også til udfordringen og har stort fokus på, at deres processer og afgørelser er gennemsigtige.
Skriv en kommentar
Ægtepar får Lægeforeningens Ærespris 2023 Stiftere af organisationen Red Synet modtager i år Lægeforeningens Ærespris. Ægteparret Gøril og Jannik Boberg-Ans, der begge er speciallæger i øjensygdomme, hædres for deres arbejde med at give patienter i udviklingslande synet tilbage.
Skriv en kommentarKlinisk professor ved Sygehus Sønderjylland vil videreudvikle brug af robotkirurgi Overlæge, dr.med. og ph.d. Michael Festersen Nielsen er nyudnævnt klinisk professor ved Kirurgisk Afdeling på Sygehus Sønderjylland og Syddansk Universitet.
Skriv en kommentar
Lægeforeningen skal have ny direktør Bente Hyldahl Fogh fratræder sin stilling som adm. direktør i Lægeforeningen. Ny direktør konstitueret.
Skriv en kommentar
Ledende overlæge fra OUH bliver lægelig direktør på Sygehus Sønderjylland Peter Sørensen stopper som ledende overlæge på Onkologisk Afdeling på Odense Universitetshospital for at blive lægelig direktør på Sygehus Sønderjylland.
Skriv en kommentar
»Søren gav min datter en chance, før jeg selv gjorde« For 16 år siden mødte de hinanden for første gang, da han som læge var med til fødslen af hendes tvillinger i en højdramatisk fødsel. Nu krydser deres veje igen, når Søren Brostrøm bliver chef for Camilla Rathcke.
2 kommentarer
Tidligere formand for Yngre Læger bliver chef i Sundhedsstyrelsen Camilla Noelle Rathcke er ny centerchef i Sundhedsstyrelsens Center for Planlægning.
Skriv en kommentar
KBU på Sygehus Sønderjylland Sygehus Sønderjylland svarer på 19 spørgssmål om KBU.
Skriv en kommentar