Lungemedicinsk Afdeling på Bispebjerg Hospital har implementeret en ny metode til at diagnosticere patienter for lungekræft. Det skriver Bispebjerg Hospital på sin hjemmeside. Den nye metode skal gøre udredningstiden mindre og få patienterne hurtigere i behandling, hvilket glæder overlæge og bronkoskoptør Alexis Pulga, som også kan se andre fordele. »Det gode ved den nye metode er også, at de patienter med sværttilgængelige forandringer i lungerne, nu kan nøjes med at skulle igennem én undersøgelse. Dermed slipper de for den mere...

Dansk studie skal bane vejen for mere individualiseret kræftbehandling Der er behov for bedre brug af data til at guide vores kræftbehandling i en mere individualiseret retning, siger forsker bag nyt dansk studie.
Skriv en kommentar
Sundhedsstyrelsen i brev til overlæge: Højdosis CT er en mulighed, ikke et krav Sundhedsstyrelsen skiftede fra februar til maj holdning til, om mistanke om lungekræft kan gradbøjes, og om der ved selv den mindste mistanke om lungekræft skal henvises til kræftpakke med brug af højdosis CT-scanning.
Skriv en kommentar
Overlæger efterspørger retningslinjer for behandling ved mistanke om lungekræft Der skal laves retningslinjer for patienter, der falder uden for Sundhedsstyrelsens pakkeforløb for lungekræft, men hvor lægen stadig har mistanke om lungekræft, mener overlæger.
1 kommentarMedicinrådet uddeler første ’topkarakter’ Lungekræftmidlet Alecensa giver ‘stor klinisk merværdi’ i forhold til behandling med Xalkori, skriver Medicinrådet i et udkast til en vurderingsrapport
Skriv en kommentar
Danmarks første professor i tobaksforebyggelse vil råbe politikerne op Danmarks første professor i tobaksforebyggelse, Charlotta Pisinger, ser sin nye stilling som en mulighed for at få politikerne op af stolene. For magthaverne skal råbes op, hvis Danmark skal blive et røgfrit land, mener hun. Et af de steder, hun vil sætte ind, er at gøre rygestoptilbud mere tilgængelige for KOL-patienter.
Skriv en kommentarRadiologer: Vi mangler ressourcer til et nationalt screeningsprogram for lungekræft Intentionerne bag ønsket om et nationalt screeningsprogram for lungecancer er gode, men stort set umulige at opfylde. Det siger formanden for radiologerne, der påpeger, at det bliver svært at finde radiologer med overskydende tid til at tolke og beskrive 100.000-150.000 ekstra CT-scanninger om året.
Skriv en kommentar
Lungekræftpatienter i immunterapi har ved screening ofte hjernemetastaser 20 pct. af patienter med ikke-småcellet lungekræft har ved start på behandling med immunterapi hjernemetastaser. Immunterapien i sig selv ser dog ud til også at virke i hjernen hos nogle patienter, siger forsker.
Skriv en kommentarASCO: Overlæge positiv over resultater med immunterapi til niche af ikke-småcellet lungekræft Den schweiziske lægemiddelproducent Roche øjner et nyt marked til deres kræftmiddel Tecentriq inden for ikke-småcellet lungekræft, efter nye resultater præsenteret på ASCO viser signifikant forbedring af den sygdomsfri overlevelse med behandlingen. Overlæge glæder sig over resultaterne.
Skriv en kommentar
Danske intensivafdelinger modstod presset fra COVID-19 Kvaliteten af behandlingen på danske intensivafdelinger har været uforandret høj gennem COVID-19-pandemiens første bølge, viser ny årsrapport fra Dansk Intensiv Database.
Skriv en kommentar
OUH holdt dødeligheden blandt COVID-19-patienter i respirator på et lavt niveau Årsrapporten fra Dansk Intensiv Database viser markant lavere dødelighed blandt COVID-19-intensivpatienter, der kom i respiratorbehandling i Region Syddanmark, end i de øvrige regioner.
Skriv en kommentar
RKKP-direktør: »Pandemien har tydeliggjort behovet for nye datamålepunkter« COVID-19-pandemien er ikke kun en udfordring for det danske sundhedsvæsen, men også for den måde som data indsamles og anvendes på, mener Jens Winther Jensen, direktør for Regionernes Kliniske Kvalitetsudviklingsprogram.
Skriv en kommentar