Minerva Imaging har indledt et samarbejde med Rigshospitalet og Københavns Universitet om at udvikle en avanceret eksperimentel platform, der bedre kan forudsige virkningen af ny kræftbehandling. Projektet skal gøre lægemiddeludvikling mere effektiv og hurtigere kunne bringe lovende behandling frem til patienten. Innovationsfonden støtter projektet med 1,5 mio. kr. som et erhvervspostdoc-projekt, hvor unge talentfulde forskere i begyndelsen af deres karriere samarbejder med virksomheder. Læge og erhvervspostdoc Mette Kjølhede Nedergaard står i spidsen for projektet, der vil udvikle nye klinisk relevante...

Prestigefyldt pris til kræftforsker: Har spillet nøglerolle for HPV-vaccinen Professor Susanne Krüger Kjær modtager den kliniske KFJ-pris 2020 for sin enestående forskning i bl.a. HPV-virus og livmoderhalskræft.
Skriv en kommentarGentest kan skåne kvinder med brystkræft for kemoterapi Nyt studie viser, at en gentest kan afsløre, om kvinder med brystkræft, kan undgå kemobehandling. Op mod 70.000 kvinder i Europa årligt kan undgå behandling, vurderer forskere.
Skriv en kommentar
Avanceret ultralyd til diagnostik af lungekræft Lungemedicinsk afdeling på Odense Universitetshospital arbejder målrettet med at raffinere brugen af ultralyd til stadig mere præcis og skånsom diagnostik og stadieinddeling af patienter med lungekræft.
Skriv en kommentar
Brystkræft: Antibiotikabeskyttelsen er langvarig efter rekonstruktioner Problemet med infektioner omkring brystimplantater i forbindelse med brystrekonstruktioner kan man komme omkring med profylaktisk antibiotika lokalt på implantatet eller i implantatlommen. Ny forskning viser, at den beskyttende effekt af antibiotika i implantatlommen varer ved i op imod en uge. Stort dansk studie undersøger i øjeblikket, om det så også beskytter mod infektioner, hvor der er behov for at tage implantaterne ud igen.
Skriv en kommentar
Medicinrådet holder øje med nyt sikkerhedsfokus på CAR-T I USA og EU er der kommet fokus på bivirkningerne ved CAR-T-behandlinger. På Rigshospitalet, i Medicinrådet og Lægemiddelstyrelsen holder de øje med udviklingen. Overlæge Marianne Ifversen påpeger, at bivirkningerne er en velkendt risiko.
Skriv en kommentar
Dansk forskning: Metabolisk kontrol bør være et mål ved behandling af kræft Patienter med flere former for kræft bliver så udfordret på deres metaboliske kontrol, at det øger deres risiko for udvikling af diabetes eller farligt tab af muskelmasse. Stabilisering af metabolismen bør være en del af behandlingen til nogle patienter med kræft, siger forsker.
Skriv en kommentar
Stort danskledet studie på ASCO: Voldsom forbedring i behandling af livmoderkræft Tillæg af dostarlimab til standardbehandling ved livmoderkræft giver markant forbedret progressionsfri overlevelse og overlevelse. Specielt patienter med højt udtryk af dMMR ser ud til at have gavn af behandlingen. Dette bliver den nye standard inden for kort tid, siger den danske overlæge og ledende forsker bag studiet, der er præsenteret på ASCO.
Skriv en kommentar
Jens Folke Kiilgaard er ny professor i øjensygdomme Modermærkekræft i øjet er både en af de mest sjældne og en af de mest dødelige former for modermærkekræft. Den nye professor skal bl.a. forske i mulige helbredende behandlinger.
Skriv en kommentar
Kræft øger risikoen for type 2-diabetes: »Onkologer bør være opmærksomme« Specielt kræft i bugspytkirtlen, lungekræft og brystkræft kommer med forhøjet risiko for udvikling af type 2-diabetes. Onkologer bør være opmærksomme på deres patienter, siger forsker.
Skriv en kommentar
App hjælper læger med at stille prognose for patienter med CLL Forskere og læger fra Københavns Universitet og Rigshospitalet har udviklet en app, der kan assistere læger med at stille en prognose for patienter med kronisk lymfatisk leukæmi. Modellen bag appen kan også bruges til at lave bedre lægemiddelforsøg.
Skriv en kommentar
Overlæge på Rigshospitalet er ny lærestolsprofessor i karkirurgi Jonas Peter Eiberg nyudnævnt lærestolsprofessor i karkirurgi ved Københavns Universitet. Han arbejder for at gøre aneurismekontroller og uddannelsen til karkirurg endnu bedre.
Skriv en kommentar