Region Nordjylland og Midtjylland har i flere år arbejdet tæt sammen for at udnytte hinandens lægefaglige kompetencer optimalt, så patienter fra den ene region har haft mulighed for at blive behandlet i den anden, hvis det har været den bedste løsning. Samarbejdet er med den nye aftale lagt i faste, økonomiske rammer, og der er udformet en rabat-aftale regionerne imellem. Nordjylland har i forvejen rabataftaler med Region Syddanmark og Region Sjælland, men regionen udveksler langt flere patienter med Region Midtjylland....

Færre vaccinedoser end ventet skaber forvirring i landets regioner Hvilke borgere skal vaccineres i denne uge, og hvem sidder med beslutningskompetencen? Pfizers udmelding om en mindre vaccineleverance end aftalt og tavshed fra sundhedsmyndighederne har skabt forvirring i landets regioner.
Skriv en kommentar
Coronavirus øger antallet af telefon- og videokonsultationer i psykiatrien En nedlukning af landet har resulteret i en kraftig stigning i antallet af telefon- og videokonsultationer i psykiatrien. Videokonsultationerne er kommet for at blive, siger formand for psykiatri- og socialudvalg i Danske Regioner.
Skriv en kommentar
Så langt er PLO og de fem regioner i arbejdet med afviste henvisninger Praktiserende læger oplever ofte afvisninger, når de henviser til psykiatrien og reumatologien. Derfor er PLO gået i dialog med regionerne over hele landet.
1 kommentarMarkante forskelle i behandling af rygsøjlegigt Database viser store regionale forskelle i behandlingen af patienter med rygsøjlegigt. Manglende registrering af diagnosetidspunkt og indførelsen af Sundhedsplatformen i Østdanmark bidrager til et uklart billede af målopfyldelsen for behandling af rygsøjlegigt.
Skriv en kommentar
Retspsykiatriske patienter optager fortsat mange senge i almenpsykiatrien Selvom retspsykiatrien har fået flere senge fylder de retspsykiatriske patienter fylder stadig for meget i almenpsykiatrien til skade for begge patientgrupper. Løsningen er et solidt løft af almenpsykiatrien, mener psykiaternes formand. Minister vil løse problemet med den kommende psykiatriplan.
Skriv en kommentarRegioner slås om ny uddannelse til ambulancebehandlere Kampen om at få lov til at udbyde den nye uddannelse til ambulancebehandler er i gang. Region Midtjylland og Nordjylland mener, at de hver især har den bedste placering til uddannelsen
Skriv en kommentarSå meget skal sygehusene spare Tre ud af fem regioner skal finde besparelser på trecifrede millionbeløb.
Skriv en kommentar
Regioner fastholder besparelser trods flere penge i økonomiaftale Budgetter for 2016 i alle fem regioner vil indeholde millionbesparelser, selvom økonomiaftale sikrer 1,5 mia. kr. til sundhedsvæsenet. Regionsrådsformænd satser på flere penge i finansloven.
Skriv en kommentar138.195 patienter fælder dom om sundhedssektoren i ny undersøgelse Årets Landsdækkende Undersøgelse af Patientoplevelser viser forsat stor tilfredshed med sygehusbehandlingen blandt patienter.
Skriv en kommentarAkuthelikopter redder liv En evaluering af den fælles Nord- og Midtjyske akutlægehelikopter viser, at patienter når væsentligt hurtigere frem til sygehuset, end hvis de var kørt med ambulance.
Skriv en kommentar
Regioner kritiserer Juhl-udvalget Tre regionsformænd kritiserer forløbet med fordelingen af penge til nye supersygehuse. De frygter, at der er for få penge til at fremtidssikre sundhedssektoren.
Skriv en kommentar