Læger og ambulancefolk i Region Nordjylland får det næste år ekstra hjælp til at prioritere og behandle patienter, der bliver hentet i ambulance. Med installationen af videokameraer i ti nordjyske ambulancer og tv-modtagestationer på regionens sygehuse, bliver det muligt for ambulancefolkene at lade en læge kigge med på patienten. De skal blot trykke på en knap, så kan lægen følge med på en videomonitor, og rådgive ambulancepersonalet. »Det er et teknologisk fremskridt, som vi ikke kender til andre steder. Det...
Nordjyder med hjertesvigt skal overvåge egen sygdom Nordjyske patienter med hjertesvigt kan nu holde øje med deres sygdom hjemmefra ved telemedicinsk hjemmemonitorering.
Skriv en kommentarNordjylland søger om penge til lægebil Vendsyssel skal have sin egen døgnbemandede akutlægebil, mener Region Nordjylland, der har søgt regeringens akutpulje om støtte.
Skriv en kommentarTre regioner vil samarbejde om telemedicin Fælles it-platform skal kunne indsamle data fra alle telemedicinske projekter i Nordjylland, Midtjylland og Hovedstaden.
Skriv en kommentarFørste akutpersonale klar i Nordjylland I Nordjylland er de første akutlæger og -sygeplejersker netop færdiguddannet, og flere er på vej.
Skriv en kommentar
Aalborg Universitetshospital stopper samarbejdet med omdiskuteret læge Region Nordjylland har besluttet at stoppe samarbejdet med en omdiskuteret røntgenlæge, som har arbejdet på Aalborg Universitetshospital i årevis som lægevikar. Det oplyser hospitalsdirektør Søren Pihlkjær Hjortshøj til Nordjyske.
Skriv en kommentar
Region Nordjylland sætter tempoet op for at få omstridt hospital færdig til tiden Region Nordjylland kæmper for at blive færdige med byggeriet af Nyt Aalborg Universitetshospital, som oprindeligt skulle have været taget i brug i 2020.
Skriv en kommentar
Regionsrådet i Nordjylland styrker arbejdet med bæredygtighed og grønne hospitaler Region Nordjylland har i en samlet investering på 4,2 mio. kr. skudt gang i 21 nye initiativer, som skal nedbringe regionens klimaaftryk og bidrage til en ny fællesregional strategi for grønne hospitaler.
Skriv en kommentar
Tidligere vicedirektør ansættes som direktør for Akutberedskabet i Region Hovedstaden Thomas Reimann har det seneste år været konstitueret i stillingen som direktør i Region Hovedstadens Akutberedskab, men fra 1. oktober er han fastansat.
Skriv en kommentar
Historisk pengeindsprøjtning til psykiatrien skal hjælpe børn og unge i Nordjylland Med 180 mio. kr. modtager Region Nordjylland et stort bidrag til at behandle børn og unge med psykisk mistrivsel og psykiske sygdomme.
Skriv en kommentar
Region Nordjylland har overtaget lægevagten om natten 1. september overtog Region Nordjylland lægevagten om natten. Ifølge Region Nordjylland skal borgerne forvente, at lægevagten på mange måder ligner den tidligere lægevagt, som blev drevet af PLO.
Skriv en kommentar
Sololæge lukker og sætter lægedækningen i Frederikshavn under pres Lægedækningen i Region Nordjylland går mod lysere tider, udtalte regionsrådsformand Mads Duedahl (V) i sidste måned. Flere steder hviler lægedækningen dog fortsat på et skrøbeligt fundament. Det er den seneste udvikling i Frederikshavn et godt eksempel på.
Skriv en kommentar