Et revideret udspil til et Medicinråd er i dag blevet præsenteret, efter Danske Regioners bestyrelse onsdag aften gav sin godkendelse.
Det er første gang, at Danske Regioner i detaljer beskriver, hvordan det kommende Medicinråd skal arbejde og lægers mulighed for at afvige fra rådets anbefalinger, hvis lægen vurderer, at behandling med et ikke-godkendt lægemiddel er det rigtigste for en given patient.
Det gælder blandt andet i »tilfælde, hvor den behandlende læge f.eks. vurderer, at en patient ikke kan tåle den nuværende standardbehandling«, fremgår det af regionernes udspil, hvor det nævnes, at lægen skal have en »særlig faglig« begrundelse for at afvige fra standardbehandlingen.
Formand for Danske Regioner, Bent Hansen, påpeger, at det bliver de enkelte læger og de regionale lægemiddelkommitéer, der skal tage stilling til, om der vitterlig er en særlig god grund til, at netop denne patient har brug for en behandling, der ikke er standard.
Det bekymrer Kræftens Bekæmpelses administrerende direktør Leif Vestergaard-Pedersen.
»Det er klart, at en læge altid skal kunne forklare sig – også når der gives en standardbehandling, som jo i nogle tilfælde også kan være den forkerte løsning. Det burde ikke være nødvendigt med en særlig faglig begrundelse,« siger han fortsætter:
»Danske Regioner udspil er på dette punkt skrapt, og her har det ikke Folketinget med sig. Men vi regner med, at i praksis kommer det til at overholde Folketingets principper,« siger Leif Vestergaard Pedersen, som er enig med Danske Regioner i, at det er nødvendigt så vidt muligt at begrænse de ‘indianerlæger’, der bare farer rundt og gør, hvad de har lyst til.
Danske Patienter deler den bekymring:
»Af modellen fremgår det, at lægen skal have særlige faglige begrundelser, inden de tager et lægemiddel i brug. Det bekymrer os, da det er en potentiel barriere, der ikke stemmer overens med de principper, som Folketinget for nyligt offentliggjorte for prioritering af medicin,« siger formand for Danske Patienter Lars Engberg, der understreger, at det på nuværende tidspunkt er svært at sige, hvad man skal lægge i ordet ‘særligt’. De små detaljer kan blive afgørende, og her må man afvente og se, hvordan modellen implementeres i praksis.
Bent Hansen afviser, at der skulle være noget problem.
»Den bekymring forstår jeg ikke. Det praktiseres allerede i dag i flere regioner uden at der har været problemer,«skriver Bent Hansen i en sms.