En infektionsmediciner, en onkolog og en endokrinolog skal repræsentere Organisationen af Lægevidenskabelige Selskaber (LVS) i det kommende Medicinråd. LVS’ bestyrelse har udpeget professor, overlæge, dr. med. Henning Beck-Nielsen, endokrinologisk afdeling, Odense Universitetshospital; professor, overlæge, dr. med. Niels Obel, Infektionsmedicinsk Klinik på Rigshospitalet, samt professor, overlæge, dr. med. Dorte Lisbet Nielsen, onkologisk afdeling på Herlev Hospital. Formand for LVS Henrik Ullum siger, at organisationens bestyrelse har prioriteret at pege på personer, der fagligt favner bredt. »Vi havde i bestyrelsen gjort os klart, hvordan...

Kræft er den hyppigste dødsårsag blandt personer med type 2-diabetes Hjerte-kardødeligheden blandt personer med type 2-diabetes er næsten halveret på 18 år, viser stor undersøgelse. Kræft er nu den hyppigste dødsårsag, og det kalder på nye behandlingsstrategier, mener forsker.
Skriv en kommentar
Første myelomatose-patient behandlet med CAR-T i Danmark Onsdag 25. oktober har læger på Odense Universitetshospital behandlet den første danske patient med myelomatose med CAR-T-celleterapien ciltacel (Carvykti). Både Odense Universitetshospital, Aarhus Universitetshospital og Rigshospitalet har fået akkreditering til i forsøgsøjemed at behandle patienter med myelomatose med denne potentielt set revolutionerende behandling.
Skriv en kommentar
Læger undersøger sammenhæng mellem type 2-diabetes og brystkræft Der er indikationer på, at brystkræft og type 2-diabetes har en risiko-kobling. Det skal danske forskere nu undersøge.
Skriv en kommentar
Ny professor forsker i sammenhængen mellem anabole steroider og hjertesygdom Caroline Kistorp er ny professor i endokrinologi. Hun skal bl.a. forske i anabole steroiders påvirkning på hjertesygdomme og forebyggende behandling i endokrinologien.
Skriv en kommentar
Fejl i medicinmodul forsinkede behandling af kræftsyge Problemer med Sundhedsplatformens medicinmodul var skyld i, at 11 patienter på hæmatologisk afdeling på Roskilde Sygehus ikke fik den ordinerede behandling med vækstfaktorer.
Skriv en kommentar
Fejl i Sundhedsplatform lammer kvalitetsarbejdet Sundhedsplatformen leverer stort set ikke data til 16 kliniske kvalitetsdatabaser. Det lammer hospitalernes kvalitetsarbejde, der er afhængigt af at få indleveret noget nær komplette datasæt for samtlige behandlingsenheder i landet.
6 kommentarer
Fase 1-enheden på Rigshospitalet får ny chef Rigshospitalet har fundet en afløser for Ulrik Lassen, der 1. februar i år forlader chefstolen til fordel for en stilling som klinikchef for Onkologisk Klinik på Rigshospitalet.
Skriv en kommentar
Her er de største forskningsnyheder fra 2016 Videnskabsjournalist Carl-Magnus Hake fra Dagens Medicin i Sverige kommer her med sit bud på de ti største forskningsnyheder i 2016.
1 kommentarDe fleste læger i hovedstaden har bijob To tredjedele af alle speciallæger ansat i hovedstaden har en bibeskæftigelse, mens det kun gælder for hver tredje, der er ansat i Midtjylland.
Skriv en kommentar
Hans far frarådede ham at læse medicin: I dag er Peter Rossing en af verdens førende diabeteslæger og ny forskningschef på Steno-centret i København PORTRÆT: Peter Rossing troede som ung, at han skulle være kemiingeniør, men da han først stiftede bekendtskab med diabetes og diabetiske nyresygdomme, var hans karriereskæbne beseglet. Første februar tiltrådte den nu internationalt anerkendte overlæge og forsker en ny chefstilling på Steno Diabetes Center Copenhagen.
Skriv en kommentar
Ny professor skal hjælpe i kampen mod flåt-sygdomme Overlæge Anne-Mette Lebech er ny professor på Rigshospitalet og Københavns Universitet. Med sit professorat skal hun finde en ny metode til at opdage og følge borrelia i nervesystemet.
Skriv en kommentar