Sundhedsplatformen skal fredes ind til sommer for at give de politiske hjælpepakker en chance for at virke. Det siger den nyvalgte formand for Region Hovedstadens Sundhedsudvalg Christoffer Buster Reinhardt (K) ifølge Version2. »Jeg har sat mig selv en deadline, at vi skal få det til at fungere inden sommer, hvor Rigsrevisionen kommer med sin undersøgelse. Hvis jeg kan konstatere, at de hjælpepakker, vi kommer med, ikke virker, så må vi tage konsekvensen som ansvarlige politikere, og det er jeg klar...

Region Hovedstaden vil bruge kunstig intelligens til at besvare patienthenvendelser Hvert år skriver flere og flere patienter til hospitalsafdelinger via Min Sundhedsplatform. Nu skal AI-teknologi hjælpe Region Hovedstaden med at besvare og sortere i de mange henvendelser.
1 kommentar
Mere end halvdelen af lægerne er stadig utilfredse med Sundhedsplatformen En ny brugerundersøgelse af Sundhedsplatformen afslører, at hver anden læge stadig er utilfreds. På tværs af alle medarbejdergrupper er hver tredje uenig i, at Sundhedsplatformen giver et godt overblik over patientforløb, understøtter god patientbehandling og understøtter patientforløb på tværs af afdelinger.
Skriv en kommentar
Sundhedsplatformen: IT-udgifter spiser mest af Region Hovedstadens budget Region Hovedstaden bruger 2,7 pct. af sine driftsudgifter på IT og dermed mest af alle regioner - bl.a. på grund af Sundhedsplatformen, viser ny analyse. Hvis IT-udgifterne var på samme niveau som i resten af landet, ville regionen have sparet knap en halv milliard, siger professor.
2 kommentarer
30.000 læger og sundhedsansatte skal fælde dom over Sundhedsplatformen fra i dag Alle sundhedsansatte i Region Sjælland og Region Hovedstaden skal fra i dag vurdere Sundhedsplatformen i en stor brugerundersøgelse.
2 kommentarer
Dårlige arbejdsforhold i psykiatrien bekymrer politikere Den nye undersøgelse, der viser, at Region Hovedstadens psykiatriske overlæger mistrives under Sundhedsplatformen, skaber hovedrysten på politisk niveau.
Skriv en kommentar
Receptfejl i Sundhedsplatformen: »Vi troede, en bruger havde gjort noget forkert« Der gik fire måneder fra en fejl i Sundhedsplatformen blev indberettet, til den blev løst. Først da en ny indberetning dukkede op, fandt man årsagen til fejlen og rettede den. Koncerndirektør i Region Hovedstaden, Svend Hartling mener ikke, at nogen har fejlet.
1 kommentar
Hartling: Finurlighed i Sundhedsplatformen var skyld i recept-fejl En finurlighed i systemet ligger til baggrund for fejl i næsten 4.000 recepter i Sundhedsplatformen, siger koncerndirektør i Hovedstaden, Svend Hartling. Han meddeler, at alle tilfælde nu bliver gået igennem.
4 kommentarerRegion Hovedstaden vil forbedre Sundhedsplatformen og akutområdet i ny budgetaftale Region Hovedstadens budget for 2019 er på plads, efter et politisk flertal har forhandlet en aftale hjem, der giver flere penge til Sundhedsplatformen og akutområdet.
1 kommentarHovedstaden freder Sundhedsplatformen i budgetforhandlinger Et politisk flertal i Region Hovedstaden giver håndslag på at frede Sundhedsplatformen for at få ro på budgetforhandlingerne. Det ærgrer formanden for Yngre Læger.
Skriv en kommentarEnhedschef i Hovedstaden: Der bør være flere kliniske byggere end i dag Region Hovedstaden og Region Sjælland bliver nødt til at vente med at ansætte flere kliniske byggere på Sundhedsplatformen til, at de kan supervisere dem, siger enhedschef fra Hovedstadens centrale it-enhed. Andre tiltag skal gøre livet lettere for lægerne.
Skriv en kommentar
Hæstorp freder Sundhedsplatformen: Vi skal ikke have monopoler Sophie Hæstorp Andersen (S) ser det ikke som en reel mulighed at skrotte Sundhedsplatformen. »Det handler om at sikre det, vi politisk bestilte i sin tid; nemlig et system der gør det lettere at være patient og medarbejder. Det bliver vi nødt til at holde fast i,« siger hun.
2 kommentarer