Cirka 20 pct. af alle børn i førskolealderen udvikler astmatisk bronkitis, hvoraf cirka halvdelen udvikler en reel astma i skolealderen. Nu viser en ny dansk undersøgelse, hvad der karakteriserer børn med mange astmalignende symptomer i alderen nul til tre år. Kortlægningen peger på en del af de samme risikofaktorer for astma senere i livet, om end der er variationer, og resultatet kan bruges til at identificere de børn, som privatpraktiserende læger og børnelæger måske skal være særligt opmærksomme på og...

Praksisændrende danske resultater på årets store lungekongres Flere danske forskere præsenterede data på den store scene på årets lungekongres for European Respiratory Society. Vi har samlet en håndfuld af de mest interessante danske nyheder.
Skriv en kommentar
Mors og fars astma har lige stor betydning for, om barnet også får det Nogle studier har peget i retning af, at det har større betydning for barnets risiko for at udvikle astma, om mor har det, fremfor om far har det. Data fra Næstvedundersøgelsen viser dog, at det i forhold til barnets risiko for udvikling af astma er ligegyldigt, hvilken forældre der har det.
Skriv en kommentarAstma ser ikke ud til at sætte sig i livmoderen Danske forskere afkræfter, at inflammation fra astma sætter sig i livmoderen og er årsag til, at kvinder med astma oftere modtager fertilitetsbehandling. Vi kan på nuværende tidspunkt ikke sige, at astma sætter sig i livmoderen, men vi mangler fortsat at lave nogle undersøgelser, siger forsker.
Skriv en kommentarHer de mest interessante danske forskningsbidrag på ERS De danske forskeres bidrag til den store lungekongres for European Respiratory Society var mange og interessante. Vi bringer her et lille potpourri af det bedste.
Skriv en kommentar
Forskere på ERS: Så meget koster astma det danske samfund Astma er ikke bare en byrde for dem, som lider af lungesygdommen. Astma koster også samfundet milliarder i tabt arbejdsfortjeneste, sundhedsudgifter og velfærdsomkostninger. Vi bør finde inspiration i Finland eller Storbritannien for at få flere personer med astma til at være velbehandlede, siger forsker.
Skriv en kommentar
Bakterierelateret børneastma forsvinder med alderen For næsten 20 år siden fandt forskere ud af, at bakterier i luftvejene hos spædbørn øger risikoen for at udvikle astma tidligt i barndommen. Nu viser det sig, at bakterierne ikke øger risikoen for astma senere i livet.
Skriv en kommentar
Autoimmunitet ser ud til at spille en vigtig rolle ved svær astma med næsepolypper Flere og flere resultater peger på, at autoimmunitet kan spille en stor rolle ved udvikling af svær astma. Specielt hos personer, som også har næsepolypper, ser autoimmunitet ud til at være en udløsende faktor.
Skriv en kommentarForurening og rygning stjal overskrifterne på førstedagen af stor lungekongres Den årlige kongres for European Respiratory Society er skudt i gang, og vi følger med i de mest interessante forskningsresultater fra kongressen. I denne artikel fokuserer vi på det bedste internationale fra kongressens første dag.
Skriv en kommentar
Topforsker om årets ERS: »Vi glæder os først og fremmest til at mødes« Professor, overlæge og chef for Lungemedicinsk Forskningsenhed på Hvidovre Hospital Charlotte Suppli Ulrik glæder sig til igen at møde sine internationale kollegaer på den årlige lungekongres for European Respiratory Society, der snart begynder. Hun forventer også, at der vil blive præsenteret interessante resultater med medicin til forskellige lungesygdomme, som i dag er svære at behandle.
Skriv en kommentar
ChatGPT kan kun svare på basale spørgsmål om astma Forsker ønsker et system, hvor kunstig intelligens kan svare på de fleste af de spørgsmål, som patienterne med astma har. Lige nu fejler ChatGPT, når spørgsmål om astma bliver mere komplekse, viser dansk undersøgelse.
Skriv en kommentar
Sådan går det børnene, der blev sendt på astmahjem i Kongsberg i dag I 1950erne,1960erne og 1970erne blev tusindvis af danske børn med svær astma sendt til Kongsberg i Norge på astmahjem. Nu har danske forskere undersøgt, hvordan det går børnene den dag i dag, hvor de blandt andet har flere akutte hospitalsbesøg, men også højere uddannelse end en sammenligningsgruppe af raske kontroller.
2 kommentarer