Et nyt studie har for første gang undersøgt, om det giver mening at behandle børn og teenagere for deres astma på baggrund af information om den underliggende genetiske årsag. Studiet indikerer, at det kan betale sig, men der skal udføres mere forskning, før forskerne tør komme med mere bombastiske udtalelser. Forskningsresultatet er netop offentliggjort på den årlige kongres for European Respiratory Society (ERS). Kongressen bliver i år afholdt online på grund af COVID-19. »I Storbritannien har ét ud af 11...

Praksisændrende danske resultater på årets store lungekongres Flere danske forskere præsenterede data på den store scene på årets lungekongres for European Respiratory Society. Vi har samlet en håndfuld af de mest interessante danske nyheder.
Skriv en kommentarKOL og genetikken bag på rygning-associeret aldring tog fokus på andendagen af ERS Lungestamceller rummer potentialet til at kurere KOL, viser et banebrydende studie fra Kina, der netop et blevet præsenteret på den årlige kongres for European Respiratory Association. Et andet studie viser, hvordan rygning har en livsforkortende effekt på det genetiske plan.
Skriv en kommentar
Mors og fars astma har lige stor betydning for, om barnet også får det Nogle studier har peget i retning af, at det har større betydning for barnets risiko for at udvikle astma, om mor har det, fremfor om far har det. Data fra Næstvedundersøgelsen viser dog, at det i forhold til barnets risiko for udvikling af astma er ligegyldigt, hvilken forældre der har det.
Skriv en kommentarAstma ser ikke ud til at sætte sig i livmoderen Danske forskere afkræfter, at inflammation fra astma sætter sig i livmoderen og er årsag til, at kvinder med astma oftere modtager fertilitetsbehandling. Vi kan på nuværende tidspunkt ikke sige, at astma sætter sig i livmoderen, men vi mangler fortsat at lave nogle undersøgelser, siger forsker.
Skriv en kommentarAmerikansk forskning: Allergiramte med astma er mere genetisk disponeret for inflammation i luftvejene Gennemgående analyse af luftvejene hos personer med allergi med eller uden astma viser, at cellerne i luftvejene hos personer med astma har et højere udtryk af gener, der fremmer inflammation. Også på det molekylære niveau og på celleniveau er der forskelle.
Skriv en kommentar
Forskere på ERS: Så meget koster astma det danske samfund Astma er ikke bare en byrde for dem, som lider af lungesygdommen. Astma koster også samfundet milliarder i tabt arbejdsfortjeneste, sundhedsudgifter og velfærdsomkostninger. Vi bør finde inspiration i Finland eller Storbritannien for at få flere personer med astma til at være velbehandlede, siger forsker.
Skriv en kommentar
Bakterierelateret børneastma forsvinder med alderen For næsten 20 år siden fandt forskere ud af, at bakterier i luftvejene hos spædbørn øger risikoen for at udvikle astma tidligt i barndommen. Nu viser det sig, at bakterierne ikke øger risikoen for astma senere i livet.
Skriv en kommentarDanske forskere har kortlagt symptomer på astma i den tidlige barndom Forskere har lavet en karakteristik af, hvilke børn der tidligt i livet får mange astmasymptomer. Resultaterne kan hjælpe med at identificere de børn, hvor det måske kan være en god idé at starte den forebyggende behandling op tidligere, så børnenes sygdomsbyrde mindskes.
Skriv en kommentar
Autoimmunitet ser ud til at spille en vigtig rolle ved svær astma med næsepolypper Flere og flere resultater peger på, at autoimmunitet kan spille en stor rolle ved udvikling af svær astma. Specielt hos personer, som også har næsepolypper, ser autoimmunitet ud til at være en udløsende faktor.
Skriv en kommentarForurening og rygning stjal overskrifterne på førstedagen af stor lungekongres Den årlige kongres for European Respiratory Society er skudt i gang, og vi følger med i de mest interessante forskningsresultater fra kongressen. I denne artikel fokuserer vi på det bedste internationale fra kongressens første dag.
Skriv en kommentar
Topforsker om årets ERS: »Vi glæder os først og fremmest til at mødes« Professor, overlæge og chef for Lungemedicinsk Forskningsenhed på Hvidovre Hospital Charlotte Suppli Ulrik glæder sig til igen at møde sine internationale kollegaer på den årlige lungekongres for European Respiratory Society, der snart begynder. Hun forventer også, at der vil blive præsenteret interessante resultater med medicin til forskellige lungesygdomme, som i dag er svære at behandle.
Skriv en kommentar