Diabetespatenter opbevarer deres medicin i køleskabe, men mange køleskabe rammer ofte ved siden af de anbefalede temperaturer for opbevaring af insulin. Mange former for medicin skal opbevares ved specifikke temperaturer, så de ikke mister deres fulde effekt. Det gælder også insulin, der skal opbevares ved 2 til 8 grader celsius i køleskabet eller ved 2 til 30 grader celsius, når medicinen tages med uden for hjemmet. Et nyt studie indikerer dog, at insulin ofte bliver opbevaret ved forkerte temperaturer, fordi...
Personer med type 1-diabetes bliver ofte fejldiagnosticeret med type 2-diabetes Hvis personer bliver diagnosticeret med type 2-diabetes efter 30-årsalderen, kan der ofte være tale om, at de i stedet har type 1-diabetes, viser ny forskning.
Skriv en kommentar
Tre minutters træning kan hjælpe prædiabetikere Selv mikroskopiske mængder højintens intervaltræning om ugen kan gøre en forskel for personer med prædiabetes.
Skriv en kommentarForskere: Drop tidlig screening for diabetisk øjensygdom Det kan ikke svare sig at screene samtlige børn med diabetes allerede fra 12-års-alderen, konkluderer forskere på baggrund af nyt studie.
Skriv en kommentarPraktiserende læger i Danmark skrider hurtigere til anden linje I Danmark skrider de praktiserende læger tidligere til andenlinjebehandling for patienter med type 2-diabetes end de gør i vores nordiske nabolande.
Skriv en kommentar
Diabetes forbundet med gigt og osteoporose Der er sammenhæng mellem diabetes og slidgigt, leddegigt og osteoporose. Det er vigtigt, at gigtpatienter bliver klar over, at de roligt kan fortsætte deres fysiske træning, siger seniorforsker.
Skriv en kommentar
Kulhydratfattig kur kan give mindre udsving i blodsukker En kulhydratreduceret diæt giver mindre udsving i korttidsblodsukkeret end en traditionel diabetesdiæt hos yngre type 2-patienter.
Skriv en kommentarDiabetes øger risikoen for kræft At lide af diabetes er koblet til øget risiko for at udvikle en kræftsygdom. Samtidig ser overlevelsesmulighederne ringere ud efter en diagnose, viser stort internationalt studie.
Skriv en kommentarPatienter med diabetes oftere ramt af infektioner Antallet af indlæggelser som følge af infektioner stiger i USA, og det ser specielt slemt ud blandt voksne med diabetes, viser nyt studie.
Skriv en kommentar