I mange år har antabus (disulfiram) været synonym med behandlingen af alkohol-afhængighed, men i fremtiden kan lægerne måske også udskrive det mod kræft. Forskere har nemlig påvist, hvordan kræftpatienter, der tager antabus, har en lavere dødelighed. Og de har fundet ud af, hvordan specifikke molekylære mekanismer bevirker, at antabus rent faktisk kan gå ind og dræbe kræftcellerne. Resultaterne er netop offentliggjort i det prestigefyldte videnskabelige tidsskrift Nature, og studiet bygger blandt andet på registerdata fra flere tusinde danske alkoholikere i antabusbehandling....

Kræftens Bekæmpelse sender ti anbefalinger til Sundhedsstrukturkommisionen Der er behov for bedre sammenhæng mellem de forskellige sektorer, lyder det fra Kræftens Bekæmpelse. Derfor har foreningen offentliggjort 10 anbefalinger til Sundhedsstrukturkommisionen.
Skriv en kommentar
Rapport fra Kræftens Bekæmpelse: MDT-konferencer skal strømlines Der er behov for en national standard for multidisciplinære team konferencer for patienter med lungekræft, viser undersøgelse. Standarden skal bl.a. sikre, at patienterne bedre bliver hørt.
1 kommentar
Kræftens Bekæmpelse giver 2,6 mio. kr. til forskning i alvorlig blodsygdom Lektor Maja Ludvigsen fra Aarhus Universitet har modtaget en bevilling fra Kræftens Bekæmpelse til udvikling en ny metode til bedre og tidligere diagnosticering af blodsygdommen myelodysplastisk syndrom.
Skriv en kommentar
Nye analyser fra Lif: Ulighed i kræftbehandling koster 3.500 liv årligt Lægemiddelindustriforeningen står bag to nye analyser, som kortlægger henholdsvis ulighed i opsporing og diagnostik af kræft og ulighed i behandling af kræft. Tilsammen konkluderer analyserne, at hvis alle kræftpatienter havde samme muligheder som de bedst stillede, kunne man redde eller forlænge livet for 3.550 patienter om året.
Skriv en kommentar
Kræftens Bekæmpelse: Sundhedsstyrelsen må skære igennem Patienterne er utrygge og forvirrede, og de praktiserende læger er i tvivl om, hvad de skal stille op med patienter med uspecifikke symptomer på lungekræft. Praktiserende læger, Dansk Lunge Cancer Gruppe og Kræftens Bekæmpelse opfordrer nu Sundhedsstyrelsen til at melde klare retningslinjer ud.
Skriv en kommentarNy forskning skal belyse kræft blandt ældre Der er mange formodninger, men der mangler reel viden om udredning og behandling af ældre kræftpatienter. Det vil et nyt forskningsprojekt gøre noget ved.
Skriv en kommentar
Kommunal rehabilitering gavner brystkræftramte kvinder Brystkræftopererede kvinder har positiv effekt af kommunal rehabilitering, viser nyt studie i Københavns Kommune, som ønsker, at forløbene bredes ud til resten af landet. Men der mangler solid evidens på området, siger cheflæge i Kræftens Bekæmpelse.
Skriv en kommentar
Kræftens Bekæmpelse vil have HPV-vaccine gratis til alle drenge Over 200.000 drenge mellem 12 og 17 år bliver forskelsbehandlet ved ikke at få tilbudt gratis HPV-vaccine, selv om piger i samme aldersgruppe gør. Der vil altid være drenge, der falder uden for tilbuddet, siger ministeriet.
1 kommentarKræftdødeligheden i Grønland er langt højere end i resten af Norden Grønlænderne bliver nu ramt af kræft lige så ofte som i de andre nordiske lande. Men risikoen for at dø af sygdommen er langt større.
Skriv en kommentarFlere danskere overlever kræft Nye tal viser, at stadig flere danskere lever både et og fem år efter, kræftdiagnosen er stillet. Der er særligt fremgang hos patienter med lunge-, tyk- og endetarmskræft.
Skriv en kommentar
»Kræft er på mange måder den røde tråd i min karriere« Som formand i Kræftens Bekæmpelse kommer Helen Bernt Andersen ikke anstigende med nye mærkesager. Årene som sygeplejerske har dog lært hende vigtigheden af hele kræftforløbet. Derfor skal fokus på rehabilitering, sektorovergange og den palliative indsats øges.
Skriv en kommentar