Fejl skal der være åbenhed om, så vi kan lære af dem. Ellers risikerer vi at begå dem igen. Det burde være indlysende for enhver, der kender til dagligdagen på hospitaler og klinikker og i øvrigt vil patienter og deres pårørende det godt. Men sådan forholder det sig ikke i virkeligheden. Tværtimod ser vi en stigende tendens til, at myndighederne med Styrelsen for Patientsikkerhed i spidsen forfølger den enkelte uheldige læge og behandler i stedet for at fokusere på at...
Klinikerne på OUH står alene når der skal findes en syndebuk Svendborg-sagen viser med al tydelighed, at en ledelse ikke kan fralægge sig ansvaret uden samtidig at fralægge sig anstændigheden. STPS fik deres syndebuk. Ledelsen gik fri.
5 kommentarerHvor gik data hen, da Sundhedsplatformen gik ind? Mulighederne for kvalitetsudvikling er ikke bare forringet, men ofte umuliggjort efter indførelsen af Sundhedsplatformen. Den har medført et tab af værdifulde sundhedsdata, som nærmest må betegnes som uopretteligt.
3 kommentarer
Svendborg-sagen kalder på mere end hurtige slagord og paroler Sagen er principiel og kræver større grundighed, end 1. reservelæge Frederik Philip Treschow lægger op til i sit indlæg i Dagens Medicin. Også derfor er det vigtigt, at den nu kommer for Højesteret.
4 kommentarerVejle stikker ikke af fra de andre sygehuse ved knoglemarvskræft Dagens Medicin bidrager til at skabe usikkerhed og utryghed for danske patienter med myelomatose ved énsidigt og ukommenteret at lægge spalteplads til markedsføring af et enkelt sygehus.
Skriv en kommentar
Hvad OPUS kan lære af FACT Behandlingsparadigmet i psykiatrien er skiftet fra et fokus på klinisk recovery til personlig recovery, siden OPUS-modellen blev udviklet i 1990’erne. Derfor er det bekymrende, at bestyrelsen i Dansk Psykiatrisk Selskab retter hård kritik mod den ambulante FACT-model, der netop har fokus på patientens behov for at komme sig og fungere i civilsamfundet, skriver Casper Westergaard, overlæge, Region Hovedstadens Psykiatri.
Skriv en kommentar
Hvorfor skal vi være sunde? I New Zealand praktiserer man et sundhedsbegreb, hvor sundhed ikke kun er behandling og fravær af sygdom, men også er trivsel og tilfredshed med livet for borgerne. I Danmark er trivsel for regeringen og mange andre lig med korte ventelister og et robust sygehusvæsen, så vi kan komme hurtigt tilbage på jobbet og bidrage til produktiviteten, skriver client director i Lead Agency, Peter Stendal.
Skriv en kommentar
Kan vi gøre livet lettere for pollenallergikere og samtidig øge produktiviteten i samfundet? Pollenallergi er en stærkt underbehandlet kronisk sygdom i immunsystemet, som giver nedsat livskvalitet og tabt produktivitet i samfundet. Der findes effektiv behandling, men mange allergikere med moderat til svær pollenallergi får ikke adgang til den rette diagnose og behandling på grund af diagnostiske og behandlingsmæssige flaskehalse, skriver overlæge Ole Hilberg og praktiserende læge Morten Hovgaard-Sveen..
1 kommentar
Sæt sygehusafdelingerne fri Regeringens akutplan rummer desværre intet konkret om den dræbende overbureaukratisering, som ødelægger arbejdsglæden, og som stjæler de fagprofessionelles tid fra patientkontakten, skriver Gunnar Lose.
Skriv en kommentar
Kære EU-Kommission – tænk jer godt om Der er meget på spil, når EU-Kommissionen fremlægger dens forslag til revision af den generelle farmaceutiske lovgivning, samt lovgivningen om lægemidler til børn og til sjældne sygdomme. Forslagene kommer i forlængelse af EU-Kommissionens tidligere udmeldte lægemiddelstrategi for Europa. De forventes at blive frigivet inden udgangen af marts 2023.
Skriv en kommentar
Under radaren: De oversete med autismespektrum-forstyrrelse (ASF) Samlet set anbefaler vi, at der skal gøres en indsats for at øge viden og fjerne fordomme om autisme og med et specielt fokus hos kvinder. Det er vigtigt, at man både som alment praktiserende læge, praktiserende psykiater og i hospitalspsykiatrien lytter til patienten og tænker autisme ind i de diagnostiske screeninger.
1 kommentar
Cannabisbaseret smertebehandling kan stadigvæk ikke anbefales Der er ikke sket en blåstempling af cannabisbaseret medicin til smertebehandling. Med den aktuelt foreliggende viden udgør cannabisbaseret medicin ikke et sikkert og effektivt behandlingstilbud, der kan supplere godkendt smertestillende medicin.
1 kommentar