Gå til indhold

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

  • Dagens Pharma
  • Kommunal Sundhed
  • Praktisk Medicin
Log ind
  • Job
  • Konferencer
  • Annoncer
  • Feriebolig
  • Abonnement
  • Om avisen
  • Gratis nyhedsbrev
  • Kontakt

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

Dagens Medicin

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

Dagens Medicin
Søg
Indhold
Log ind

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

  • Job
  • Konferencer
  • Annoncer
  • Feriebolig
  • Abonnement
  • Om avisen
  • Gratis nyhedsbrev
  • Kontakt
  • Nyheder
    • Seneste nyheder
    • Almen praksis
    • Kræft
    • Hjerte-kar
    • Diabetes
    • Respiration
    • Hæmatologi
    • Psykiatri
    • Hjernesygdomme
    • Allergi
  • Opinion
    • Debatindlæg
    • Lederen
    • Stikpillen
    • Kronik
  • Karriere
    • Ledelse
    • Navne
    • KBU-guiden
  • Kultur
    • KulturKanylen
    • Bøger
  • ADA
  • EHA

2016

Eksperter: Derfor er Løhde så magtfuld Som Sundhedsminister i en Løkke-regering har hun chefens øre. Men det er ikke hele forklaringen på, at Sophie Løhde er den mest magtfulde sundhedsminister i mange år. Holdet bag hende hører til de allerbedste på Slotsholmen, vurderer iagttagere.

Ulven Adam Wolfen er kommet til Danske Regioner, men ses sjældent — udadtil. Men inde i de vigtige beslutningers maskinrum er sagen dog en helt anden. Her arbejder Danske Regioners direktør, Adam Wolf, hårdt på at styrke regionernes position. 

Skriv en kommentar

Her er de 100 mest magtfulde personer i den danske sundhedssektor Dagens Medicins Magtpanel har i år vurderet 311 af de mest indflydelsesrige personer i sundhedssektoren, og vi bringer listen med de 100, som fik højest magtscore

Kongen abdicerer først, når arvtageren er fundet Regionsformand Bent Hansen er landets mest magtfulde i sundhedsvæsenet. Selv vurderer han, at han står i spidsen for en forening, der aldrig har været stærkere, og så bruger han tid på at finde ud af, hvornår han skal sige farvel og tak. 

Den urokkelige magtkonge — og den nye dronning Efter ét år på posten kan sundheds- og ældreminster Sophie Løhde (V) som den kun tredje minister nogensinde præstere en placering i top 2 på Dagens Medicins årlige vurdering af sundhedssektorens mest magtfulde.

»Det er lobbyisme det hele« Liselott Blixt (DF) har opnået en af de mest magtfulde positioner i sundhedsvæsenet ved at lytte til samfundets bund, som hun også selv kommer fra. I begyndelsen ville hun helst ikke tale om sin opvækst. I dag synes hun, den er en styrke.

Kommunerne — den nye sundhedspolitiske magtspiller Analyse: Kommunernes Landsforening har for alvor gjort sin entré på sundhedsscenen. Men hvad kan den, når det kommer til stykket, og skal den fremover regnes med som en sundhedspolitisk magtspiller?

Embedsmanden, der blev synlig Direktøren for Kræftens Bekæmpelse er formet af en mangeårig karriere som embedsmand. Sin fortid til trods har han i dag lært sig at tage ordet i de højspændte debatter og slå i bordet. 

Insiderviden om magten inden for murene Kultur/bøger. Hvordan vinder, bruger og holder man på magten i dansk politik? Søren Lippert, journalist og tidligere spindoktor for forhenværende sundhedsminister Nick Hækkerup (S), giver med sin insiderviden svar på, hvad det kræver. 

Her er kandidaterne til en plads på Magtlisten i 2017 Kommentar: Uden for Magtlisten er ’boblere’, som burde komme indenfor i det fine selskab næste år.

Indlæg navigation

← Ældre artikler
Nyheder
Eske Aasvang (tv.) og Christian S. Meyhoff, begge professorer ved KU og overlæger på hhv. Rigshospitalet og Bispebjerg Hospital, har grundlagt og udviklet WARD i samarbejde med DTU Sundhedsteknologi.

Dansk system til intelligent overvågning af opererede patienter reducerer komplikationer og indlæggelsestid

Seneste nyheder

  • 11/07
    Patienternes talsmand ser lovpakke II tage almen praksis ind i fremtiden
  • 10/07
    Marie Storkholm bliver vicedirektør på Rigshospitalet
  • 08/07
    Dansk system til intelligent overvågning af opererede patienter reducerer komplikationer og indlæggelsestid
  • 04/07
    DSAM-formand Bolette Friderichsen om nyt lovforslag: Vi sidder tilbage med et stort ansvar
  • 04/07
    Jakob Kjellberg om lovpakke II: »Jeg ser ingen bomber«
  • 03/07
    Chef for Medicon Valley Alliance: Europa sakker bagud i life science, men Danmark og Sverige kan vise vejen frem

Seneste artikler

Seneste kommentarer

  • Stinus Ancher Pedersen til Patienternes talsmand ser lovpakke II tage almen praksis ind i fremtiden
  • Mireille Lacroix til Patienternes talsmand ser lovpakke II tage almen praksis ind i fremtiden
  • Gunver Lillevang til DSAM-formand Bolette Friderichsen om nyt lovforslag: Vi sidder tilbage med et stort ansvar
  • Morten Krause Nielsen til Jakob Kjellberg om lovpakke II: »Jeg ser ingen bomber«
  • Morten Jørgensen til Jakob Kjellberg om lovpakke II: »Jeg ser ingen bomber«
Leder

En motor for data, digitalisering og vækst

Debat

Chef for Medicon Valley Alliance: Europa sakker bagud i life science, men Danmark og Sverige kan vise vejen frem

Opinion

Forventningsafstemning er en overset nøgle i sundhedsdebatten

Karriere

Marie Storkholm bliver vicedirektør på Rigshospitalet

Kultur

Musik er Jannik Falhofs meditation i en travl hverdag

Fik du læst:

Vold i sundhedsvæsenet

Hvidovre Hospital får strakspåbud efter vold mod patient og personale

Psykiatri

Medicinsk sygdom øger risiko for depression

Opinion

Rejsebrev fra Grønland: Længslen efter hverdags­eventyr bliver til virkelighed

Overgangsalderen

Bliv klogere på overgangsalderen

Tag Praktisk Medicins e-læringskursus om overgangsalderen og få en hurtig, effektiv opdatering på området. Det tager 10 – 15 minutter, og alle svar er anonyme.

Synkope

Bliv klogere på synkope

Tag Praktisk Medicins e-læringskursus om synkope og få en hurtig, effektiv opdatering på området. Det tager 10 – 15 minutter, og alle svar er anonyme.

Job

  • Reservelæge søges til spændende kombinationsstilling i Indvandrermedicinsk Klinik og Infektionsmedicinsk Afdeling, Odense Universitetshospital
  • Arbejdsmedicinsk speciallægekonsulent til Arbejdsmarkedets Erhvervssikring (online 10 timer om ugen)
  • Speciallæge/afdelingslæge i psykiatri søges til tværfagligt behandlingsteam
  • Læge i Introduktionsstilling, Klinisk Mikrobiologi, Esbjerg Sygehus Grindsted Sygehus
  • Afdelingslæge til Øjensygdomme, Sygehus Sønderjylland, Sønderborg
  • Introduktionsstilling i intern medicin ved De Fælles Medicinske Afdelinger på Esbjerg Sygehus
  • Overlæge i Rygmedicin, Rygcenter Syddanmark – en del af Sygehus Lillebælt
  • Ledende overlæge i urogynækologi til Kvindesygdomme og fødsler, Kolding Sygehus
  • Overlæge i rygkirurgi, Rygcenter Syddanmark – en del af Sygehus Lillebælt
  • Afdelingslæge til Rygmedicin, Rygcenter Syddanmark – en del af Sygehus Lillebælt

Flere job

Events

sep 03

Frokostmøde: Prævention

3 september
Online
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 09

Praktisk Medicin 2025 – Odense

9 september
Frederik VI’s Hotel
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 10

Sygepleje i praksis 2025 – Odense

10 september
Hotel Sabro Kro
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 10

Sygepleje i praksis 2025 – Odense

10 september
Frederik VI’s Hotel
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 18

Vaccinedag 2025

18 september
Atrium
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400

Se mere…

Forside » Magtens Top 100 » 2016

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

  • ABONNEMENT
  • KONTAKT
  • OM AVISEN
  • RSS

Dagens Medicin

Dagens Medicin

Dagens Medicin
Møntergade 19
1140 København K
Tlf: 3332 4400
Fax: 7242 5440
abonnement@dagensmedicin.dk

Chefredaktør (ansv.)
Jesper Bernstorf Jensen

© Dagens Medicin
Alle rettigheder til tekst og billeder tilhører Dagens Medicin og respektive ophavsmænd.

Persondatapolitik

Forretningsbetingelser

Cookiepolitik.