Mandag aften præsenterede Socialdemokratiet forslaget til en akutpakke til sundhedsvæsenets mest pressede områder. Venstre følger trop og har i dag, tirsdag, fremlagt et sundhedsudspil, som skal løse den akutte medarbejderkrise. Fælles for begge udspil er, at et fastholdelsestillæg til sundhedsansatte er højt prioriteret. Der er akut behov for kvalificeret personale på landets sygehuse, og ifølge begge partier kan løntillæg og bonusser være med til at fastholde medarbejdere. Vi har ventelister og akut problemer med at fylde operationsstuerne. Det er her...

Vigtige oplysninger gemt væk i et bilag fik Stinus Lindgreen til at stemme imod sin egen politik Stinus Lindgreen, radikal psykiatriordfører og medlem af Social- og Psykiatriudvalget i Region Hovedstaden, var uvidende om, at han i regionsrådet stemte for at omfordele 17 mio. kr., som han selv som folketingsmedlem havde været med til at øremærke til nyansættelser i psykiatrien. »Det er mit eget ansvar, men så vigtige beslutninger burde stå med flammeskrift,« siger Stinus Lindgreen.
Skriv en kommentar
Nu har 11 ud af 12 partier sat navn på deres sundhedsordfører Venstre er det seneste parti i rækken til at konstituere sig. Det betyder, at Dansk Folkeparti nu er det eneste parti i Folketinget, der mangler at finde sin kommende sundhedsordfører.
Skriv en kommentarDet står der om sundhed i regeringsgrundlaget Socialdemokratiet, Venstre og Moderaternes regeringsgrundlag strækker sig over mere end 50 sider. Her er, hvad der er nedfældet om sundhedsområdet.
Skriv en kommentar
Danmarks nye flertalsregering vil vaske tavlen ren på sundhedsområdet Der er grundlæggende forandringer på vej på sundhedsområdet, men formentlig først et godt stykke inde i 2024. Det fremgår af det regeringsgrundlag, som Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne præsenterede onsdag. Aftalen indeholder også konkret finansiering til psykiatrien og akutområdet.
Skriv en kommentarKirurger i nødråb til sundhedsministeren om forholdene på landets sygehuse I et direkte brev til sundhedsministeren udtrykker landets kirurger en stor bekymring for de patienter, der hver dag får aflyst og udskudt vigtige kirurgiske behandlinger på grund af den akutte mangel på personale på landets sygehuse.
Skriv en kommentarFaglig ramme for nærhospitalerne på plads Sundhedsstyrelsen har udgivet den faglige ramme for nærhospitalerne. I begyndelsen af 2023 bliver puljen på 4 mia. kr. til etableringen af op til 25 nærhospitaler slået op.
Skriv en kommentar
Magnus Heunicke: Den nuværende regering kommer ikke til at finansiere psykiatriplanen Sundhedsminister Magnus Heunicke afviser i et interview hos Altinget en fuld finansiering af den kommende 10-årsplan for psykiatrien. Han lægger derimod op til, at de kommende regeringer løbende skal finde de penge, der skal til for at nå i mål med planen.
Skriv en kommentarMedlemmerne til Kommissionen for robusthed i sundhedsvæsnet er nu udpeget Søren Brostrøm skal stå i spidsen for den nye kommission for robusthed i sundhedsvæsenet. Kommissionen skal sikre mere personale og mere tid til kerneopgaven. Nu har sundhedsminister Magnus Heunicke også udpeget de resterende medlemmer af kommissionen.
2 kommentarer
Regeringen fremsætter lovforslag om sundhedsklynger Den endelige struktur for de nye sundhedsklynger skal snart behandles i Folketinget. Almen praksis får større rolle i det fremsatte lovforslag.
Skriv en kommentarEnighed fra højre til venstre: Lad os nu komme i gang og få en tidsplan for psykiatriplanen Flere af Folketingets psykiatriordførere kritiserer sundhedsministeren for, at det stadig trækker ud med forhandlingerne om en 10-årsplan for psykiatrien, og at regeringen ikke har sat en frist for, hvornår forhandlingerne skal være færdige.
Skriv en kommentar
Regeringens krigskasse betaler hele regningen for operationspuklen Regeringen og Danske Regioner har lavet en aftale, der skal afvikle behandlingsefterslæbet i løbet af 2022. Arbejdet finansieres med penge fra 'krigskassen'. Ifølge Lægeforeningen er det afgørende, at planen flugter med den kliniske virkelighed.
Skriv en kommentar