Selvfølgelig skal der prioriteres i sundhedsvæsnet, som alle andre steder i samfundet. Prioritering sker hver dag på mange niveauer i samfund og sundhedsvæsen. Folketinget, regionsråd, Medicinrådet, sygehusledelser, afdelingsledelser, læger, borgere og patienter m.fl. prioriterer hver dag deres tid, budget, medarbejdere, medicin og meget andet. Prioritering handler ikke om at gøre det bedst mulige med alle tænkelige ressourcer og indsatser kontra slet ikke at foretage sig noget og patienten dør. Som alle andre steder findes der en zone, hvor man kan...
Enklere regler omkring journaladgang, tak Adgang til journaloplysninger i EPJ – »straffes med bøde eller fængsel indtil 4 måneder«.
Skriv en kommentarPjækkebøder til patienterne – er det vejen frem? Før vi indfører disse gebyrer til samfundets absolut svageste, nemlig de svært syge, bør vi optimere vores rutiner for påmindelser.
Skriv en kommentar10 gode råd til at overleve Sundhedsplatformen Der er en vej gennem Sundhedsplatformens åndløse mørke. Men det kræver nogle særlige greb, som kommer her:
3 kommentarerKlinisk biokemi – et ligegyldigt speciale? Klinisk biokemi er blevet undervurderet i forbindelse med Sundhedsplatformen, og problemerne har hobet sig op. Læren er, at også mindre synlige specialer skal inddrages fra begyndelsen, ellers kan det gå helt galt.
Skriv en kommentar
Vi spørger til alt – men overlader det sværeste til patienten selv DEBAT: Seksuel sundhed skal betragtes som et helt legitimt og nødvendigt område at berøre i enhver samtale om kronisk sygdom. Ikke som et privat anliggende, som patienten selv må tage initiativ til at bringe på banen, skriver forskningschef i Scleroseforeningen.
Skriv en kommentarAlmen medicinerne skal uddannes bedre indenfor bevægeapparatet DEBAT: Læger under hoveduddannelse i almen medicin får ikke den nødvendige erfaring fra ortopædkirurgiske afdelinger, mener Dansk Ortopædisk Selskab.
1 kommentarVi har ikke råd til at afvikle kritisk tænkning som en fælles kompetence DEBAT: I en tid, hvor sundhedsvæsenet skal være mere transparent og evidensbaseret end nogensinde, er det en fejl, hvis det obligatoriske kursus i forskningstræning for kommende speciallæger afskaffes, mener fem undervisere.
1 kommentar
Ansættelsesstop i Region Hovedstaden rammer drift og uddannelse: Tvang er ikke vejen frem DEBAT: Region Hovedstadens ansættelsesstop er et ineffektivt og kortsigtet greb. Hvis Region Sjælland skal tiltrække flere læger, må løsningen være bedre arbejdsvilkår, skriver to regionsrådsmedlemmer fra Hovedstaden.
2 kommentarer
I lyset af Region Østdanmark: Brystkirurgi skal forblive et selvstændigt fagområde DEBAT: Hvis Danmark også i fremtiden skal ligge i toppen på brystkræftområdet, er det vigtigt at huske, at brystkirurgien skal forblive et selvstændigt fagområde, og at centralisering og nærhed godt kan gå hånd i hånd, skriver Henrik Flyger, cheflæge, Afdeling for Brystkirurgi på Herlev og Gentofte Hospital.
Skriv en kommentar
Lægeforeningen: ADHD- og autismeklinikker er en dårlig idé, men reaktionen vidner om lys forude DEBAT: Hvis vi kan blive enige om at styrke den samlede behandlingskapacitet i psykiatrien, i stedet for at fortsætte med splittede, kortsigtede løsninger, har vi virkelig mulighed for at skabe noget varigt og meningsfuldt for vores patienter, mener Camilla Rathcke, formand for Lægeforeningen.
Skriv en kommentar