Gå til indhold

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

  • Dagens Pharma
  • Kommunal Sundhed
  • Praktisk Medicin
Log ind
  • Job
  • Konferencer
  • Annoncer
  • Feriebolig
  • Abonnement
  • Om avisen
  • Gratis nyhedsbrev
  • Kontakt

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

Dagens Medicin

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

Dagens Medicin
Søg
Indhold
Log ind

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

  • Job
  • Konferencer
  • Annoncer
  • Feriebolig
  • Abonnement
  • Om avisen
  • Gratis nyhedsbrev
  • Kontakt
  • Nyheder
    • Seneste nyheder
    • Almen praksis
    • Kræft
    • Hjerte-kar
    • Diabetes
    • Respiration
    • Hæmatologi
    • Psykiatri
    • Hjernesygdomme
    • Allergi
  • Opinion
    • Debatindlæg
    • Lederen
    • Stikpillen
    • Kronik
  • Karriere
    • Ledelse
    • Navne
    • KBU-guiden
  • Kultur
    • KulturKanylen
    • Bøger
  • ADA
  • EHA

Ulla Møller Weinreich

Ulla Weinreich om ny KOL-behandling: »Vi står på tærsklen til en ny æra« Det Europæiske Lægemiddelagentur, EMA, godkendte i sommer den første målrettede behandling til visse patienter med KOL. Hvis danske patienter får adgang til behandlingen, vil det være livsomvæltende, siger Ulla Weinreich, professor, overlæge og formand for Lungemedicinsk Selskab.

Ulla Møller Weinreich

Fælles nordisk identitet kan styrke forskningssamarbejde Vi kan drage fordel af de mange lighedspunkter, der er mellem de nordiske lande, til at opbygge stærke forskningsprojekter på det lungemedicinske område, mener Dansk Lungemedicinsk Selskabs forperson Ulla Møller Weinreich.

Danmark har et forspring på data for KOL-behandling En vision om at kunne etablere et nordisk KOL-register, og for at kunne benchmarke nationale behandlingsresultater for KOL-patienter over for hinanden, blev del af en session på Nordisk Lungekongres i Helsinki.

Lungemediciner: »Kultur er mit åndehul« KULTURKANYLEN: Professor Ulla Møller Weinreich har to teaterabonnementer og er hyppig gæst i det nordjyske kulturliv. Inspirationen til nye aktiviteter henter hun tit hos sin familie.

Ulla Møller Weinreich

Ulla Møller Weinreich bliver klinisk professor på Aalborg Universitet Læge ved Lungemedicinsk Afdeling på Aalborg Universitetshospital, Ulla Møller Weinreich bliver fra 1. oktober klinisk professor i lungemedicin ved Klinisk Institut på Aalborg Universitet.

Peter Ascanius Jacobsen

HU-læge: »Muligheden for en delestilling har været altafgørende for, at jeg er endt i lungemedicin« Uddannelsesstillinger med både klinik og forskning er velegnede som rekrutteringsmetode, mener Peter Ascanius Jacobsen, som p.t. er i hoveduddannelse på Aalborg Universitetshospital. Den mulighed afgjorde hans eget specialevalg.

Vil kirurger og medicinere omskoles til at lave billeddiagnostiske beskrivelser? Det bliver svært at afgive speciallæger til radiologien fra områder, der selv er trængte, mener formændene for ortopædkirurgerne og lungemedicinerne.

Seneste nyheder

  • 26/06
    Patientklager: »Det, handler om at huske, at det, der er rutine for os, er noget patienten aldrig glemmer«
  • 26/06
    Når omsorgsfag reduceres til hjertevarme frem for faglighed, undergraves respekten for professionel omsorg
  • 26/06
    Region Midtjylland indfører tre nye konkurrenceparametre i udbud af lægeklinikker
  • 26/06
    Debat: En ny retning for psykiatrien – lad os gribe muligheden sammen
  • 26/06
    Debat: Digital transformation af sundhedsvæsenet forudsætter en transformation af ledelse og forskning
  • 26/06
    Der skal være bedre samarbejde om at udnytte udviklingen i behandling af hudsygdomme

Seneste artikler

Seneste kommentarer

  • Niels Dreisler til Gunver Lillevang: Vi må ikke glemme de mest skrøbelige patienter, når sundhedsvæsenet forelsker sig i teknologi
  • Gunver Lillevang til Teknologien udfordrer op mod hver anden akutpatient: »Det er både overraskende og problematisk«
  • Birgitte Rahbek til Teknologien udfordrer op mod hver anden akutpatient: »Det er både overraskende og problematisk«
  • Lene Heise Garvey til Dansk Selskab for Allergologi: Ansættelsesstop og finansiering står i vejen for fagområdeuddannelse
  • Jacob Rosenberg til Dansk Selskab for Allergologi: Ansættelsesstop og finansiering står i vejen for fagområdeuddannelse
Leder

Et paradigmeskift i en helt forkert retning

Børne- og ungdomspsykiatri

Debat: En ny retning for psykiatrien – lad os gribe muligheden sammen

Opinion

Hvis vi skal lykkes med sundhedsreformen, skal cheferne købe vandresko

Karriere

Efter nedlagt professorat: Her er John Brodersens nye job

Karriere

Bøgerne blev hendes redning

Fik du læst:

Karriere

Bøgerne blev hendes redning

Karriere

Per Fink træder to skridt tilbage: »Når du holder fast i fagligheden, bliver du nemt skydeskive i offentligheden«

Overblik

Efter gentagne voldsepisoder: Hospital indsætter sikkerhedsassistenter

Overgangsalderen

Bliv klogere på overgangsalderen

Tag Praktisk Medicins e-læringskursus om overgangsalderen og få en hurtig, effektiv opdatering på området. Det tager 10 – 15 minutter, og alle svar er anonyme.

Synkope

Bliv klogere på synkope

Tag Praktisk Medicins e-læringskursus om synkope og få en hurtig, effektiv opdatering på området. Det tager 10 – 15 minutter, og alle svar er anonyme.

Job

  • Speciallæge eller overlæge til ældrepsykiatrisk ambulatorium, Psykiatrisk Afdeling Aabenraa
  • Afdelingslæge i gastromedicin søges til Medicinske Sygdomme, Sygehus Sønderjylland, Aabenraa
  • Introduktionsstilling til Afdelingen for Øjensygdomme
  • Engageret speciallæge søges til Børnepsykiatrisk døgnafsnit med fokus på familiearbejde og recovery
  • Introduktionsstilling i Psykiatrisk Afdeling Odense-Svendborg
  • Arbejdsmedicinsk speciallægekonsulent til Arbejdsmarkedets Erhvervssikring (online 10 timer om ugen)
  • Overlæge på Børne- og Ungeafdelingen, Kolding Sygehus – en del af Sygehus Lillebælt
  • Afdelingslæge til Øre-Næse-Halsafdelingen
  • Uklassificeret reservelæge Øre-Næse-Hals, OUH
  • Cheflæge til Røntgen og Skanning, Sygehus Sønderjylland

Flere job

Events

sep 03

Frokostmøde: Prævention

3 september
Online
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 09

Praktisk Medicin 2025 – Odense

9 september
Frederik VI’s Hotel
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 10

Sygepleje i praksis 2025 – Odense

10 september
Frederik VI’s Hotel
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 18

Vaccinedag 2025

18 september
Atrium
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 25

Frokostmøde: Menopause

25 september
Online
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400

Se mere…

Forside » Ulla Møller Weinreich

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

  • ABONNEMENT
  • KONTAKT
  • OM AVISEN
  • RSS

Dagens Medicin

Dagens Medicin

Dagens Medicin
Møntergade 19
1140 København K
Tlf: 3332 4400
Fax: 7242 5440
abonnement@dagensmedicin.dk

Chefredaktør (ansv.)
Jesper Bernstorf Jensen

© Dagens Medicin
Alle rettigheder til tekst og billeder tilhører Dagens Medicin og respektive ophavsmænd.

Persondatapolitik

Forretningsbetingelser

Cookiepolitik.