
Jane Heitmann (V)


Ny formand: »Vælg Klogt har som selvstændigt initiativ aldrig været vigtigere, end det er i dag« Det bliver Jane Heitmann, der overtager formandsstolen i ‘Vælg Klogt’ efter Anne Kaltoft, der stoppede som formand i februar efter fire år på posten.

Tidligere folketingsmedlem bliver ny bestyrelsesformand for Sclerosehospitalerne Venstres forhenværende folketingsmedlem og formand for Folketingets Sundhedsudvalg Jane Heitmann tiltræder som bestyrelsesformand for Danmarks to Sclerosehospitaler 1. februar 2023.

I dag bliver de længe ventede psykiatriforhandlinger sat i gang Otte måneder er der gået siden Sundhedsstyrelsen fremlagde sit faglige oplæg til en 10-årsplan for psykiatrien. Nu sker der endelig noget, og i dag mødes Folketingets partier til de første forhandlinger.

Voksne med ADHD underprioriteres: Ingen gør noget for at få opdateret retningslinjerne De seneste år er der både kommet nye studier og ny medicin til voksne med ADHD. Alligevel er de nationale retningslinjer på området ikke opdateret siden 2017. Sundhedsstyrelsen placerer ansvaret hos psykiatere og forskere.
Enighed fra højre til venstre: Lad os nu komme i gang og få en tidsplan for psykiatriplanen Flere af Folketingets psykiatriordførere kritiserer sundhedsministeren for, at det stadig trækker ud med forhandlingerne om en 10-årsplan for psykiatrien, og at regeringen ikke har sat en frist for, hvornår forhandlingerne skal være færdige.

Sundhedspolitikere skal vurdere national screening for abdominale aortaaneurismer Fremtrædende karkirurger mødte for få uger siden op i Folketingets sundhedsudvalg for at orientere om, hvorfor de mener, at der bør indføres et nationalt screeningsprogram for abdominale aortaaneurismer. Sygdommen koster årligt omkring 200 menneskeliv.

Psykiatriordførere ser frem til at diskutere langsigtet plan for psykiatrien 10-årsplanen for psykiatrien må ikke blive endnu en politisk plan uden effekt, mener tre psykiatriordførere. De ønsker en plan med konkrete målsætninger, og her er Sundhedsstyrelsens faglige oplæg et godt udgangspunkt for de kommende politiske drøftelser.

Ulighed i sundhed for osteoporosepatienter skal måske løses regionalt På konferencen Osteoporosedag diskuterede faglige og politiske parter, hvordan indsatsen overfor den store folkesygdom skal gribes an. Længe har ønsket været en national handlingsplan, men nu ser bolden ud til at være havnet hos regionerne.
