Patienter med diabetes og hjerte-karsygdom får ikke optimal behandling Kun 15 pct. af personer med type 2-diabetes, der også lider af hjerte-karsygdom, er i en diabetesbehandling med hjertebeskyttende effekt et år efter diagnosen, viser ny dansk undersøgelse. Forsker bag opfordrer til bedre support af almen praksis i forhold til at benytte nye behandlingsmuligheder.
Nye antidoter til NOAK-midler på vej Første modgift til NOAK-midlerne Eliquis og Xarelto har fået en positiv anbefaling af det europæiske lægemiddelagentur EMA. Kardiolog ser det som godt nyt for patienterne.
Stort studie kan redefinere behandlingen af kardiovaskulær sygdom Resultaterne af to store fase tre-studier er noget af det, Erik Lerkevang Grove, ser mest frem til under årets ESC-kongres.
Kardiologer savner flere data om NOAK-midler Ny RADS-vejledning for oral antikoagulationsbehandling mangler data, der sammenligner de fire nye NOAK-midler indbyrdes, mener Dansk Cardiologisk Selskab.