Overlæge i anæstesi på Bispebjerg og Frederiksberg Hospital er ny professor på Københavns Universitet Christian S. Meyhoff tiltræder som professor i anæstesiologi ved Københavns Universitet.
Københavns Universitet får ny professor i anæstesiologi Christian S. Meyhoff bliver professor i anæstesiologi på KU. Her vil han have fokus på forebyggelse af hjerte- og lungekomplikationer.
Kræftens Bekæmpelse med millionbevilling til bedre overvågning af kræftopererede Med en bevilling på 4,5 mio. kr. støtter Kræftens Bekæmpelse et nyt intelligent alarmsystem, der skal forbedre overvågningen af patienter efter kræftoperationer.
Blødningshæmmende middel øger ikke risikoen for hjerte-kar-komplikationer Studie med dansk deltagelse viser, at tranexamsyre ikke alene reducerer risikoen for alvorlig blødning og behovet for transfusioner, men også at midlet ikke øger risikoen for kardiovaskulære komplikationer signifikant.
Sammenhold har givet overskud Christian S. Meyhoff, forskningsansvarlig overlæge på Anæstesiafdelingen, har både haft travlt med COVID-19-relateret forskning og deltaget i det store vagtarbejde. Selvom vaccinen nu er kommet, kan han ikke slippe tankerne om de patienter, der ikke klarede den.
Opfordring til sundhedsvæsenet: Vær kritisk i forhold til, hvordan I anvender iltbehandling For rundhåndet iltbehandling af kritisk syge patienter som COVID-19-patienter, risikerer at gøre mere skade end gavn og kan i værste fald øge dødeligheden, advarer intensivlæger, der opfordrer læger og sygeplejersker til at følge Sundhedsstyrelsens retningslinjer. 2 kommentarer