Pembrolizumab viser god effekt på triple negativ brystkræft Læger kan se frem til endnu et immunterapimiddel i deres arsenal til behandling af brystkræft. Først fik de atezolizumab, og nu viser et fase 3-studie med pembrolizumab også positive resultater.
Tucatinib viser lovende resultater til patienter med brystkræft og hjernemetastaser Det eksperimentelle lægemiddel tucatinib har i et fase 3-forsøg vist signifikant effekt ved markant at forlænge overlevelsen og tiden til sygdomsprogression hos kvinder med brystkræft og hjernetumorer. Dansk overlæge vil have fingre i midlet, så snart det bliver godkendt.
Ingen fordel ved at fjerne primær tumor ved metastaserende brystkræft Patienter, der har haft spredning fra deres primære tumor i brystet, får ingen fordel ud af at få fjernet denne tumor kirurgisk, viser ny forskning fra ASCO.