Institut for Rationel Farmakoterapi (IRF) står alligevel til at bevare sin selvstændighed. Efter protester fra IRFs bagland samt pres fra Enhedslisten og Dansk Folkeparti trækker Sundhedsministeren i land i forhold til udmeldinger fra Sundhedsstyrelsen og slår fast, at instituttet både får egen chef og eget budget. Den nye udmelding, der bl.a. kommer i et svar fra fungerende sundhedsminister Pia Olsen Dyhr (SF) til Liselott Blixt fra Dansk Folkeparti, skaber tilfredshed hos Praktiserende Lægers Organisation (PLO). »Det er dejligt at høre....

PLO’s repræsentantskab godkender overenskomst Godt halvanden uge efter, at PLO og regionerne blev enige om en overenskomstaftale for almen praksis, har de praktiserende lægers repræsentantskab godkendt aftalen med overbevisende flertal.
1 kommentarHer er sundhedsministeriets notat om almen praksis Sundministeriet beskriver tre forskellige reaktioner, som myndigheder kan tage i brug, hvis praktiserende vælger at gå i konflikt
Skriv en kommentarRegeringen overvejer at fratage PLO forhandlingsretten Notat viser regeringens planer for konflikten med de praktiserende læger. Læs dokumentet her.
Skriv en kommentar
Sundhedsminister går til angreb på »mytedannelser« Sundhedsministeren afviser, at lovforslag skal give mulighed for at blande sig i de praktiserende lægers arbejdsdag. Hun har nu inviteret lægerne til en teknisk gennemgang af lovforslaget
Skriv en kommentar
DF’er: Politikere er respektløse over for praktiserende læger Regionsrådet er blevet for respektløse, når de taler om de praktiserende læger, mener DF'er i Region Hovedstaden.
Skriv en kommentarAstrid Krag: PLO-kampagne er en gimmick Praktiserende Lægers Organisation ved godt, at overenskomstforhandlingerne med Danske Regioner ikke er et opgør med familielægerne, mener sundhedsminister Astrid Krag (SF).
Skriv en kommentarPLO overhaler Lægeforeningen indenom i diskussion om lægers uafhængighed Praktiserende Lægers Organisation lancerer fem punkter, hvor reglerne for samarbejde med industrien skal strammes og kommer dermed før en udmelding fra Lægeforeningens interne arbejdsgruppe.
Skriv en kommentar
Lange honorartabeller og returregninger: Mange læger får hjælp til overenskomsten Som noget nyt har efteruddannelseskurset 'Brug din overenskomst – rigtigt' i år været at finde på Lægedage alle ugens dage. Kombinationen af frustrationer over returregninger fra regionen og nye ydelser i overenskomsten har fået mange lægehuse til at møde op.
Skriv en kommentar
Christian Freitag trækker sit folketingskandidatur Den tidligere formand for Praktiserende Lægers Organisation stiller alligevel ikke op til Folketingsvalg. Han kan ikke sig selv i de politiske kampe og promovering.
4 kommentarer
PLO og Region H åbner fremskudte lægeklinikker til ukrainske flygtninge Region Hovedstaden åbner sammen med PLO-Hovedstaden fire fremskudte lægeklinikker, som i den kommende tid tilbyder ukrainske flygtninge lægehjælp.
Skriv en kommentar
Nyt råd skal drøfte modernisering af honorarstrukturen i almen praksis Den nuværende honorarstruktur for praktiserende læger har brug for at blive moderniseret og forenklet. Derfor har PLO og regionerne nedsat et uafhængigt råd, der skal komme med bud på, hvordan det kan realiseres. Formand for Etisk Råd, Leif Vestergaard, står i spidsen for rådet.
1 kommentar