Regeringen er klar til at tage drastiske midler i brug, hvis ikke konflikten mellem Praktiserende Lægers Organisation (PLO) på den ene side og regionerne og regeringen på den anden side finder en løsning. Det skriver Danmarks Radio. I et dokument, som DR Nyheder har fået aktindsigt i, hedder det bl.a. »I tilfældet af at PLO efter betydelige indrømmelser og et meget langstrakt forhandlingsforløb fortsat er helt uden for rækkevidde i forhandlingerne, eller hvis PLO koordinerer længerevarende, landsdækkende strejker, massive henvisninger...

Sundhedsminister går til angreb på »mytedannelser« Sundhedsministeren afviser, at lovforslag skal give mulighed for at blande sig i de praktiserende lægers arbejdsdag. Hun har nu inviteret lægerne til en teknisk gennemgang af lovforslaget
Skriv en kommentar
Astrid Krag kommer lægerne i møde Med en revidering af sit lovforslag har sundhedsministeren lyttet til lægerne, givet dem mere indflydelse og præciseret bestemmelserne om ministerens bemyndigelse
Skriv en kommentarHer er sundhedsministeriets notat om almen praksis Sundministeriet beskriver tre forskellige reaktioner, som myndigheder kan tage i brug, hvis praktiserende vælger at gå i konflikt
Skriv en kommentarAstrid Krag: PLO-kampagne er en gimmick Praktiserende Lægers Organisation ved godt, at overenskomstforhandlingerne med Danske Regioner ikke er et opgør med familielægerne, mener sundhedsminister Astrid Krag (SF).
Skriv en kommentar
PLO og Danske Regioner enige om overenskomst: Her er hovedtrækkene Ny et-årig overenskomstaftale tilfører almen praksis en samlet merøkonomi på 431 mio. kr., som især skal gå til at imødekomme den øgede efterspørgsel efter egen læge og udfordringer med lægedækningen. Aftalen kan dog ikke stå alene i forsøget på at sikre læger nok i hele landet, understreger PLO-formand.
1 kommentar
Region Midtjylland overtager lægevagten om natten Fra 1. marts kl. 23 vil det være Lægevagtens Natberedskab man som midtjysk borger får fat på, når man ringer til lægevagten om natten.
Skriv en kommentar
KL og PLO er klar med et fælles udspil, der skal sikre et godt sundhedsvæsen Den kommende sundhedsreform bør styrke, udvikle og prioritere det nære sundhedsvæsen. Det mener KL og PLO, der netop har fremlagt et fælles bud på indretningen af det nære sundhedsvæsen.
Skriv en kommentar
Regionspolitikere vil ændre i vagtlægers honorar Politikere i Region Syddanmark ønsker et opgør med de takster, som vagtlæger kan tage for at foretage videoopkald. PLO-formand er ikke afvisende over for en ny lønstruktur. Heller ikke en, der involverer en fast timeløn.
4 kommentarer
Yngre Læger og FAS ærgrer sig over PLO’s fravær i ny lægevagtsaftale En ny national aftale skal gøre det lettere og mere attraktivt at tage arbejde i lægevagten for læger i hele landet. Det vækker glæde hos Yngre Læger og FAS, som dog samtidig ærgrer sig over, at Praktiserende Lægers Organisation ikke er med i aftalen.
Skriv en kommentarRigsrevisionen kritiserer regionernes kontrol med honorarer til almen praksis Det er »utilfredsstillende«, at regionerne ikke har ført god nok kontrol med afregningen af honorarer til praktiserende læger, lyder det i en ny beretning fra Rigsrevisionen.
1 kommentar