Siden 1. februar 2018 har det for “drenge, der elsker drenge” i alderen 15-20 år været muligt at få en gratis HPV-vaccine hos et af AIDS-Fondets tre checkpoints i Odense, Aarhus eller København. Initiativet gælder kun i 2018 og er et pilotprojekt iværksat af Sundhedsstyrelsen under regeringens kræftplan IV. Og i øjeblikket er interessen for vaccinen større end den udbudte kapacitet. Det fortæller sundhedsplejerske og leder af forebyggende og personlig rådgivning hos AIDS-Fondet, Lotte Kehlet. »Hos AIDS-Fondet er vi fuldt...

Ministeriet dropper aftale med PLO om HPV-vaccine til drenge Sundhedsminister Ellen Trane Nørby (V) har opgivet at nå til enighed med Praktiserende Lægers Organisation om, hvordan drenge, der er tiltrukket af drenge, vederlagsfrit kan vaccineres mod HPV. PLO havde opstillet en lang række betingelser for aftalen.
4 kommentarer
Danmark bliver centrum for internationalt forskningscenter om antibiotikaresistens Et nyt, stort internationalt forsknings- og videnscenter om antibiotikaresistens skal placeres i Danmark. Centeret skal have mellem 400-500 ansatte.
Skriv en kommentarHPV-debat fik færre til at lade deres børn vaccinere Debat om sikkerhed ved HPV-vaccine skabte især usikkerhed hos forældre, der normalt gerne vil lade deres børn vaccinere.
Skriv en kommentar
Freitag: Det mest seriøse udspil i min tid Regeringens nye udspil for fremtidens almen praksis 'En læge tæt på dig' vækker stor jubel hos de praktiserende læger. Også selvom udspillet nok kommer ti år for sent.
Skriv en kommentar
Styrelsen underkender udtalelser fra tre sagkyndige i klagesag Tre speciallæger fandt ingen grund til at kritisere hændelsesforløbet ved et meningitisdødsfald. Men i sin endelige afgørelse nåede Styrelsen for Patientsikkerhed frem til den modsatte konklusion. »Jeg har været meget rystet og forarget,« siger en af de tre sagkyndige, Jane Gregersen.
28 kommentarer
Almen praksis får stærkt reduceret rolle i efterårets vaccinationsindsats Praktiserende læger har i mange år været en integreret del af indsatsen, når årets vaccinationssæson skydes i gang. Sådan bliver det ikke i år, hvor lægerne i bedste fald må tage til takke med en perifer rolle. »Det er en kold klud i ansigtet,« lyder reaktionen fra PLO.
10 kommentarer
Antallet af infektioner med streptokokker stiger kraftigt Der er sket en stor stigning i antallet af infektioner med bakterien streptokokker i Danmark, viser tal fra Statens Serum Institut. Der er samtidig sket i stigning i antallet invasive infektioner, som kan være livstruende.
Skriv en kommentar
Ny ydelse i overenskomsten: Nordjyske læger gjorde en ekstra indsats for sårbare børn Lægerne i nordjyske Nibe har gennem en årrække lavet et stort opsøgende arbejde for at få børn ind i konsultationen, hvis de er udeblevet fra de almindelige børneundersøgelser. Der blev afsat en dobbelttid til disse børn, der ofte har været fra sårbare familier. Nu er ydelsen skrevet ind i overenskomsten mellem PLO og Danske Regioner.
Skriv en kommentarModel for opsporing af udeblevne børn i almen praksis kan nu udbredes til hele landet Praksischef Carsten Kvist, Region Nordjylland, har tiltro til, at den nye ydelse i PLO-overenskomsten rettet mod sårbare familier vil vise sig at være en gevinst på længere sigt.
Skriv en kommentarPraktiserende læger kæmper med at opdage kræft i bugspytkirtlen Når personer, der senere får stillet diagnosen bugspytkirtelkræft, henvender sig for første gang til deres praktiserende læge, mistænker lægen kun i en tredjedel af tilfældene, at årsagen til patientens symptomer skyldes kræft. Studiet siger dog ikke noget om kausalitet, pointerer forsker.
Skriv en kommentar
Jonatan Schloss: Lægevagten er truet på nationalt plan Patientsikkerhedsmæssigt, samfundsøkonomisk og tilgængelighedsmæssigt havde vi i Danmark indtil for ti år siden et unikt godt system for lægevagten. Det har vi ikke mere, skriver Jonatan Schloss, direktør for Komponent og tidligere direktør i PLO, i en kommentar.
2 kommentarer